Švýcarsko pod unijním tlakem: Přinese nedostatek pokroku v rozhovorech ochlazení vztahů?

Není pochyb o tom, že má Švýcarsko na evropském kontinentu jedinečné postavení. Přestože není tato drobná země členem Evropské unie a stojí zcela mimo její institucionální struktury, má s evropským blokem velice úzké a dobré vztahy. Vztah mezi Švýcarskem a EU je totiž ošetřen přibližně 120 bilaterálními dohodami, které jejich partnerství činí jedinečným. Proto byl jejich vztah považován i za jeden z možných vzorů pro britsko-unijní vztahy po brexitu. Rozhovory, které se však mezi unií a Švýcarskem táhnou již dlouhé čtyři roky, vzájemnou spolupráci obou aktérů příliš neulehčují, spíše naopak.

Rozhovory, které měly rozřešit a nastavit budoucí směřování společného vztahu mezi Švýcarskem na straně jedné a Evropskou unií na straně druhé, jsou již nějakou dobu ve slepé uličce. A zdá se, že z ní není cesty ven. Ochlazení vztahů by pro Švýcarsko mohlo znamenat nejen diplomatické potíže, ale především ekonomické. Evropská unie je totiž největším obchodním partnerem Švýcarska.

Brusel aktuálně "vyhrožuje" tím, že pokud mezi stranami nedojde k obnovení rozhovorů a následnému uzavření kompromisu, dojde ke konci června k pozastavení směnného nařízení, které umožňuje přeshraniční obchodování. Švýcarské burzy měly až doposud volný přístup na unijní trh, a to díky speciálnímu „rovnocennému“ statusu, který jim unie garantovala. Právě tento status může být nyní v sázce. Švýcarským diplomatům se totiž nezamlouvá podoba nového návrhu smlouvy o budoucích vztazích, kterou s unií dlouhá léta vyjednává.

Na schůzce hlavních vyjednavačů bylo švýcarské straně Evropskou unií nabídnuto objasnění těch oblastí, které se švýcarským zástupcům zdály být nejasné. Jednalo se o záležitost ochrany švýcarských platů, regulaci státní pomoci nebo občanská práva. Ani unií poskytnutá objasnění však podle švýcarského úsudku „nebyla dostačující“ a bude potřeba návrh znovu prozkoumat a vyhodnotit. Brusel však dal protistraně jasně najevo, že se smlouva znovu otevírat a měnit nebude. V tomto bodě jako by celá situace povědomě připomínala jistý unijní proces – brexit.

Pokud by k obnovení rozhovorů a prodloužení „rovnocenného“ statusu nedošlo, znamenalo by to, že by unijní banky a jejich makléři ztratili možnost obchodovat na švýcarských burzách. Takovýto scénář by měl na Švýcarsko nezanedbatelné finanční dopady. Aby k prodloužení „rovnocennosti“ švýcarských burz mohlo dojít, je dle unijních pravidel potřeba, aby Evropská komise takový návrh předložila v průběhu tohoto týdne. Následně musí dojít ke schválení všemi státy současné EU-28.

Změna v postoji Bruselu se však v tomto týdnu neočekává, především kvůli dlouhým létům váhavých a nerozhodných vyjednávání. Komisař Maroš Šefčovič na dnešní konferenci pronesl, že požadovaný pokrok v rozhovorech nebyl shledán a že tedy nevidí důvod pro další vyjednávání o budoucích vztazích. Další unijní diplomat prozradil agentuře Reuters, že se Komise již fakticky rozhodla.

Oficiální stanovisko Evropská komise oznámí až v pátek po tom, co skončí dvoudenní unijní summit. Již nyní se však nechala slyšet, že k prodloužení „rovnocenného“ statusu pravděpodobně nedojde. Jediný, kdo v této situaci může na poslední chvíli postoj Komise změnit, je samotné Švýcarsko. Takovýto „zázrak“ se však nepředpokládá.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko Brusel burza EU (Evropská unie) Summit EU finance Obchody Brexit Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 6 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy