Slovensko zůstává v otázce Venezuely neutrální. Vláda zatím Guaidóa nepodpořila

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák zatím nemá podporu dvou vládních stran v otázce uznání Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Ministra, který chce, aby Slovensko zaujalo stejný postoj jako Evropská unie a Česká republika, podporuje pouze strana Most-Híd a část opozice. Vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Slovenská národní strana (SNS) chtějí, aby Slovensko drželo neutrální stanovisko. Lajčák za tím vidí boj o voliče, uvedl deník Pravda.

"Zatím nemáme politické stanovisko na to, abychom přijali jednoznačnou pozici Slovenské republiky k dění ve Venezuele," řekl dnes Lajčák po jednání evropského výboru slovenského parlamentu. Sám ovšem chce, aby Slovensko jednalo ve shodě s EU. Před odklonem od proevropské politiky varuje i koaliční Most-Híd.

K tématu se na sociálních sítích vyjádřil i předseda strany Směr-SD a někdejší premiér Robert Fico, podle kterého dochází ve Venezuele k pokusu zlikvidovat existující politický režim. "Slovensku jako malé zemi svědčí, když si v mezinárodních otázkách zachovává zdravý úsudek, když se opírá o principy mezinárodního práva," citovala jeho slova Pravda.

Proti uznání Guaidóa se na jednání výboru vyjádřil i jeho předseda Ľuboš Blaha (Směr-SD). "Určitě nejsem pro to, abychom podporovali opozičního lídra nebo americkou invazi. Obě možnosti jsou katastrofální," prohlásil.

„Slovensko ani EU nepodporují žádné násilné akce ve vztahu k Venezuele, žádnou intervenci. Postojem EU je podpora demokratických voleb, aby se všichni občané Venezuely měli právo rozhodnout svobodně, koho vnímají jako svého nejvyššího představitele," vyjádřil se ministr zahraničí, jehož postoj podpořila i nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS).

Kolem dvou desítek států EU - včetně Británie, Německa, Francie, Španělska a České republiky - uznalo spolu se Spojenými státy a většinou států Jižní Ameriky Guaidóa za prozatímní hlavu státu. Autokratického socialistu Nicoláse Madura, jehož mandát nevzešel z demokratických voleb, vyzývají, aby vypsal nové prezidentské volby. Toto stanovisko ale nesdílí ani Itálie, a to kvůli odporu protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), které se podílí na vládě.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko politika vláda SR Juan Guaidó Venezuela

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy