Fiasko v Bruselu: Lídři se na obsazení funkcí v EU neshodli

Šéfům států a vlád zemí Evropské unie se v noci na dnešek nepodařilo vyřešit složitou otázku nového obsazení klíčových funkcí v evropských institucích, v první řadě nového předsedy Evropské komise. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk novinářům řekl, že nyní nebyla na jednání Evropské rady většina pro žádného kandidáta.

Potvrdil také, že prezidenti a premiéři se k věci vrátí na mimořádném summitu, který bude večer v neděli 30. června. Je to krátce před ustavující schůzí nově zvoleného europarlamentu, která se uskuteční 2. července.

"Evropská rada se dohodla, že je třeba mít balíček (kandidátů), který by odrážel rozmanitost Evropské unie," poznamenal Tusk. Ve snaze takovou vhodnou sestavu do klíčových unijních funkcí nalézt bude do mimořádného summitu dál vést jednání a konzultace, a to i s europarlamentem.

Dnes se tak podle Tuska summit neshodl ani na podpoře Manfreda Webera. Toho jako svého vedoucího kandidáta v eurovolbách do čela komise prosazuje Evropská lidová strana (EPP), která v květnovém hlasování zvítězila.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která svého krajana Webera do komise podporovala, dnes novinářům řekla, že většinovou podporu nezískal žádný z takzvaných "spitzenkandidátů". Lídři unijních zemí však podle ní chtějí v čase, který zbývá, hledat společné řešení personálního rébusu s europoslanci. Zástupci socialistické frakce a nové liberální frakce Obnova Evropy už ve čtvrtek Weberovi jasně řekli, že jejich podporu do čela komise nemá.

"Za žádných okolností si s europarlamentem nepřejme krizi," upozornila německá kancléřka, která se ale vyhnula přímé odpovědi a otázku, zda hodlá Webera do čela komise podporovat i nadále.

Právě otázka dalšího trvání EPP na Weberovi je podle Tuska jednou z věcí, které bude v nadcházejících dnes řešit, včetně dalších jednání v europarlamentu. "Teď je příliš brzy předpovídat nějaká jména a funkce," poznamenal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který Webera jednoznačně odmítá, dnes při odchodu ze summitu novinářům řekl, že nemá nic proti tomu, aby některou z vrcholných unijních funkcí obsadil Němec. Podotkl, že by prý podporoval kancléřku Merkelovou, pokud by se o některou z funkcí rozhodla ucházet.

Kromě klíčové otázky, kdo na podzim nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, chtějí lídři vyřešit obsazení pozice předsedy europarlamentu, a to ještě do jeho volby novými europoslanci právě na ustavující schůzi. Ve hře je i křeslo předsedy Evropské rady po samotném Tuskovi, pozice v čele unijní diplomacie a také funkce šéfa Evropské centrální banky.

Podle českého premiéra Andreje Babiše je logické, že pokud EPP neprosadila Webera, bude chtít místo šéfa komise pro jiného svého člověka. "Potom půjde o to, kdo obsadí post předsedy Evropské rady, jestli socialisté nebo liberálové," řekl Babiš novinářům při odchodu ze summitu s odkazem na dvě další početně nejsilnější skupiny v europarlamentu. Tři nejsilnější frakce by si podle něho měly rozdělit nejdůležitější křesla.

Související

Více souvisejících

Summit EU Donald Tusk EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy