Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu bez dohody

Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát jednala s předními lídry unijních institucí, zejména se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, o změnách v rozvodové smlouvě mezi EU a Spojeným královstvím. Mayová na popud poslanců dolní sněmovny požaduje legálně-právní změny v oblasti mechanismu zvaného irská pojistka. Aktuální podoba pojistky totiž činí dohodu parlamentem neprůchodnou. Aby Británie mohla k 29. březnu z Unie vystoupit, bude třeba tuto dohodu protlačit parlamentem. Bez náležitých změn to však nebude možné. Nedojde-li v průběhu následujícího měsíce k přijetí dohody, má Británie několik možností, jak opuštění bloku uskutečnit.

Jednou z aktuálně nejvíce diskutovaných alternativ je odchod Spojeného království z EU bez dohody, tzv. no-deal Brexit, který se vzhledem k současné situaci na ostrovech jeví jako stále více pravděpodobný. Jak uvedl server Politico, Samotný Juncker po středečním setkání s britskou premiérkou sdělil členům Evropského hospodářského a sociálního výboru, že není příliš optimistický, co se týče pokroku v rozhovorech s britskou stranou a možnosti vyloučení odchodu Británie bez dohody.

Mayová totiž stále odmítá vyloučení této možnosti odchodu země z evropského bloku. Scénář odchodu bez dohody je považován za nejtvrdší možnou alternativu, jejíž značné negativní dopady by tvrdě zasáhly obě vyjednávací strany. Britští poslanci se obávají zejména dopadů na obchod a chaosu, který by následně mohl vzniknout v přístavech.

Mayová v těchto dnech čelí nejvážnější kritice a rebelii ve vlastní straně od počátku jejího premiérství. Již několik konzervativních poslanců se nechalo slyšet, že nepodpoří znovu vyjednanou dohodu s EU. Otázkou ale nadále zůstává, zda se Mayové podaří v Bruselu změny ve smlouvě realizovat. Mnoho členů Konzervativní strany je však připraveno podpořit pozměňovací návrhy ke smlouvě, které minulý měsíc předložil bývalý ministr Sir Oliver Letwin spolu s poslankyní Labouristické strany Yvette Cooperovou. Jedná se o návrhy, jejichž přijetí by znamenalo odložení data Brexitu a zároveň zabránění odchodu země z Unie bez předem dojednané dohody.

Rozvodová dohoda by měla být na stole v polovině příštího týdne, ve středu 27. února o ní budou znovu hlasovat poslanci dolní sněmovny. Několik z nich soukromě vypovědělo, že by bylo ochotno přijít o svoji pozici ve straně jen proto, aby mohli podpořit pozměňovací návrhy, uvedl pro BBC Newsnight Nicholas Watt. Tlak na ministerskou předsedkyni stupňuje i nově vytvořená Nezávislá skupina, která v parlamentu vznikla na počátku tohoto týdne z iniciativy rezignujících labouristických poslanců. V polovině týdne se ke skupině navíc připojily tři konzervativní poslankyně Anna Soubryová, Heidi Allenová a Sarah Wollastonová. Nezávislá skupina tak současně tvoří čtvrté nejpočetnější seskupení v Dolní sněmovně britského parlamentu po vládní Konzervativní straně, Labouristické straně a Skotské národní straně.

Až sto poslanců Konzervativní strany si přeje odložení data Brexitu, a tedy znemožnění odchodu Spojeného království bez dohody a je ochotno se premiérce vzepřít, uvedl britský deník The Telegraph. Doposud však není jisté, na jak dlouhý časový horizont by byl článek 50 Lisabonské smlouvy prodloužen. Pokud ale strany nedošly ke kompromisu během článkem stanovené doby dvou let, která vyprší 29. března, za jak dlouho po jeho prodloužení je možné, že Londýn a Brusel konečně naleznou onu požadovanou shodu?

Související

Více souvisejících

Brexit Konzervativní strana (VB) Jean-Claude Juncker Theresa Mayová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 1 hodinou

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé

Rusko zahájilo v noci největší koordinovaný útok na Ukrajinu od začátku září. Celá země se ocitla pod varováním před vzdušnými nálety, když Rusko vypustilo desítky dronů a raket z různých míst. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy