Bez Štefánika by Československo nevzniklo. Otvíral dveře Masarykovi, říká historik

Bez podílu slovenského vojáka, politika a astronoma Milana Rastislava Štefánika by Československo v roce 1918 nevzniklo. ČTK to řekl historik a zástupce ředitele slovenského Vojenského historického ústavu Peter Šumichrast. Slovensko si v sobotu připomene 100. výročí tragické smrti Štefánika (1880-1919), který při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky.

"Kdyby Štefánik nepůsobil na politické scéně, aby 'otvíral' dveře profesorovi Tomáši Garrigueovi Masarykovi v nejvyšších politických kruzích Francie, tak by Československo jako takové nevzniklo. Samozřejmě, všichni tři (spoluzakladatelé) byli důležití. Říci, že Beneš byl důležitější, Masaryk nejdůležitější, nebo Štefánik byl nejdůležitější nelze - každý měl svou úlohu, kterou splnil," řekl Šumichrast.

Dodal, že zmíněná trojice tak naplnila sen o samostatném státě té generace Čechů a Slováků, která žila v rakousko-uherské monarchii.

Uznání podle historika získal Štefánik také jako smělý vojenský pilot navzdory nemoci žaludku, která ho omezovala. "Upoutal velení francouzské armády i tím, že byl schopen předpovídat počasí. O Štefánikovi je známo, že byl průkopníkem vojenské meteorologické služby ve francouzském vojenském letectví," řekl. Doplnil, že právě díky předpovědi jedné bouře zachránil vojenskou leteckou jednotku.

"Vojenská kariéra Štefánika předznamenala jeho hvězdnou politickou kariéru. Kdyby nebyl akceptován ve vojenských kruzích, takových úspěchů by nikdy nedosáhl. Nadstavba byla vojensko-politická a politická. Dále tak mohl rozvíjet své myšlenky společného státu Čechů a Slováků," uvedl historik.

Štefánik získal francouzské občanství a stal se také generálem francouzské armády. "Dosáhl velkých úspěchů jako příslušník malého národa. On si úspěch zasloužil. Ve Francii udělal velkou kariéru. Pracoval u významného astrofyzika Julesa Janssena v Meudonu a v rámci toho zúročil své vzdělání a získal uznání francouzské vlády. Byl vyznamenán Řádem čestné legie již jako vědec. Později dostal dva vyšší stupně tohoto prestižního řádu již jako politik," řekl Šumichrast.

Štefánik vyhrál celostátní anketu Největší Slovák, jejíž výsledky ve středu zveřejnil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Byť letecká nehoda, při které Štefánik zemřel, není stále zcela objasněna a čas od času ji provázejí různé spekulace, Šumichrast odmítl možnost, že by na Štefánika byl spáchán atentát.

"Nehledejme v letecké tragédii něco zvláštního. Muži, kteří mají co dočinění s létáním, častokrát nezemřou v 'posteli', ale smrt si je 'najde' v kabině letadla. Když jsem studoval dobové materiály o nehodě a analýzy odborníků, nenacházím tam žádný takový důkaz, který by mě opravňoval říci, že jsou o Štefánikově smrti pochybnosti," řekl vojenský historik, podle kterého byly okolnosti Štefánikovy smrti spíše zneužívány k politickým účelům.

Odmítl také medializovaná tvrzení bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který v roce 2010 řekl, že na Štefánikovo letadlo stříleli vojáci, a to na rozkaz českého velitele. Podle Šumichrasta tragickou leteckou nehodu Štefánika mohl způsobit souběh nešťastných okolností včetně nevolnosti a bezvědomí Štefánika, nebo možnost, že do řízení letounu se zapletla anténa.

Štefánik je pohřben v hrobce v mohutné mohyle na vrchu Bradlo nedaleko své rodné obce Košariská. Právě u mohyly se v sobotu uskuteční celoslovenská vzpomínková akce na Štefánika, na které by měl Českou republiku zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.

Související

Václavské náměstí v den vzniku samostatného československého státu. Rozhovor

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28. říjen, říká pro EZ historik Svoboda

ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů se domnívá, že nuzné sociální podmínky, ke kterým se přidala epidemie španělské chřipky, nemalou měrou přispěly k rozpadu Rakouska-Uherska i následnému vzniku Československa, od jehož založení právě dnes uplynulo 102 let. „Čtyři roky válčení a hospodářský propad byl naprosto zásadní. Jsem přesvědčený, že i kdyby nedošlo k 28. říjnu, Československo by stejně vzniklo. Lidé chtěli změnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Libor Svoboda.

Více souvisejících

Milan Rastislav Štefánik historie Československo Slovensko Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 5 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Macron vyzval k většímu zbrojení. Nemůžeme spoléhat na USA, Evropa je smrtelná, musí posílit obranu, prohlásil

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně zdůraznil potřebu posílení obrany Evropy a zvýšení vlastní zbrojní produkce jako odpověď na globální bezpečnostní hrozby. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy