Pellegrini se čílil v europarlamentu: EU je uvězněná ve statu quo, musí se proměnit

Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes v Evropském parlamentu ujišťoval, že jeho země upřímně věří ve správnost evropské myšlenky a chce patřit mezi nejhlouběji integrované země Evropské unie. Ta ale podle něj nemůže zůstat "uvězněná ve statu quo", musí být upřímná ke svým občanům a získat si jejich důvěru. Pellegrini také zmínil vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, jejíž vyšetření je prý jediným cílem slovenských úřadů.

Slovensko upřímně věří v sílu a správnost evropské myšlenky a ve své místo v EU, řekl slovenský premiér, který je přesvědčený, že pro jeho zemi neexistuje alternativa. "I v těchto nelehkých časech chceme patřit k nejvíce integrovaným státům," prohlásil s tím, že Slovensko je připraveno přijmout břemena spojená s tímto cílem.

Pellegrini zároveň uvítal vizi budoucnosti EU, kterou nedávno prezentoval francouzský prezident Emmanuel Macron, a řekl, že "musíme naši unii obnovit". EU podle něj musí být upřímná ke svým občanům, vzbuzovat v nich, zejména v těch mladých, důvěru a ukázat, že není jen "jakýsi vzdálený Brusel". "Zapomněli jsme s občany mluvit o našich plánech pro budoucnost," uvedl před nepříliš zaplněným zasedacím sálem Evropského parlamentu.

Dnes prezentujem svoju európsku víziu v @Europarl_SK. Želám si atraktívnu Európsku úniu, ktorej občania veria a ktorú aktiívne podporujú.@EP_President pic.twitter.com/Hll0EppWN4

— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 12. března 2019

Jako příklad selhání v komunikaci s občany uvedl Pellegrini události spojené s migrační krizí. Když prý odpovědi nepřicházejí od evropských lídrů, občané je hledají jinde a mají tendenci přijímat "fake news". Takovým případem bylo podle slovenského premiéra i referendum o odchodu Británie z EU. Kritiky EU není možné zesměšňovat, je potřeba s nimi debatovat a konfrontovat jejich tvrzení s fakty, míní Pellegrini.

Za aktuální výzvy pro EU označil "rostoucí čínské a ruské aspirace", rozdíly v sociální situaci různých regionů a také stárnutí populace. V otázce migrace by podle něj měla unie nalézt řešení, které je přijatelné pro všechny, neboť "migrace by měla sloužit evropským zájmům".

Slovenský premiér v projevu hovořil i o loňské vraždě investigativního novináře Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která vyvolala nejen v řadách europoslanců hlasitou kritiku poměrů na Slovensku. Pelellegrini ujišťoval, že v jeho zemi panuje vysoká míra svobody médií a že vypátrání a potrestání pachatelů Kuciakovy vraždy je jediným cílem slovenských úřadů.

Podle Estebana Gonzálese Ponse z největší europarlamentní frakce Evropská lidová strana ale taková vyjádření nestačí. "Vyjma rezignace (expremiéra Roberta) Fica se příliš neudělalo," řekl. González Pons také zpochybnil stanovisko prezentované Pellegrinim k další evropské integraci. Podle něj v tomto směru existují rozdíly mezi slovy a činy slovenské vlády.

Podobné kritiky se Pellegrini dočkal od Sophie in 't Veldové z Aliance liberálů a demokratů (ALDE), která Slovensko po Kuciakově vraždě navštěvovala jako členka monitorovací mise EP. Europoslankyně ocenila proevropský projev slovenského premiéra, avšak podotkla, že "skutečné vůdcovství se projevuje skutky".

In 't Veldová zároveň Pellegriniho vyzvala, aby se projevil jako vůdce a distancoval se o expremiéra Fica. "On je staré Slovensko, vy jste nové Slovensko," prohlásila. Kritika na adresu slovenské vlády zaznívala i od dalších členů EP a například nezávislý slovenský europoslanec Eduard Kukan uvedl, že premiérovi kolegové šíří o unii lži.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Peter Pellegrini EU (Evropská unie) Slovensko evropský parlament vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy