Spory mezi prezidentem a vládou v Rumunsku ohrožují tamní armádu

Neustálé neshody mezi rumunským prezidentem Klausem Iohannisem a sociálnědemokratickou vládou se nyní dotýkají i bezpečnosti státu. Poté co justice pozastavila platnost nařízení, jímž šéf státu prodloužil mandát úřadujícímu náčelníkovi generálního štábu, hrozí, že armáda zůstane bez vedoucího činitele, napsal server Balkan Insight.

Iohannis 28. prosince po zasedání bezpečnostní rady státu rozhodl o jednoročním prodloužení mandátu náčelníka generálního štábu generála Nicolae Ciuci. Toto rozhodnutí u soudu napadlo 11. ledna ministerstvo obrany s návrhem na zrušení. Do vynesení verdiktu v této věci dnes apelační soud platnost prezidentova nařízení pozastavil.

Ciuca je považován za jednoho z nejzkušenějších rumunských vojenských velitelů. Do čela generálního štábu nastoupil v lednu 2015 a jeho mandát vypršel 31. prosince.

Iohannis odmítl nástupce Ciuci navrhovaného ministerstvem obrany, přičemž obvinil vládnoucí Sociálnědemokratickou stranu, že si při jmenování funkcionářů počíná nebezpečně. "Sociálnědemokratická strana není schopná řídit důležité věci země. Nebyl podán opodstatněný návrh na náčelníka generálního štábu," řekl prezident 28. prosince na zasedání rady obrany. Zároveň sdělil, že Ciucovi mandát prodlouží, neboť rumunská armáda nemůže zůstat bez vedení.

Vláda tvrdí, že nařízení hlavy státu je v rozporu s právním řádem. Jako důvod uvedla, že bylo vydáno bez podpisu premiérky Viorici Dancilaové a bez souhlasu ministerstva obrany.

Místopředseda branného a bezpečnostního výboru parlamentu Ovidiu Raetchi podle webu Balkan Insight dnes k uvedenému problému upozornil, že bez náčelníka generálního štábu by mohla být ohrožena bezpečnost státu. Poznamenal přitom, že Ciuca se těší respektu v armádě i v NATO.

"To, co dělá Sociálnědemokratická strana, je naprosto nepochopitelné, stejně jako celá její politika zabránit veškeré snaze armády o posílení spolehlivých odstrašujících schopností... Rumunsko potřebuje funkční armádu a skutečnou modernizaci, ne její blokování," napsal Raetchi na facebooku.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Armáda evropa krize

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy