Šest unijních lídrů bude diskutovat o tom, kdo by měl nahradit Junckera

Dnes se v Bruselu sejde šest unijních lídrů, aby prodiskutovali možné kandidáty na budoucího předsedu Evropské komise. Téměř dva týdny po celoevropských volbách se očekává, že tato neformální večeře posune celý proces volby Juckerova nástupce dopředu. Žádný z dosavadních kandidátů není ve vedení, ani není nad ostatními výrazněji favorizován. Volba budoucího předsedy Evropské komise tak stále zůstává otevřená a nejasná. Proto lídři EU přicházejí se zcela novým přístupem k jednání v rámci Evropské rady.

Jako součást nového procesu se sejde šest lídrů pocházejících ze tří nejsilnějších politických skupin v Evropském parlamentu v „hlavním městě EU“ za účelem hlubší diskuze o obsazení vrcholových unijních pozic. Koordinátory nadcházející volby byli za konzervativní Evropskou lidovou stranu (EPP) vybráni chorvatský premiér Andrej Plenkovič a jeho lotyšský protějšek Krišjānis Kariņš, liberální ALDE zastupují premiéři z Nizozemí (Mark Rutte) a Belgie (Charles Michel) a za sociální demokraty budou přítomni lídři vlád Španělska a Portugalska – Perdo Sánchez a António Costa.

Výše zmínění lídři a koordinátoři byli svými stranickými rodinami vybráni již v průběhu neformálního setkání Evropské rady minulý týden. Jejich hlavním cílem bude určovat a řídit směr diskuzí v průběhu volby budoucího předsedy Evropské komise. Volba samotná je velice komplexním procesem, který je letos ztížen povolebním uspořádáním v parlamentu.

Evropský parlament, který vzešel z voleb v roce 2014, se z většiny skládal z poslanců konzervativní EPP a sociálních demokratů. Tyto dvě nejsilnější skupiny tak určovaly směr diskuzí o tom, kdo Evropskou komisi povede. A měly o tom poměrně jasno. Letos je tato situace poněkud komplikovanější, a to z toho důvodu, že z voleb nevzešel jasný vítěz. Strany, které získaly v Evropském parlamentu nejvíce křesel, tak teprve budou o možné koalici vyjednávat. Je však možné, že se unijní liberálové a sociální demokraté budou snažit o podlomení jakéhosi „monopolu“, který drží stále nejsilnější EPP. Ta totiž aktuálně ovládá přední pozice v Evropské komisi, Radě i parlamentu.

Tato nová invence ve stylu volby budoucího předsedy Komise nemusí být podle některých vedoucích představitelů unijních institucí dostačující, uvedl server Politico. Jmenováni šesti koordinátorů by do určité míry totiž mohlo oslabit pozice lídrů politických skupin. Koordinátoři zároveň nemohou hovořit jednotným hlasem za všech 28 členských zemí EU, a tuto skutečnost bude Donald Tusk brát zřejmě v potaz. A nakonec, rozhovorů mezi šesti koordinátory se nebudou účastnit ani dva nejvlivnější unijní lídři – Angela Merkelová a Emmanuel Macron. O dalších lídrech EU, kteří by mezi hlavními koordinátory měli mít své místo, by se však mohly vést dlouhé debaty.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise evropský parlament Brusel Jean-Claude Juncker Eurovolby Donald Tusk Evropská rada EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy