Proč Daul tak dlouho mlčel? Orbánovi se stal osudným antisemitismus a kampaň proti Junckerovi

Kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán je trnem v oku nejednoho evropského politika. Velké vášně vzbuzuje skutečnost, že je jeho vládní strana Fidesz členem Evropské lidové strany (EPP), což je frakce křesťanskodemokratických stran Evropského parlamentu. Nyní jejímu předsedovi Josephu Daulovi došla trpělivost a iniciuje hlasování o jejím vyloučení. Informoval o tom server Politico.eu.

Maďarsko čelí dlouhodobé kritice v rámci EU. Výstavba plotu na srbských hranicích a striktní odmítání jednotné evropské migrační politiky by ještě nebylo tím nejhorším, ale otevřený antisemitismus, neloajálnost, podrývání principů právního státu a omezování svobody médií už je zřejmě silné kafe. "V každé rodině mají svojí černou ovci," hájil dříve Daul členství Fideszu v EPP a dodal, že vylučování nic nevyřeší podobně, jako vydědění nezdárného potomka. Nyní ale i jemu přetekl pohár trpělivosti.

Jak příhodné, že zrovna krátce poté, co předseda ODS Petr Fiala dal padáka Václavu Klausovi mladšímu, který se dlouhodobě rozcházel s programem strany, dochází takříkajíc k dalšímu vytrhávání plevelu ze zahrady. Daul však razí diplomatičtější přístup a plánuje si Orbána nejprve pozvat na kobereček a vysvětlit mu situaci. Fidesz bude mít buď dočasně pozastavené členství s tím, že mu bude po splnění tří podmínek obnoveno, anebo jej zcela vyloučí, a to krátce před volbami do Evropského parlamentu. 

Daul podobně jako Fiala hraje ruskou ruletu. Buď mu to vyjde, anebo utrpí těžkou volební porážku, která by jej mohla stát politickou kariéru. Ta je ale ohrožená už teď, protože jasně řekl, že pokud členstvo EPP nevyhoví jeho žádosti, odstoupí z funkce. Nakonec se může stát, že Fidesz najde podporu u ostatních evropských křesťanskodemokratických a konzervativních stran. Důvod této akce nespočívá pouze v antisemitismu, rozcházení se s hodnotami EU, ale i v anti-junckerovské kampaně, kterou Orbán vede na domácí půdě. "Naprosto se distancuji od štvavé kampaně proti předsedovi Evropské komise Jean-Claudeovi Junckerovi, kterou vede maďarská vláda před blížícími se volbami do Evropského parlamentu," řekl Daul.

Boj proti systému, jehož je Orbán součástí?

Daul zároveň také připomenul, že rozhodně nic nenamítá proti kritice evropských politiků a fungování EU, pokud je založené na pravdě. To ale maďarská vláda nedělá. Orbánův Fidesz se snaží získat na svou stranu voliče na základě lží a polopravd a obhájit tak nelegitimní mandát. Podle Daula by si Orbán měl uvědomit, že bojuje proti systému, jehož je sám součástí. Asi jako když zloděj křičí "chyťte zloděje". Právě je, že větší respekt k orgánům EU bude pravděpodobně jednou z podmínek další existence Fideszu v EPP.

Problém současného Maďarska také spočívá v tom, že tam dlouho neexistují svobodná média. Sice by se to Daulovi mohlo na jednu stranu zamlouvat, protože vysoký volební zisk Fideszu zároveň posílí EPP. Ale za jakou cenu? Europoslanci za Fidesz navíc budou ovlivňovat politiku v rámci frakce a odrazovat voliče konzervativních a křesťanskodemokratických stran v ostatních členských zemích. Za ČR jsou například členy KDU-ČSL a TOP 09. I jejich voliči si jsou tohoto faktu vědomi a předvolební průzkumy těmto stranám připisují velmi nízké preference. 

Další setrvávání Fideszu v EPP navíc budí emoce nejen u jejích voličů, nýbrž i u samotných europoslanců. Německý europoslanec Manfred Weber z CSU kritizuje nejen anti-junckerovské tažení, nýbrž i Orbánovu "svatou válku" proti Georgi Sorosovi a jeho Středoevropské univerzitě, které kvůli současné politice maďarské vlády hrozí, že se bude muset přestěhovat z Budapeště do Vídně. Orbán tedy bude muset buď ubrat, anebo se poohlédnout po jiné frakci. Nabízet by se mu mohli Evropští konzervativci a reformisté, případně Evropa národů a svobody, jíž předsedá šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová. Zde by našly živnou půdu i jeho protievropské tendence. Otázkou je, zda by jej to nepoškodilo doma.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko Evropská lidová strana (ELS) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy