Bude 29. března brexit? Tusk připustil odklad, Nizozemí se zlobí: Británie je náměsíčná

Evropská komise (EK) předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března, řekla dnes novinářům v Bruselu mluvčí EK po schůzce předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Egyptě. S Mayovou hovořil na okraj summitu EU s arabskými zeměmi v egyptském Šarm aš-Šajchu i šéf Evropské rady Donald Tusk, který označil odklad brexitu za rozumný, pokud britský parlament neschválí příslušnou dohodu.

Na dotaz novinářů stran možnosti odkladu brexitu Tusk podle deníku The Guardian odpověděl, že to vidí jako "rozumné řešení", které je čím dál víc pravděpodobné s blížícím se 29. březnem. Nicméně dodal, že britská premiérka stále věří, že bude schopna odkladu zabránit. Tusk uvedl, že s Mayovou v Egyptě diskutoval o "legislativních a politických důsledcích" možného odkladu brexitu.

"An extension would be a rational solution" to avoid a "chaotic" no-deal #Brexit, says @eucopresident Donald Tusk, after talks with Theresa Mayhttps://t.co/rJYAbzZzDQ pic.twitter.com/40jsEXVpdH

— BBC Politics (@BBCPolitics) 25. února 2019

Také šéfka britské vlády dnes na tiskové konferenci v Šarm aš-Šajchu zopakovala, že věří ve schválení dohody o brexitu poslanci. Znovu řekla, že odklad dohodu nezaručí. Totéž řekla podle agentury Bloomberg už ráno německé kancléřce Angele Merkelové, s níž hovořila o různých tématech, například i o situaci v Sýrii.

Mayová se v Egyptě také sešla s předsedou EK Junckerem. "Dohodli se na nutnosti uzavření pracovních jednání (Londýna a Bruselu) do summitu EU 21. března," řekla dnes ke schůzce mluvčí EK. Uvedla také, že v úterý budou v Bruselu jednat britský ministr pro brexit Steve Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem. Mayová se snaží unii přimět k úpravě dohody s EU, aby prošla v britském parlamentu. EU se ale k otevření jednání o textu dohody staví odmítavě.

Britská premiérka hovořila v Egyptě i s nizozemským premiérem Markem Ruttem, který poté uvedl, že Británie podle něj směřuje k brexitu bez dohody. "Vaši nejlepší přátelé vás varují. Probuďte se. Tohle je realita," uvedl Rutte, který postup Británie v jednání označil za "náměsíčný".

Podle některých komentátorů Mayová ale hraje o čas s tím, že hrozba brexitu bez dohody přiměje britské poslance její dohodu s EU schválit. V neděli premiérka oznámila, že odloží hlasování o dohodě plánované na 27. února a že návrh dohody poslancům předloží nejpozději do 12. března, tedy pouhých 17 dní před očekávaným odchodem země z EU. Oznámení o odkladu vyvolalo kritiku labouristické opozice i podnikatelů, jimž vadí nejistota kolem odchodu země z EU.

Odkladu brexitu v případě neschválení dohody britským parlamentem jsou otevřené mimo jiné Dánsko a Rakousko. "Věřím, že každý by byl flexibilní, nikdo nechce, aby Británie odešla z EU neřízeným způsobem," řekl dnes novinářům dánský premiér Lars Lokke Rasmussen. Také rakouský kancléř Sebastian Kurz se domnívá, že bez dohody by "bylo dobré" brexit odložit.

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy