Rozhovory o brexitu pokročily, hlásí Londýn. Juncker to vidí zcela jinak

V rozhovorech s Bruselem dochází k pokroku, stále však zbývá spousta práce. Tak dnes hodnotil mluvčí britské premiérky Theresy Mayové stav jednání o brexitu po její další cestě do belgické metropole, z níž nevzešel konkrétní výsledek. Mayová hovořila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, který dnes naopak prohlásil, že není optimista, pokud jde o odvrácení brexitu bez dohody.

Jednání v Bruselu dnes pokračovala za účasti britského ministra pro brexit Stephena Barclaye a generálního prokurátora Geoffreyho Coxe na jedné a hlavního unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera na druhé straně. Po jejím skončení britské ministerstvo pro brexit uvedlo, že se rozhovory nyní soustředí na získání nových záruk o dočasné podobě takzvané irské pojistky.

"Premiérka a předseda Juncker se shodli, že jejich práce se bude nyní soustřeďovat na záruky ve vztahu k pojistce, které znovu zdůrazní její dočasnou povahu a dají náležitou právní záruku oběma stranám, a také na alternativní ujednání a politickou deklaraci tak, abychom dosáhli vzájemně přijatelné dohody," stojí v britském prohlášení. Podle agentury Reuters v něm ministerstvo naznačilo, že otevření loni uzavřené brexitové dohody zůstává sice nadále variantou, které vláda premiérky Mayové dává přednost, kategoricky na ní ale netrvá.

S unijními činiteli se dnes sešel také lídr britské opozice Jeremy Corbyn. Rozhovor s Barnierem označil za "užitečný a informativní", přičemž opět vyzval vládu, aby odmítla možnost, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, uvedla agentura Reuters. Premiérka podle Corbyna umožňuje nejtvrdším stoupencům brexitu ve své straně, aby ji drželi jako rukojmí.

Ve středu Mayová a Juncker diskutovali o možných "právních zárukách", které by podtrhly dočasný charakter takzvané pojistky pro zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Britský ministr financí Philip Hammond označil tuto diskusi za důležitou a dodal, že je se svými kolegy odhodlán zabránit brexitu bez dohody.

Šéf EK Juncker ale dnes při vystoupení před Evropským hospodářským a sociálním výborem (EHSV) zapochyboval, zda bude nakonec obávaný scénář odvrácen. "Jestliže by nastal brexit bez dohody - a já to nemohu vyloučit -, mělo by to strašlivé ekonomické a sociální důsledky, jak v Británii, tak na kontinentě. Tudíž mé snahy mají za cíl zabránit nejhoršímu. Ovšem v tomto ohledu nejsem příliš optimistický," řekl.

Ministr Hammond v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC uvedl, že o brexitové dohodě by britští poslanci mohli znovu hlasovat příští týden, záležet podle něj bude na "pokroku během následujících dní". Agentura Reuters nicméně citovala nejmenovaný zdroj z britské vlády, podle kterého se Londýnu zřejmě kýžené úpravy podmínek brexitu do příštího týdne nepodaří vyjednat.

Pokud Mayová nedá poslancům do 27. února novou možnost vyjádřit se k "rozvodové" dohodě s EU, pak bude mít Dolní sněmovna příležitost projednat další postup. Opět by tak vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu. Řada členů vlády přitom podle médií hrozí premiérce rezignací, aby mohli tento plán podpořit.

Dosavadní podoba takzvané irské pojistky, která je součástí připravené brexitové dohody, vyvolává u některých britských poslanců obavu, že její využití může Británii připoutat k unijním strukturám i po odchodu země z EU. Takové úvahy patří k hlavním důvodům, proč dohoda o podmínkách brexitu nezískala dosud v britském parlamentu podporu.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) Velká Británie Jeremy Corbyn Stephen Barclay (ministr UK)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy