Rozdělené Německo? Eurovolby ukázaly propast mezi západním a východním Německem

Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

V Sasku, kde byla AfD nejsilnější už v parlamentních volbách před dvěma roky, protiimigrační uskupení získalo 25,3 procenta hlasů, zatímco CDU, která v zemi od znovusjednocení Německa v roce 1990 nepřetržitě vládne, jen 23 procent. Lépe si strana kancléřky Angely Merkelové nevedla ani v Braniborsku, kde dostala 18 procent hlasů, zatímco Alternativa pro Německo 19,9 procenta.

Z pohledu křesťanských demokratů, ale i dalších stran jako jsou sociální demokraté (SPD), Levice nebo Zelení, je to problém i proto, že v obou zemích bývalé Německé demokratické republiky (NDR) se v září uskuteční zemské volby, které tam mohou výrazně změnit rozložení politických sil a ztížit hledání koaličních většin.

O moc lepší není situace pro CDU ani v další východní spolkové zemi Durynsku, kde se na podzim také uskuteční zemské volby. Strana tam sice se ziskem 24,7 procenta hlasů zvítězila, ale AfD byla v těsném závěsu s 22,5 procenta. Druhou nejsilnější za CDU se protiimigrační strana stala také v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Sasku-Anhaltsku.

O co je ale AfD silnější v zemích bývalé NDR, o to slabší je na západě Německa. Její výsledky se zde pohybovaly od 6,5 do deseti procent, zatímco CDU zde v několika zemích získala více než 30 procent. Sesterská Křesťanskosociální unie (CSU) pak v Bavorsku dosáhla dokonce na 40,7 procenta.

V západních zemích a zejména ve velkoměstech v nedělním hlasování výborných výsledků dosáhli Zelení, kteří jsou považování za faktické vítěze voleb. Dokázali jednoznačně zvítězit v Hamburku a Berlíně a vyhráli také v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku nebo Mnichově a Stuttgartu, tedy metropolích dvojice "automobilových" spolkových zemí. V západních zemích naopak zcela propadla Levice, která na východě vždy bodovala dvouciferně.

Sociální demokracie na rozdíl od dřívějších eurovoleb dokázala zvítězit jen v severoněmeckých Brémách, které jsou s asi 700.000 obyvateli nejméně lidnatou spolkovou zemí. Může to pro ni ale být jen velmi malou útěchou, celkově totiž stejně jako CDU/CSU dosáhla svého nejhoršího výsledku ve volbách do Evropského parlamentu.

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 Německo Alternativa pro Německo (AfD) Konzervativní unie CDU/CSU evropský parlament

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy