Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát jednala s předními lídry unijních institucí, zejména se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, o změnách v rozvodové smlouvě mezi EU a Spojeným královstvím. Mayová na popud poslanců dolní sněmovny požaduje legálně-právní změny v oblasti mechanismu zvaného irská pojistka. Aktuální podoba pojistky totiž činí dohodu parlamentem neprůchodnou. Aby Británie mohla k 29. březnu z Unie vystoupit, bude třeba tuto dohodu protlačit parlamentem. Bez náležitých změn to však nebude možné. Nedojde-li v průběhu následujícího měsíce k přijetí dohody, má Británie několik možností, jak opuštění bloku uskutečnit.
Jednou z aktuálně nejvíce diskutovaných alternativ je odchod Spojeného království z EU bez dohody, tzv. no-deal Brexit, který se vzhledem k současné situaci na ostrovech jeví jako stále více pravděpodobný. Jak uvedl server Politico, Samotný Juncker po středečním setkání s britskou premiérkou sdělil členům Evropského hospodářského a sociálního výboru, že není příliš optimistický, co se týče pokroku v rozhovorech s britskou stranou a možnosti vyloučení odchodu Británie bez dohody.
Mayová totiž stále odmítá vyloučení této možnosti odchodu země z evropského bloku. Scénář odchodu bez dohody je považován za nejtvrdší možnou alternativu, jejíž značné negativní dopady by tvrdě zasáhly obě vyjednávací strany. Britští poslanci se obávají zejména dopadů na obchod a chaosu, který by následně mohl vzniknout v přístavech.
Mayová v těchto dnech čelí nejvážnější kritice a rebelii ve vlastní straně od počátku jejího premiérství. Již několik konzervativních poslanců se nechalo slyšet, že nepodpoří znovu vyjednanou dohodu s EU. Otázkou ale nadále zůstává, zda se Mayové podaří v Bruselu změny ve smlouvě realizovat. Mnoho členů Konzervativní strany je však připraveno podpořit pozměňovací návrhy ke smlouvě, které minulý měsíc předložil bývalý ministr Sir Oliver Letwin spolu s poslankyní Labouristické strany Yvette Cooperovou. Jedná se o návrhy, jejichž přijetí by znamenalo odložení data Brexitu a zároveň zabránění odchodu země z Unie bez předem dojednané dohody.
Rozvodová dohoda by měla být na stole v polovině příštího týdne, ve středu 27. února o ní budou znovu hlasovat poslanci dolní sněmovny. Několik z nich soukromě vypovědělo, že by bylo ochotno přijít o svoji pozici ve straně jen proto, aby mohli podpořit pozměňovací návrhy, uvedl pro BBC Newsnight Nicholas Watt. Tlak na ministerskou předsedkyni stupňuje i nově vytvořená Nezávislá skupina, která v parlamentu vznikla na počátku tohoto týdne z iniciativy rezignujících labouristických poslanců. V polovině týdne se ke skupině navíc připojily tři konzervativní poslankyně Anna Soubryová, Heidi Allenová a Sarah Wollastonová. Nezávislá skupina tak současně tvoří čtvrté nejpočetnější seskupení v Dolní sněmovně britského parlamentu po vládní Konzervativní straně, Labouristické straně a Skotské národní straně.
Až sto poslanců Konzervativní strany si přeje odložení data Brexitu, a tedy znemožnění odchodu Spojeného království bez dohody a je ochotno se premiérce vzepřít, uvedl britský deník The Telegraph. Doposud však není jisté, na jak dlouhý časový horizont by byl článek 50 Lisabonské smlouvy prodloužen. Pokud ale strany nedošly ke kompromisu během článkem stanovené doby dvou let, která vyprší 29. března, za jak dlouho po jeho prodloužení je možné, že Londýn a Brusel konečně naleznou onu požadovanou shodu?
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Konzervativní strana (VB) , Jean-Claude Juncker , Theresa Mayová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 1 hodinou
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 1 hodinou
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ
před 1 hodinou
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 1 hodinou
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 2 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 3 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
Rusko zahájilo v noci největší koordinovaný útok na Ukrajinu od začátku září. Celá země se ocitla pod varováním před vzdušnými nálety, když Rusko vypustilo desítky dronů a raket z různých míst. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák