Kdo přijde po Junckerovi? Rébus se zamotává, ve hře je celá řada faktorů

Kandidátů na nové obsazení klíčových pozic v evropských institucích je podle českého ministra zahraniční Tomáše Petříčka "celá řada". Ministr to řekl v Lucemburku novinářům na okraj jednání Rady pro všeobecné záležitosti, která se zabývala přípravou čtvrtečního a pátečního summitu EU. O tom, kdo například od listopadu nahradí v čele komise Jeana-Claudea Junckera, dnes ale zástupci členských zemí nehovořili, toto klíčové téma nechávají až přímo na jednání prezidentů a premiérů ve čtvrtek odpoledne a večer.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dostal krátce po květnových eurovolbách od šéfů států a vlád za úkol vést před čtvrtkem jednání o tom, koho následně summit předloží europarlamentu ke schválení jako budoucího šéfa komise.

Ve hře je přitom celá řada faktorů, od politické příslušnosti kandidáta, přes zemi jeho či jejího původu až po otázku, zda se jedná o muže či ženu. Rébus je navíc širší, ve hře jsou i funkce v čele Evropské rady - tedy právě po Tuskovi, který končí na podzim, nového lídra unijní diplomacie, šéfa Evropské centrální banky a také pozice předsedy europarlamentu.

Tusk chce mít přesto na summitu jméno, ačkoliv dosavadní jednání byla velmi složitá. Separátně věc probírají skupiny prezidentů a premiérů v různých částech unie, v Budapešti například o věci hovořili představitelé zemí visegrádské skupiny. Jednají také evropské politické frakce, které zároveň na půdě europarlamentu finišují své diskuse o programu budoucí širší "proevropské" koalice.

Viditelným a výrazným uchazečem o post v čele komise je Němec Manfred Weber, takzvaný vedoucí kandidát evropských lidovců. Prezidenti a premiéři přitom ale koncept "spitzenkandidátů" - kdy je volební lídr určité evropské politické rodiny zároveň jejím kandidátem do čela komise - odmítají automaticky přejímat.

Ministr Petříček připomněl, že V4, tedy Polsko, ČR, Slovensko a Maďarsko, by chtěla svého kandidáta v některé z klíčových pozic.

Petříček připomněl slovenského kandidáta a místopředsedu komise Maroše Šefčoviče. "Je to podle mne silný kandidát, jedno z možných jmen na vysoké posty: vysoký představitel (pro zahraniční politiku) či něco podobného," uvedl český ministr.

[VIDEO] Komentář ministra @TPetricek po jednání Rady #EU pro obecné záležitosti. Témata: EU po volbách do Evropského parlamentu, zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. #GAC ????https://t.co/CgT4NMsNtG

— MZV ČR (@mzvcr) 18. června 2019

Mezi jména, která informovaní diplomaté zmiňují v kuloárech, se opakovaně vyskytuje například šéfvyjednávač EU pro brexit Michel Barnier, Bulharka Kristalina Georgievová, zástupce španělských socialistů Josep Borell. Připomínána je také stále končící německá kancléřka Angela Merkelová, která ovšem opakovaně vyloučila, že by měla o práci v čele komise zájem.

"Na dnešní radě se o tom diskuse nevedla, jednání dál probíhají," poznamenal ministr. Rozhodnutí by přitom chtěli vrcholní představitelé členských zemí mít ještě tento měsíc, před ustavující schůzí nového europarlamentu na počátku července. Tehdy si totiž europoslanci zvolí svého předsedu a nehotové diskuse by tak výrazně ovlivnili. V případě krachu čtvrtečních jednání tak není vyloučen ani mimořádný summit EU ještě do konce tohoto měsíce.

Související

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

Více souvisejících

evropská komise Tomáš Petříček Jean-Claude Juncker Donald Tusk Manfred Weber (šéf EPP) Maroš Šefčovič EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy