Britští europoslanci budou jen nutné zlo? Tusk odmítá reptání některých politiků

Britští europoslanci musejí být po květnových volbách bráni jako plnohodnotní členové Evropského parlamentu. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Donald Tusk, který seznámil EP s výsledky mimořádného brexitového summitu z minulého týdne. Sedmadvacítka podle něho není ochotna znovu otevírat vyjednanou brexitovou dohodu, je však přístupna změnám v související politické deklaraci.

Prezidenti a premiéři unijních zemí prodloužili britské členství v evropském bloku do 31. října s tím, že Británie se zapojí do květnových evropských voleb. Pokud by však britští poslanci dokázali schválit výstupní dohodu s Bruselem dříve, může země opustit unii před domluveným krajním termínem či dokonce ještě před eurovolbami.

Někteří evropští politici podle Tuska pohlížejí na britskou účast ve volbách jako na nutné zlo a obávají se, že Britové budou v čase zbývajícím do brexitu vyvolávat v EU obstrukce. Podle šéfa unijních summitů ale nejsou tyto obavy na místě a k Británii je třeba přistupovat jako k plnohodnotnému členovi unie.

Tusk rovněž zopakoval, že sedmadvacítka není ochotna znovu otevírat připravenou dohodu o podmínkách brexitu, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla.

LIVE NOW - follow my report to the European Parliament on the special European Council meeting of 10 April 2019 #Brexit #EUCO https://t.co/nKzIi7Dx1R

— Donald Tusk (@eucopresident) 16. dubna 2019

"Nicméně, pokud by to usnadnilo ratifikační proces (v Británii), je EU27 ochotna přehodnotit politickou deklaraci o budoucích vzájemných vztazích," prohlásil Tusk. Právě změny v této deklaraci mohou být výsledkem nynějších jednání mezi vládou premiérky Theresy Mayové a opozičními labouristy, které mají za cíl najít kompromis umožňující schválení dohody v britském parlamentu.

Tusk dnes poznamenal, že během brexitového summitu jeden z evropských lídrů označil za "snílky" ty politiky, kteří věří nereálné možnosti, že Británie nakonec v EU zůstane. "V tomto dosti složitém historickém okamžiku potřebujeme snílky a sny. Nemůžeme náš osud nechat náhodě. Já sám nepřestanu snít o lepší a jednotnější Evropě," podotkl předseda Evropské rady, který dlouhodobě vidí jako nejlepší možnost britské setrvání v unii.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes prohlásil, že díky půlročnímu odkladu brexitu se unijní země mohou věnovat i jiným zásadním věcem jako jsou obchodní vztahy s USA či nadcházející evropské volby, a nemusí "každý týden jednat pouze o brexitu".

Europoslanci hlavních frakcí lidovců a socialistů v následné debatě většinou půlroční odklad brexitu ocenili, neboť podle nich předešel nejhoršímu řešení, kterým by byl britský odchod bez dohody.

Nesouhlas naopak zazněl z řad britských protiunijních poslanců. Někteří z nich setrvávání své země v EU navzdory vůli většiny hlasujících v brexitovém referendu 2016 označili za konec britské demokracie. Nigel Farage prohlásil, že premiérka Mayová v Bruselu "žebrala" o odklad a že Britové byli opět poníženi. Politik, který podle průzkumů patrně uspěje se svou novou Stranou pro brexit, slíbil, že britští europoslanci budou po volbách v EP hodně slyšet. Odhadl přitom, že Británie neodejde z EU ani v říjnovém termínu, neboť vláda a opozice nedokážou nalézt shodu.

Konzervativní britská europoslankyně Julie Girlingová naopak za vyjednaný odklad Tuskovi poděkovala. Půlroční lhůta podle ní umožňuje vypsání nového brexitového referenda na září, na jehož základě by Londýn mohl stáhnout žádost o odchod z unie. Ačkoli stoupenci setrvání v EU mají nyní podle anket v Británii mírně navrch nad zastánci brexitu, vláda návrhy na nové všelidové hlasování odmítá.

Související

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

Více souvisejících

Donald Tusk Evropské volby 2019 europoslanci Velká Británie Nigel Farage Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy