Francie v tuto chvíli považuje jakékoli debaty o dalším odkladu brexitu za předčasné, neboť Evropská unie dala jasně najevo, že od Londýna bude požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Uvedl to dnes zdroj agentury Reuters blízký francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Podobně se vyjádřili i šéfové vlád Nizozemska či Rakouska. Irský premiér Leo Varadkar naproti tomu označil možnost ročního odkladu odchodu Británie z EU za smysluplnou.
Tvrzení unijního činitele, že předseda Evropské rady Donald Tusk chce Británii nabídnout pružný roční odklad označil zdroj z Macronova okolí za "nevhodný pokusný balonek".
"V každém případě potřebujeme do úterý od Británie konkrétní plán," dodal zdroj z Elysejského paláce s odkazem na středeční unijní summit, na kterém budou Tusk a lídři sedmadvacítky o případném odkladu rozhodovat.
Také z Rakouska dnes opět zaznělo, že Vídeň nevidí důvod pro další odklad brexitu, pokud se ve Spojeném království nezmění situace. "A to se zatím nestalo," řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německým listem Straubinger Tagblatt.
Podobně se vyjádřil i nizozemský premiér Mark Rutte, podle něhož pouze obsah dnešního dopisu britské premiérky Theresy Mayové nelze brát jako dostatečný důvod ke schválení odkladu brexitu. "Doufáme, že Londýn se do příští středy vyjádří jasněji," řekl Rutte novinářům. Pokud by hlavy států a šéfové vlád v Bruselu jakýkoli odklad jednomyslně neschválili, opustí Británie unii bez dohody s největší pravděpodobností v pátek 12. dubna.
Šéfové vlád unijních zemí však nejsou v pohledu na Tuskův návrh a na žádost premiérky Mayové o odklad do 30. června jednotní. Předseda irské vlády Varadkar podotkl, že více smyslu mu dává delší odklad než nabalující se série krátkých posunů v brexitu.
"Nikdo z nás nechce odchod bez dohody příští týden, ale také bychom se rádi vyhnuli postupnému odkládání (brexitu), které jen přispívá k nejistotě, takže delší odklad patrně dává větší smysl," řekl irské televizi premiér. Jeho země se v případě neřízeného brexitu obává vzniku tvrdé hranice s britským Severním Irskem.
Vlivný německý poslanec a šéf zahraničního výboru německého parlamentu Norbert Röttgen (CDU) podobně jako někteří britští komentátoři soudí, že dnešní žádost britské premiérky Theresy Mayové o odklad do 30. června je vnitropolitickým taktickým manévrem.
#EU has already ruled out 30 June. #May’s proposal is motivated by domestic tactical maneuvering. Understandable, but doesn’t make sense. Tusk’s offer of #flextension would be a wise decision of #EUCO both insuring integrity of #EUelections & leaving all options on table. #Brexit
— Norbert Röttgen (@n_roettgen) 5. dubna 2019
"Dá se to chápat, ale nedává to smysl," uvedl poslanec na twitteru s tím, že ostatních 27 unijních zemí už tento termín jednou zamítlo. On sám dává přednost flexibilnímu ročnímu odkladu, který údajně navrhuje Tusk.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Francie , Emmanuel Macron , Sebastian Kurz , Německo , EU (Evropská unie) , Donald Tusk , Velká Británie , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) , Leo Varadkar
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě