Šance na odchod Británie z Evropské unie bez dohody podle některých britských i zahraničních politiků po čtvrtečním bruselském summitu vzrůstá. Politici i komentátoři jsou vesměs skeptičtí k šancím premiérky Theresy Mayové prosadit napotřetí výstupní smlouvu v parlamentu.
Například francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury Reuters po čtvrtečním vystoupení Mayové v Bruselu prohlásil, že místo dosavadních deseti dává premiérce pětiprocentní šanci na získání potřebné většiny poslanců.
Si les Britanniques sortaient sans accord, nous avons déjà pris toutes les dispositions pour nous protéger. Protéger nos concitoyens et nos entreprises.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 22. března 2019
"Pokud nebude většina, pak budeme zase o krok blíže tvrdému brexitu," řekl dnes novinářům rakouský kancléř Sebastian Kurz. Lucemburský premiér Xavier Bettel odhadl šance na přijetí dohody na 50 procent a prohlásil, že nejlepším možným výsledkem současných zmatků by bylo nové britské referendum.
Dlouhodobý zastánce divokého odchodu země z evropského bloku Nigel Farage poznamenal, že se lidé Británii vysmívají za to, že dospěla k odložení brexitu. Čtvrteční rozhodnutí unijních lídrů podle něho "změnilo národní ponížení na mezinárodní ponížení".
Počet Britů, kteří podporují neřízený brexit, podle něho v příštích dnech poroste. "Řekl bych, že pod dojmem toho, co se stalo včera (ve čtvrtek) večer, s vědomím, že neodejdeme 29. března, tak toto číslo bude stoupat," řekl Farage BBC.
If the UK takes part in European elections, I will lead @brexitparty_uk and fight them on the issue of trust. pic.twitter.com/ylNoMQ8bPb
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 22. března 2019
Mayová ve čtvrtek neuspěla se svou žádostí, aby unie odložila datum brexitu na 30. červen. Summit schválil jednu z řady zvažovaných variant a nové datum odchodu stanovil na 22. květen, pokud Dolní sněmovna schválí výstupní dohodu. Pokud se tak nestane, Británie musí do 12. dubna oznámit, zda se zapojí do květnových parlamentních voleb, aby mohla v EU setrvat déle.
Názory na to, zda opustí Británie unii "nadivoko" v případě neúspěchu dohody v parlamentu, se mezi zeměmi sedmadvacítky liší. Nejmenovaný zástupce Macronova úřadu dnes Reuters řekl, že neřízený odchod 12. dubna je nevyhnutelný, pokud neprojde dohoda nebo Londýn nepřijde s jasným plánem dalšího postupu.
Irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEnteeová naproti tomu prohlásila, že Británie nemusí schválit dohodu ani slíbit účast v evropských volbách a stále je možné další odložení brexitu za zmíněné dubnové datum.
"Znamená to, že (Britové) musí dát časový harmonogram toho, co chtějí dělat, nebo přesně určit, co mají v plánu. To by zamezilo náhlému naplnění krajní možnosti," řekla ministryně novinářům.
Možnosti divokého odchodu se obávají britští labouristé, kteří usilují o zachování těsných obchodních a celních vazeb na unii.
"Význam čtvrtečního jednání je v tom, že jsme odvrátili riziko odchodu bez dohody v horizontu jednoho týdne. Ale stále je tu vážná hrozba odchodu bez dohody za tři týdny, což nedává mnoho času, abychom se pokusili najít cestu vpřed," řekl podle BBC labouristický člen parlamentního brexitového výboru Hilary Benn. Mayová se podle něho musí "pohnout z místa" a naslouchat návrhům poslanců, aby se dočkala schválení dohody.
Podle politické komentátorky BBC Laury Kuenssbergové nepanuje velké očekávání, že by se premiérce podařilo dohodu prosadit, nebo že by mohla dát poslancům znovu šanci hlasovat o tom, zda chtějí převzít v brexitovém procesu klíčovou roli.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Emmanuel Macron , Xavier Bettel , Nigel Farage
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 52 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák