Britští europoslanci budou jen nutné zlo? Tusk odmítá reptání některých politiků

Britští europoslanci musejí být po květnových volbách bráni jako plnohodnotní členové Evropského parlamentu. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Donald Tusk, který seznámil EP s výsledky mimořádného brexitového summitu z minulého týdne. Sedmadvacítka podle něho není ochotna znovu otevírat vyjednanou brexitovou dohodu, je však přístupna změnám v související politické deklaraci.

Prezidenti a premiéři unijních zemí prodloužili britské členství v evropském bloku do 31. října s tím, že Británie se zapojí do květnových evropských voleb. Pokud by však britští poslanci dokázali schválit výstupní dohodu s Bruselem dříve, může země opustit unii před domluveným krajním termínem či dokonce ještě před eurovolbami.

Někteří evropští politici podle Tuska pohlížejí na britskou účast ve volbách jako na nutné zlo a obávají se, že Britové budou v čase zbývajícím do brexitu vyvolávat v EU obstrukce. Podle šéfa unijních summitů ale nejsou tyto obavy na místě a k Británii je třeba přistupovat jako k plnohodnotnému členovi unie.

Tusk rovněž zopakoval, že sedmadvacítka není ochotna znovu otevírat připravenou dohodu o podmínkách brexitu, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla.

LIVE NOW - follow my report to the European Parliament on the special European Council meeting of 10 April 2019 #Brexit #EUCO https://t.co/nKzIi7Dx1R

— Donald Tusk (@eucopresident) 16. dubna 2019

"Nicméně, pokud by to usnadnilo ratifikační proces (v Británii), je EU27 ochotna přehodnotit politickou deklaraci o budoucích vzájemných vztazích," prohlásil Tusk. Právě změny v této deklaraci mohou být výsledkem nynějších jednání mezi vládou premiérky Theresy Mayové a opozičními labouristy, které mají za cíl najít kompromis umožňující schválení dohody v britském parlamentu.

Tusk dnes poznamenal, že během brexitového summitu jeden z evropských lídrů označil za "snílky" ty politiky, kteří věří nereálné možnosti, že Británie nakonec v EU zůstane. "V tomto dosti složitém historickém okamžiku potřebujeme snílky a sny. Nemůžeme náš osud nechat náhodě. Já sám nepřestanu snít o lepší a jednotnější Evropě," podotkl předseda Evropské rady, který dlouhodobě vidí jako nejlepší možnost britské setrvání v unii.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes prohlásil, že díky půlročnímu odkladu brexitu se unijní země mohou věnovat i jiným zásadním věcem jako jsou obchodní vztahy s USA či nadcházející evropské volby, a nemusí "každý týden jednat pouze o brexitu".

Europoslanci hlavních frakcí lidovců a socialistů v následné debatě většinou půlroční odklad brexitu ocenili, neboť podle nich předešel nejhoršímu řešení, kterým by byl britský odchod bez dohody.

Nesouhlas naopak zazněl z řad britských protiunijních poslanců. Někteří z nich setrvávání své země v EU navzdory vůli většiny hlasujících v brexitovém referendu 2016 označili za konec britské demokracie. Nigel Farage prohlásil, že premiérka Mayová v Bruselu "žebrala" o odklad a že Britové byli opět poníženi. Politik, který podle průzkumů patrně uspěje se svou novou Stranou pro brexit, slíbil, že britští europoslanci budou po volbách v EP hodně slyšet. Odhadl přitom, že Británie neodejde z EU ani v říjnovém termínu, neboť vláda a opozice nedokážou nalézt shodu.

Konzervativní britská europoslankyně Julie Girlingová naopak za vyjednaný odklad Tuskovi poděkovala. Půlroční lhůta podle ní umožňuje vypsání nového brexitového referenda na září, na jehož základě by Londýn mohl stáhnout žádost o odchod z unie. Ačkoli stoupenci setrvání v EU mají nyní podle anket v Británii mírně navrch nad zastánci brexitu, vláda návrhy na nové všelidové hlasování odmítá.

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk Evropské volby 2019 europoslanci Velká Británie Nigel Farage Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 31 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy