I po pádu železné opony bývá Evropa rozdělována na západní a východní část. Platí to i ve vztahu k Evropské unii (EU), kdy východní Evropa bývá považována za protiunijní a západní za prounijní. Průzkum think tanku European Council on Foreign Relations a agentury specializující se na průzkum veřejného mínění YouGov však odhaluje, že realita je mnohem složitější a že východní Evropa ve skutečnosti bývá v některých případech více prounijní než ta západní.
Volby do evropského parlamentu bývají v médiích líčeny jako souboj proevropských a protievropských stran, respektive jako boj podporovatelů EU proti nacionalistům. To je však poněkud zavádějící rozlišení. Průzkum ukazuje, že většina Evropanů nevnímá evropskou a národní identitu jako vzájemně se vylučující kategorie. Jen 25% respondentů nesouhlasilo s tvrzením, že evropská identita je tak důležitá jako ta národní.
Podle průzkumu s tímto tvrzení souhlasili více východoevropské národy než ty západní. Nejvíce s tím souhlasili Maďaři – 60% jich řeklo, že evropská identita je pro ně stejně důležitá jako ta národní, přičemž jen něco málo přes 10% s tímto tvrzením nesouhlasilo. V případě Polska s tím souhlasilo přes 50% respondentů, přes 10% nesouhlasilo. Z České republiky s tvrzením souhlasilo přes 40% oslovených, přes 20% nesouhlasilo. U Slováků byl podobný počet těch, co s tvrzením souhlasili, menší počet (přes 10%) s tím nesouhlasil.
Na opačné straně žebříčku se umístily ty státy, které jsou obvykle považovány za nejvíce proevropské. Přes 20% dánských respondentů považuje evropskou identitu za stejně důležitou jako je národní, takřka 40% Dánů má však na celou záležitost jiný názor. Podobně s tímto tvrzením souhlasí takřka 30% Švédů, přes 30% s tím však nesouhlasí.
Tyto údaje problematizují klasickou tezi mezi proevropským Západem a protievropským Východem. Podle průzkumu Polsko, Maďarsko a Rumunsko (spolu s Španělskem) nejvíce tvrdili, že členství v EU je chrání před excesy a chybami národních vlád. Podle badatelů tedy skutečné rozdělení mezi státy a voliči není v tom, zdali jsou proevropští či protievropští, ale v tom, jak lidé vnímají oba politické systémy, ten evropský i ten národní.
European Council on Foreign Relations rozlišuje mezi čtyřmi pozicemi, jak se lidé dívají na národní a politický systém EU, na jejichž základě lze potom určit, jak se k EU celkově staví daný stát. Jedná se o věřící v systém, hnutí žlutých vest, proevropany zanechané napospas a nacionalistické euroskeptiky.
Skupina „věřící v systém“ sestává z lidí, kteří si myslí, že jak národní politické instituce, tak ty evropské fungují. Přestavují 24% evropského voličstva. Nejvíce jich je v Dánsku, kde si to myslí 55%, většinu představují i v Německu, Nizozemsku či Švédsku. Málo jich není ani v ČR – asi 23%, což je druhé největší procentuální zastoupení. Podobně je na tom Maďarsko.
Lidé patřící do hnutí žlutých vest jsou přesvědčeni, že oba politické systémy jsou nefunkční. Jako jediné řešení považují revoluci. Vzhledem k názvu této skupiny není překvapivé, že jich je nejvíce ve Francii, kde takto vyjádřilo 69% respondentů. Taktéž se jedná o největší skupinu v Řecku a Itálii. Jsou též nejvíce procentuálně zastoupeni v ČR (40%) a na Slovensku (44%).
„Proevropané zanecháni napospas“ tvoří skupinu s nejmenšími příjmy. Jedná se o převážně mladé lidi a ženy. Podle nich evropský politický systém funguje, ne tak ten národní. Nejvíce je jich je v Rumunsku (64%), Maďarsku (42%) a Polsku (34%), představují též značně rozšířenou skupinu na Slovensku (38%).Právě tuto skupinu lze považovat za výrazně východoevropský fenomén, v západní Evropě je nedůvěra k národnímu politickému systému poměrně malá a spíše existuje nedůvěra k EU. V ČR má tato skupina 22% zastoupení.
Pojetí, že národní politický systém na rozdíl od toho evropského funguje, je určujícím názorem „nacionalistických euroskeptiků.“ Nejrozšířenější skupinou jsou v Rakousku, kde tvoří 31%, o jeden procentuální bod je však i v Rakousku více věřících v systém. Nacionalističtí euroskeptici nikde netvořili procentuální většinu, v Německu, Dánsku a Nizozemsku jich nicméně bylo více než proevropanů zanechaných napospas. V České republice tvořili nejmenší procentuální skupinu (15%).
Průzkum tedy ukazuje, že vyloženě nacionalistický euroskepticismus je spíše typický pro západní Evropu. To neznamená, že by tyto země byly více rasistické a populistické než ty východní. Spíše to dokládá větší důvěru v národní politické instituce, která ve východní post-komunistické Evropě, potýkající se se silnou korupcí, není příliš rozšířená.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , evropa , Česká republika , Maďarsko , dánsko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák