"Útok promigračních sil." Orbán připustil odchod Fideszu z ELS, spor graduje

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit vystoupením jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS). Pokud se tak stane, rozhovory o nové politické platformě zahájí v Polsku, naznačil maďarský ministerský předseda v rozhovoru s maďarským rozhlasem.

ELS nyní zvažuje vyloučení Fideszu ze svých řad mimo jiné kvůli billboardům útočícím na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Debata by mohla skončit tím, že (Fidesz) najde své místo nikoli uvnitř, ale vně lidové strany," prohlásil Orbán.

"Pokud budeme muset začít něco nového, ... pak bude zjevně prvním místem, kde povedeme rozhovory, Polsko," dodal Orbán. Do Varšavy pojede v neděli, kdy se tam spolu s dalšími představiteli zemí Visegrádské čtyřky zúčastní oslav k výročí vstupu těchto států do NATO.

Manfred Weber, šéf evropských lidovců a jejich kandidát na příštího předsedu Evropské komise, Orbánovi vzkázal, že je na něm, aby se rozhodl, v jakém politickém uskupení chce být. Weber, kterého citovala agentura Reuters, je nyní v polském hlavním městě, kde jednají vrcholní představitelé ELS.

Orbán si postěžoval, že "na Fidesz útočí promigrační síly" uvnitř Evropské lidové strany a snaží se "změnit celou ELS na mezinárodní promigrační organizaci", přičemž "Maďaři se jim v tom snaží zabránit". On se prý pokouší ELS změnit, reformovat. Šéf maďarské vlády dodal, že "jestli jde o migraci a ochranu křesťanské kultury, není žádný kompromis možný".

Yesterday, I had the chance to see #Orban’s anti-EU, anti-Soros adverts for myself. They appear on at least (!) 10% of billboards on the way to #Budapest from the airport. Sometimes four in a row. Sends shivers down your spine.. /1#Fidesz #Hungary pic.twitter.com/TnwCdHVeG8

— Barbara Yoxon (@BasiaYoxon) 7. března 2019

Odpor proti migraci je pro Orbána jedním z hlavních témat nejen před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Kritizovaná kampaň maďarské vlády spojuje šéfa Evropské komise Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

V úterý kandidát ELS na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz mohl mezi evropskými lidovci zůstat, musel by mimo jiné odstranit kontroverzní billboardy. Šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás ve čtvrtek ujistil, že příští týden budou sporné billboardy vyměněny.

Gulyás rovněž zdůraznil, že Fidesz "i přes zklamání v určitých věcech nadále považuje ELS za nejlepší platformu pro prosazování křesťansko-demokratické politiky".

Evropští lidovci budou o případném vyloučení Orbánovy strany hlasovat 20. března.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán fidesz Evropská lidová strana (ELS) Maďarsko Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy