Šest unijních lídrů bude diskutovat o tom, kdo by měl nahradit Junckera

Dnes se v Bruselu sejde šest unijních lídrů, aby prodiskutovali možné kandidáty na budoucího předsedu Evropské komise. Téměř dva týdny po celoevropských volbách se očekává, že tato neformální večeře posune celý proces volby Juckerova nástupce dopředu. Žádný z dosavadních kandidátů není ve vedení, ani není nad ostatními výrazněji favorizován. Volba budoucího předsedy Evropské komise tak stále zůstává otevřená a nejasná. Proto lídři EU přicházejí se zcela novým přístupem k jednání v rámci Evropské rady.

Jako součást nového procesu se sejde šest lídrů pocházejících ze tří nejsilnějších politických skupin v Evropském parlamentu v „hlavním městě EU“ za účelem hlubší diskuze o obsazení vrcholových unijních pozic. Koordinátory nadcházející volby byli za konzervativní Evropskou lidovou stranu (EPP) vybráni chorvatský premiér Andrej Plenkovič a jeho lotyšský protějšek Krišjānis Kariņš, liberální ALDE zastupují premiéři z Nizozemí (Mark Rutte) a Belgie (Charles Michel) a za sociální demokraty budou přítomni lídři vlád Španělska a Portugalska – Perdo Sánchez a António Costa.

Výše zmínění lídři a koordinátoři byli svými stranickými rodinami vybráni již v průběhu neformálního setkání Evropské rady minulý týden. Jejich hlavním cílem bude určovat a řídit směr diskuzí v průběhu volby budoucího předsedy Evropské komise. Volba samotná je velice komplexním procesem, který je letos ztížen povolebním uspořádáním v parlamentu.

Evropský parlament, který vzešel z voleb v roce 2014, se z většiny skládal z poslanců konzervativní EPP a sociálních demokratů. Tyto dvě nejsilnější skupiny tak určovaly směr diskuzí o tom, kdo Evropskou komisi povede. A měly o tom poměrně jasno. Letos je tato situace poněkud komplikovanější, a to z toho důvodu, že z voleb nevzešel jasný vítěz. Strany, které získaly v Evropském parlamentu nejvíce křesel, tak teprve budou o možné koalici vyjednávat. Je však možné, že se unijní liberálové a sociální demokraté budou snažit o podlomení jakéhosi „monopolu“, který drží stále nejsilnější EPP. Ta totiž aktuálně ovládá přední pozice v Evropské komisi, Radě i parlamentu.

Tato nová invence ve stylu volby budoucího předsedy Komise nemusí být podle některých vedoucích představitelů unijních institucí dostačující, uvedl server Politico. Jmenováni šesti koordinátorů by do určité míry totiž mohlo oslabit pozice lídrů politických skupin. Koordinátoři zároveň nemohou hovořit jednotným hlasem za všech 28 členských zemí EU, a tuto skutečnost bude Donald Tusk brát zřejmě v potaz. A nakonec, rozhovorů mezi šesti koordinátory se nebudou účastnit ani dva nejvlivnější unijní lídři – Angela Merkelová a Emmanuel Macron. O dalších lídrech EU, kteří by mezi hlavními koordinátory měli mít své místo, by se však mohly vést dlouhé debaty.

Související

Více souvisejících

evropská komise evropský parlament Brusel Jean-Claude Juncker Eurovolby Donald Tusk Evropská rada EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy