Šance na odchod Británie z Evropské unie bez dohody podle některých britských i zahraničních politiků po čtvrtečním bruselském summitu vzrůstá. Politici i komentátoři jsou vesměs skeptičtí k šancím premiérky Theresy Mayové prosadit napotřetí výstupní smlouvu v parlamentu.
Například francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury Reuters po čtvrtečním vystoupení Mayové v Bruselu prohlásil, že místo dosavadních deseti dává premiérce pětiprocentní šanci na získání potřebné většiny poslanců.
Si les Britanniques sortaient sans accord, nous avons déjà pris toutes les dispositions pour nous protéger. Protéger nos concitoyens et nos entreprises.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 22. března 2019
"Pokud nebude většina, pak budeme zase o krok blíže tvrdému brexitu," řekl dnes novinářům rakouský kancléř Sebastian Kurz. Lucemburský premiér Xavier Bettel odhadl šance na přijetí dohody na 50 procent a prohlásil, že nejlepším možným výsledkem současných zmatků by bylo nové britské referendum.
Dlouhodobý zastánce divokého odchodu země z evropského bloku Nigel Farage poznamenal, že se lidé Británii vysmívají za to, že dospěla k odložení brexitu. Čtvrteční rozhodnutí unijních lídrů podle něho "změnilo národní ponížení na mezinárodní ponížení".
Počet Britů, kteří podporují neřízený brexit, podle něho v příštích dnech poroste. "Řekl bych, že pod dojmem toho, co se stalo včera (ve čtvrtek) večer, s vědomím, že neodejdeme 29. března, tak toto číslo bude stoupat," řekl Farage BBC.
If the UK takes part in European elections, I will lead @brexitparty_uk and fight them on the issue of trust. pic.twitter.com/ylNoMQ8bPb
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 22. března 2019
Mayová ve čtvrtek neuspěla se svou žádostí, aby unie odložila datum brexitu na 30. červen. Summit schválil jednu z řady zvažovaných variant a nové datum odchodu stanovil na 22. květen, pokud Dolní sněmovna schválí výstupní dohodu. Pokud se tak nestane, Británie musí do 12. dubna oznámit, zda se zapojí do květnových parlamentních voleb, aby mohla v EU setrvat déle.
Názory na to, zda opustí Británie unii "nadivoko" v případě neúspěchu dohody v parlamentu, se mezi zeměmi sedmadvacítky liší. Nejmenovaný zástupce Macronova úřadu dnes Reuters řekl, že neřízený odchod 12. dubna je nevyhnutelný, pokud neprojde dohoda nebo Londýn nepřijde s jasným plánem dalšího postupu.
Irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEnteeová naproti tomu prohlásila, že Británie nemusí schválit dohodu ani slíbit účast v evropských volbách a stále je možné další odložení brexitu za zmíněné dubnové datum.
"Znamená to, že (Britové) musí dát časový harmonogram toho, co chtějí dělat, nebo přesně určit, co mají v plánu. To by zamezilo náhlému naplnění krajní možnosti," řekla ministryně novinářům.
Možnosti divokého odchodu se obávají britští labouristé, kteří usilují o zachování těsných obchodních a celních vazeb na unii.
"Význam čtvrtečního jednání je v tom, že jsme odvrátili riziko odchodu bez dohody v horizontu jednoho týdne. Ale stále je tu vážná hrozba odchodu bez dohody za tři týdny, což nedává mnoho času, abychom se pokusili najít cestu vpřed," řekl podle BBC labouristický člen parlamentního brexitového výboru Hilary Benn. Mayová se podle něho musí "pohnout z místa" a naslouchat návrhům poslanců, aby se dočkala schválení dohody.
Podle politické komentátorky BBC Laury Kuenssbergové nepanuje velké očekávání, že by se premiérce podařilo dohodu prosadit, nebo že by mohla dát poslancům znovu šanci hlasovat o tom, zda chtějí převzít v brexitovém procesu klíčovou roli.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Emmanuel Macron , Xavier Bettel , Nigel Farage
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák