Švýcarsko pod unijním tlakem: Přinese nedostatek pokroku v rozhovorech ochlazení vztahů?

Není pochyb o tom, že má Švýcarsko na evropském kontinentu jedinečné postavení. Přestože není tato drobná země členem Evropské unie a stojí zcela mimo její institucionální struktury, má s evropským blokem velice úzké a dobré vztahy. Vztah mezi Švýcarskem a EU je totiž ošetřen přibližně 120 bilaterálními dohodami, které jejich partnerství činí jedinečným. Proto byl jejich vztah považován i za jeden z možných vzorů pro britsko-unijní vztahy po brexitu. Rozhovory, které se však mezi unií a Švýcarskem táhnou již dlouhé čtyři roky, vzájemnou spolupráci obou aktérů příliš neulehčují, spíše naopak.

Rozhovory, které měly rozřešit a nastavit budoucí směřování společného vztahu mezi Švýcarskem na straně jedné a Evropskou unií na straně druhé, jsou již nějakou dobu ve slepé uličce. A zdá se, že z ní není cesty ven. Ochlazení vztahů by pro Švýcarsko mohlo znamenat nejen diplomatické potíže, ale především ekonomické. Evropská unie je totiž největším obchodním partnerem Švýcarska.

Brusel aktuálně "vyhrožuje" tím, že pokud mezi stranami nedojde k obnovení rozhovorů a následnému uzavření kompromisu, dojde ke konci června k pozastavení směnného nařízení, které umožňuje přeshraniční obchodování. Švýcarské burzy měly až doposud volný přístup na unijní trh, a to díky speciálnímu „rovnocennému“ statusu, který jim unie garantovala. Právě tento status může být nyní v sázce. Švýcarským diplomatům se totiž nezamlouvá podoba nového návrhu smlouvy o budoucích vztazích, kterou s unií dlouhá léta vyjednává.

Na schůzce hlavních vyjednavačů bylo švýcarské straně Evropskou unií nabídnuto objasnění těch oblastí, které se švýcarským zástupcům zdály být nejasné. Jednalo se o záležitost ochrany švýcarských platů, regulaci státní pomoci nebo občanská práva. Ani unií poskytnutá objasnění však podle švýcarského úsudku „nebyla dostačující“ a bude potřeba návrh znovu prozkoumat a vyhodnotit. Brusel však dal protistraně jasně najevo, že se smlouva znovu otevírat a měnit nebude. V tomto bodě jako by celá situace povědomě připomínala jistý unijní proces – brexit.

Pokud by k obnovení rozhovorů a prodloužení „rovnocenného“ statusu nedošlo, znamenalo by to, že by unijní banky a jejich makléři ztratili možnost obchodovat na švýcarských burzách. Takovýto scénář by měl na Švýcarsko nezanedbatelné finanční dopady. Aby k prodloužení „rovnocennosti“ švýcarských burz mohlo dojít, je dle unijních pravidel potřeba, aby Evropská komise takový návrh předložila v průběhu tohoto týdne. Následně musí dojít ke schválení všemi státy současné EU-28.

Změna v postoji Bruselu se však v tomto týdnu neočekává, především kvůli dlouhým létům váhavých a nerozhodných vyjednávání. Komisař Maroš Šefčovič na dnešní konferenci pronesl, že požadovaný pokrok v rozhovorech nebyl shledán a že tedy nevidí důvod pro další vyjednávání o budoucích vztazích. Další unijní diplomat prozradil agentuře Reuters, že se Komise již fakticky rozhodla.

Oficiální stanovisko Evropská komise oznámí až v pátek po tom, co skončí dvoudenní unijní summit. Již nyní se však nechala slyšet, že k prodloužení „rovnocenného“ statusu pravděpodobně nedojde. Jediný, kdo v této situaci může na poslední chvíli postoj Komise změnit, je samotné Švýcarsko. Takovýto „zázrak“ se však nepředpokládá.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko Brusel burza EU (Evropská unie) Summit EU finance Obchody Brexit Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy