Bude Macron spojencem, nebo jen záložní silou? Z Německa přicházejí překvapivá slova

Týden před volbami do Evropského parlamentu oznámili němečtí sociální demokraté zásadní taktický obrat: ohlásili možnou alianci v Evropském parlamentu s Republikou na pochodu (LREM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, píše levicový deník Die Tageszeitung.

Socialista Bullmann: Proč bychom nemohli mluvit s Macronem?

Ještě nedávno ho silně kritizovali za jeho „neoliberální a protispolečenskou" politiku. Dnes Udo Bullmann, poslanec za Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD), říká: „Macron není socialista, ale proč bychom s ním neměli mluvit?"

Zehntausende stehen auf. Gegen Nationalismus und Rassismus - und für Europa.Wir wollen die #Europawahl am 26. Mai entscheiden, weil wir uns eine freiheitliche und solidarische Zukunft nicht zerstören lassen.#1EuropaFuerAlle pic.twitter.com/sgptMnywNl

— Udo Bullmann (@UdoBullmann) 19. května 2019

Evropský poslanec Udo Bullmann, který stojí na čele kandidátky německých sociálních demokratů do Evropského parlamentu, jenž je zároveň předsedou parlamentní skupiny S & D (socialisté a demokraté), již nevylučuje vůbec nic, ani vytvoření „progresivní aliance" mezi Republikou na pochodu (LREM), liberály (ALDE) a S & D.

Evropští sociální demokraté (S & D), kteří jsou seskupeni za nizozemským komisařem Fransem Timmermansem, zůstávají ve výzkumech veřejného mínění zatím daleko za Evropskou lidovou stranu (EPP), kterou do voleb vede německý kandidát Manfred Weber. Mají tak, jak připomíná německý list, „malou šanci na výhru a volební vítězství "dne 26. května. To je také důvodem tohoto „strategického obratu". Nezvítězí, ale mohou se podílet na silné alianci.

Bude Macron spojencem, nebo jen záložní silou?

Mají ale „novou naději" s ohledem na odstup, který zaujímají liberálové vůči konzervativnímu Weberovi a vzestup levicových subjektů ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a možná i na německé scéně, posílit ji mohou i nově přítomní britští labouristé ve volbách.

„Dvojí ambice Emmanuela Macrona, která spočívá v překonání převahy lidovců z EPP v Evropském parlamentu a vytvoření nového liberálního hnutí ve Štrasburku a Bruselu, otevírá evropských socialistům a demokratům novou perspektivu," píše Die Tageszeitung.

Také budoucnost skupina EPP Manfreda Webera bude záviset na alianci, která bude schopna utvořit, aby získala většinu v příštím Evropském parlamentu. Faktem zůstává ovšem, tvrdí berlínský deník, pokud to nebudou Zelení - stoupající síla v Německu, ale také v Belgii a Lucembursku – jež by mohli být pro S & D „záložní silou", která by mohla nahradí francouzského prezidenta Macrona a naruší jeho „evropskou strategii".

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron La République en marche (Republika v pohybu). Německo Udo Bullmann

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy