Bude Macron spojencem, nebo jen záložní silou? Z Německa přicházejí překvapivá slova

Týden před volbami do Evropského parlamentu oznámili němečtí sociální demokraté zásadní taktický obrat: ohlásili možnou alianci v Evropském parlamentu s Republikou na pochodu (LREM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, píše levicový deník Die Tageszeitung.

Socialista Bullmann: Proč bychom nemohli mluvit s Macronem?

Ještě nedávno ho silně kritizovali za jeho „neoliberální a protispolečenskou" politiku. Dnes Udo Bullmann, poslanec za Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD), říká: „Macron není socialista, ale proč bychom s ním neměli mluvit?"

Zehntausende stehen auf. Gegen Nationalismus und Rassismus - und für Europa.Wir wollen die #Europawahl am 26. Mai entscheiden, weil wir uns eine freiheitliche und solidarische Zukunft nicht zerstören lassen.#1EuropaFuerAlle pic.twitter.com/sgptMnywNl

— Udo Bullmann (@UdoBullmann) 19. května 2019

Evropský poslanec Udo Bullmann, který stojí na čele kandidátky německých sociálních demokratů do Evropského parlamentu, jenž je zároveň předsedou parlamentní skupiny S & D (socialisté a demokraté), již nevylučuje vůbec nic, ani vytvoření „progresivní aliance" mezi Republikou na pochodu (LREM), liberály (ALDE) a S & D.

Evropští sociální demokraté (S & D), kteří jsou seskupeni za nizozemským komisařem Fransem Timmermansem, zůstávají ve výzkumech veřejného mínění zatím daleko za Evropskou lidovou stranu (EPP), kterou do voleb vede německý kandidát Manfred Weber. Mají tak, jak připomíná německý list, „malou šanci na výhru a volební vítězství "dne 26. května. To je také důvodem tohoto „strategického obratu". Nezvítězí, ale mohou se podílet na silné alianci.

Bude Macron spojencem, nebo jen záložní silou?

Mají ale „novou naději" s ohledem na odstup, který zaujímají liberálové vůči konzervativnímu Weberovi a vzestup levicových subjektů ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a možná i na německé scéně, posílit ji mohou i nově přítomní britští labouristé ve volbách.

„Dvojí ambice Emmanuela Macrona, která spočívá v překonání převahy lidovců z EPP v Evropském parlamentu a vytvoření nového liberálního hnutí ve Štrasburku a Bruselu, otevírá evropských socialistům a demokratům novou perspektivu," píše Die Tageszeitung.

Také budoucnost skupina EPP Manfreda Webera bude záviset na alianci, která bude schopna utvořit, aby získala většinu v příštím Evropském parlamentu. Faktem zůstává ovšem, tvrdí berlínský deník, pokud to nebudou Zelení - stoupající síla v Německu, ale také v Belgii a Lucembursku – jež by mohli být pro S & D „záložní silou", která by mohla nahradí francouzského prezidenta Macrona a naruší jeho „evropskou strategii".

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron La République en marche (Republika v pohybu). Německo Udo Bullmann

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy