Není pochyb o tom, že má Švýcarsko na evropském kontinentu jedinečné postavení. Přestože není tato drobná země členem Evropské unie a stojí zcela mimo její institucionální struktury, má s evropským blokem velice úzké a dobré vztahy. Vztah mezi Švýcarskem a EU je totiž ošetřen přibližně 120 bilaterálními dohodami, které jejich partnerství činí jedinečným. Proto byl jejich vztah považován i za jeden z možných vzorů pro britsko-unijní vztahy po brexitu. Rozhovory, které se však mezi unií a Švýcarskem táhnou již dlouhé čtyři roky, vzájemnou spolupráci obou aktérů příliš neulehčují, spíše naopak.
Rozhovory, které měly rozřešit a nastavit budoucí směřování společného vztahu mezi Švýcarskem na straně jedné a Evropskou unií na straně druhé, jsou již nějakou dobu ve slepé uličce. A zdá se, že z ní není cesty ven. Ochlazení vztahů by pro Švýcarsko mohlo znamenat nejen diplomatické potíže, ale především ekonomické. Evropská unie je totiž největším obchodním partnerem Švýcarska.
Brusel aktuálně "vyhrožuje" tím, že pokud mezi stranami nedojde k obnovení rozhovorů a následnému uzavření kompromisu, dojde ke konci června k pozastavení směnného nařízení, které umožňuje přeshraniční obchodování. Švýcarské burzy měly až doposud volný přístup na unijní trh, a to díky speciálnímu „rovnocennému“ statusu, který jim unie garantovala. Právě tento status může být nyní v sázce. Švýcarským diplomatům se totiž nezamlouvá podoba nového návrhu smlouvy o budoucích vztazích, kterou s unií dlouhá léta vyjednává.
Na schůzce hlavních vyjednavačů bylo švýcarské straně Evropskou unií nabídnuto objasnění těch oblastí, které se švýcarským zástupcům zdály být nejasné. Jednalo se o záležitost ochrany švýcarských platů, regulaci státní pomoci nebo občanská práva. Ani unií poskytnutá objasnění však podle švýcarského úsudku „nebyla dostačující“ a bude potřeba návrh znovu prozkoumat a vyhodnotit. Brusel však dal protistraně jasně najevo, že se smlouva znovu otevírat a měnit nebude. V tomto bodě jako by celá situace povědomě připomínala jistý unijní proces – brexit.
Pokud by k obnovení rozhovorů a prodloužení „rovnocenného“ statusu nedošlo, znamenalo by to, že by unijní banky a jejich makléři ztratili možnost obchodovat na švýcarských burzách. Takovýto scénář by měl na Švýcarsko nezanedbatelné finanční dopady. Aby k prodloužení „rovnocennosti“ švýcarských burz mohlo dojít, je dle unijních pravidel potřeba, aby Evropská komise takový návrh předložila v průběhu tohoto týdne. Následně musí dojít ke schválení všemi státy současné EU-28.
Změna v postoji Bruselu se však v tomto týdnu neočekává, především kvůli dlouhým létům váhavých a nerozhodných vyjednávání. Komisař Maroš Šefčovič na dnešní konferenci pronesl, že požadovaný pokrok v rozhovorech nebyl shledán a že tedy nevidí důvod pro další vyjednávání o budoucích vztazích. Další unijní diplomat prozradil agentuře Reuters, že se Komise již fakticky rozhodla.
Oficiální stanovisko Evropská komise oznámí až v pátek po tom, co skončí dvoudenní unijní summit. Již nyní se však nechala slyšet, že k prodloužení „rovnocenného“ statusu pravděpodobně nedojde. Jediný, kdo v této situaci může na poslední chvíli postoj Komise změnit, je samotné Švýcarsko. Takovýto „zázrak“ se však nepředpokládá.
Související

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Švýcaři se bouří proti Eurovizi. V zemi ji pořádat nechtějí
Švýcarsko , Brusel , burza , EU (Evropská unie) , Summit EU , finance , Obchody , Brexit , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 49 minutami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 2 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera
Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.
Zdroj: Libor Novák