Nacionalisté zformovali frakci v europarlamentu, součástí je i česká SPD. Mají rázné požadavky

Dohromady 73 europoslanců se hlásí k nové frakci nacionalistických a proti současné podobě Evropské unie zaměřených stran v Evropském parlamentu s názvem Identita a demokracie (ID). Na tiskové konferenci to dnes v Bruselu řekla šéfka francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penová. Součástí frakce jsou i dva čeští zástupci, zvolení do europarlamentu za SPD.

Za účasti tří velkých stran - kromě RN také italské Ligy a Alternativy pro Německo (AfD) - a menších počtů europoslanců z Dánska, Finska, Rakouska, Belgie, Estonska a Česka tak podle Le Penové vzniklo čtvrté nejsilnější uskupení v novém europarlamentu. Ten má do britského odchodu z unie na konci října 751 křesel a podle Le Penové mají po květnových eurovolbách strany kritické k dosavadnímu směřování EU asi dvě stovky poslanců. Nová frakce ID podle ní do jisté míry navazuje na práci někdejší Evropy národů a svobody (EFD), v mnohém ale bude jiná.

« Nous vivons un bouleversement de l'échiquier politique en Europe. Nous abordons ce mandat avec enthousiasme et de grands espoirs pour les peuples. Le vent de l'histoire nous porte ! »Nous présentons à la presse notre groupe « Identité et Démocratie » au Parlement européen ! pic.twitter.com/8WOXRb9gla

— Marine Le Pen (@MLP_officiel) 13. června 2019

Součástí nové frakce není britská Strana pro brexit Nigela Farage, i když je ID spolupráci s touto formací nakloněna. Vítány jsou podle šéfa frakce Marca Zanniho z italské Ligy ostatně všichni europoslanci, kteří sdílí hodnoty frakce a hodlají respektovat její stanovy.

Na tiskové konferenci v europarlamentu zástupci frakce zdůrazňovali svůj cíl ukončit stále těsnější integraci Evropy. Italský lídr ID Zanni hovořil o nutnosti ukončit v souvislosti s migrací politiku "otevřených přístavů", kterou označil za destruktivní, a také o potřebě umožnit členským zemím unie větší pružnost při řešení jejich hospodářské situace.

Zástupce německé AfD Jörg Meuthen se vyslovil pro zrušení sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. Jussi Halla-aho z Finska zmínil údajnou nefunkčnost eurozóny a snižující se možnosti občanů rozhodovat o svých vlastních daních.

Českou SPD na tiskové konferenci reprezentoval místo některého z europoslanců přímo její šéf Tomio Okamura, s prioritami své strany v EP ale novináře neseznámil. ČTK posléze řekl, že už ve středu schválila frakce svou konkrétní politickou deklaraci, jejímž základem je snaha prosazovat "spolupráci suverénních a svobodných evropských národů".

Pro šéfa SPD jsou důležité zmínky o právu zemí chránit své hranice či odmítnutí možného členství Turecka v unii. Okamura je přesvědčen, že frakce je životaschopná a že po celé funkční období europarlamentu zůstane jednotná. Připomněl také, že zástupci německé AfD výslovně souhlasili s tím, že nebudou otevírány otázky minulosti, především v souvislosti s takzvanými Benešovými dekrety, které po druhé světové válce mimo jiné umožnily zabavení majetku etnických Němců a jejich odsun z území tehdejšího Československa.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen evropský parlament Tomio Okamura Svoboda a přímá demokracie (SPD) nacionalismus Alternativa pro Německo (AfD) Identita a demokracie (frakce v EP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy