Hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier řekl, že dělá, co může, aby zabránil odchodu Británie z evropského bloku bez dohody. Zároveň zdůraznil, že o takzvané irské pojistce, která je hlavním sporným bodem brexitové dohody, nelze znovu vyjednávat. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by EU schválila odklad brexitu pouze v případě, že Britové svou žádost zdůvodní novými kroky. Reagoval tak na to, že britská premiérka Theresa Mayová v úterý otevřela cestu k hlasování o odkladu.
Mayová dnes v příspěvku v listu The Daily Mail uvedla, že její další vyjednávání s Evropskou unií začíná přinášet ovoce. Zopakovala, že odklad termínu vystoupení z unie si nepřeje a že se "zcela soustředí" na dosažení dohody do 29. března. V příspěvku kritizovala i lídra labouristů Jeremyho Corbyna, jehož "cynické politické hry" by podle ní Británii vrátily na úplný začátek.
"Dělám, co mohu," řekl dnes unijní vyjednavač Barnier v rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici France Info. Zároveň vyzval všechny ostatní, aby "udělali vše", co je v jejich silách, aby se dosáhlo dohody. "Je načase, aby se v té zemi (Británii) uskutečnil dialog mezi většinou a opozicí," dodal Barnier.
.@franceinfo: Un accord est encore possible, nous y travaillons jusqu’à la dernière minute, mais c’est désormais au gouvernement et au Parlement ?? de prendre leurs responsabilités. pic.twitter.com/nrc6bDVUYp
— Michel Barnier (@MichelBarnier) 27. února 2019
"Není přesné, když řekneme, že nejpravděpodobnější je 'no deal'," pokračoval Bernier s odkazem na scénář odchodu Británie z EU bez dohody. "Je to jedna z možností, není to ještě pravděpodobnost," dodal.
Brexit je naplánován na 29. března. V úterý ale Mayová poprvé připustila, že Británie může požádat o krátký odklad termínu odchodu země z EU. Přistoupit k tomu ale chce jen v případě, že britští poslanci odmítnou při nadcházejícím hlasování její brexitovou dohodu i možnost, aby země opustila unii zcela bez dohody. Vystoupení z EU však podle Mayové nelze odsunout dál, než na konec června.
Macron dnes reagoval slovy, že EU se může žádostí o odklad zabývat jen tehdy, "bude-li zdůvodněna novými volbami v Británii". "Ale nemůžeme v žádném případě schválit prodloužení bez jasné představy o kýženém cíli," dodal francouzský prezident.
Německá kancléřka Angela Merkelová, která je dnes na pracovní návštěvě Paříže, dodala, že s Macronem věc vidí úplně stejně. Podle agentury Reuters ale její další slova svědčila o větší míře flexibility.
LIVE | Déclaration avec la Chancelière fédérale d'Allemagne, Angela Merkel.https://t.co/hEyAQ8g5Ss
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 27. února 2019
EU již delší dobu uvádí, že prodloužení procesu zakotveného v článku 50 lisabonské smlouvy by bylo přípustné pouze s jasným plánem z britské strany. Žádost Londýna by lídři zbylých 27 zemí museli schválit jednomyslně. Článek 50 upravuje vystoupení členské země z EU. Co se týče rétoriky kolem brexitu, patří Merkelová v rámci "EU27" k těm vstřícnějším lídrům, zatímco pro Macrona platí opak. I přes rostoucí "brexitovou únavu" na straně unie se ale nejrůznější komentátoři spíše přiklánějí k variantě, že jakákoli žádost Británie o odklad brexitu by byla přijata.
Hlavní příčinou současné patové situace je takzvaná irská pojistka, o které není ale podle dnešního Barnierova prohlášení možné znovu vyjednávat. Dosavadní podoba pojistky vyvolává u některých britských poslanců obavu, že její uplatnění - byť je až záložním řešením - může Británii připoutat k unijním strukturám i po odchodu země z EU.
Takové úvahy patří k hlavním důvodům, proč dohoda o podmínkách brexitu nezískala dosud v britském parlamentu podporu. Irská pojistka řeší situaci na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem po brexitu. Smyslem je zabránit, aby vznikla tvrdá hranice s klasickým celním režimem.
Konzervativní britský poslanec Jacob Rees-Mogg, který je jedním z hlavních zastánců důsledného oddělení Británie od unijních struktur, dnes řekl, že by mohl podpořit v parlamentu brexitovou dohodu premiérky Mayové, pokud by byla irská pojistka časově omezená. Pro dohodu by byl ochoten hlasovat, "pokud by tu bylo jasné datum, které říká, že pojistka končí, a pokud by bylo v textu dohody nebo v obdobě textu dohody".
EU však odmítá jakékoli úpravy, které by "šly proti duchu" současné pojistky. Tam spadají i debaty o vytyčení konce její platnosti nebo o mechanismu pro její jednostranné vypovězení. Podle bruselské zpravodajky BBC Katyi Adlerové se tak vyjednavači obou stran momentálně snažínajít průnik mezi opatřeními přijatelnými pro Brusel a požadavkem Londýna na "právně závazné záruky".
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Michel Barnier , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Theresa Mayová , Emmanuel Macron , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 1 hodinou
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun.
Zdroj: David Holub