Na dvoudenním summitu EU, který se konal tento čtvrtek a pátek v Bruselu, se lídři členských států shodli na klíčových oblastech a prioritách pro nadcházející období 2019-2024 a vytvořili tzv. „novou strategickou agendu“. Ta bude v následujících letech výchozím bodem pro rozhodování na politickém poli Evropské unie. Strategická agenda, tak jak ji lídři ve čtvrtek zveřejnili, je dokumentem spíše obecnějšího charakteru. Na konkrétních postupech v jednotlivých oblastech se státy budou muset teprve shodnout.
Strategická agenda, jak se oficiální dokument Evropské rady nazývá, vytváří všeobecný rámec, jehož cílem je vedení a směřování unijních institucí při jejich práci. Mezi hlavní priority, které agenda explicitně zmiňuje, patří ochrana občanů a jejich svobod, rozvoj silné ekonomické základny, vytvoření spravedlivé a klimaticky neutrální sociální Evropy, která bude klást důraz na ekologii a ochranu životního prostředí, a prosazování evropských hodnot a zájmů na globální úrovni. Agenda následně jednotlivé priority rozvíjí a popisuje, jakými způsoby by mělo dojít k jejich naplnění. Tento popis je však velice obecný.
Část agendy týkající se ochrany unijních občanů a jejich svobod klade důraz na svobodnou a bezpečnou Evropu – Evropu, která bude mít kontrolu nad svými vnějšími hranicemi a která si bude rozhodovat o tom, kdo na kontinent vstoupí. Efektivní kontrolu vnějších hranic popisuje jako klíčový aspekt garance bezpečnosti, práva a pořádku v EU, které jdou „ruku v ruce“ s evropskými principy a hodnotami. Za tímto účelem lídři nabádají k vytvoření komplexní migrační politiky EU, která zajistí efektivní kontrolu nad příchozími migranty a azylanty.
Co se ekonomické základny týče, agenda hovoří především o udržení eura coby odolné mezinárodní měny, která má napomoci k prohlubování ekonomické spolupráce v Evropské unii. Agenda v této oblasti klade důraz na dokončení ekonomické a monetární unie, stejně jako i bankovní unie a unie kapitálových trhů.
V kapitole o životním prostředí hovoří zpráva o naléhavé situaci, kterou označuje za existenci ohrožující a kterou je proto třeba náležitě řešit. Jedním z kroků, které je nutno na unijní úrovni učinit, je transformace evropských ekonomik a společností za účelem dosažení klimatické neutrality. Unijní politiky v této oblasti by měly být v souladu s tzv. Pařížskou dohodou, nejedná se však pouze o Evropskou unii jako takovou, která musí jednat. Krok ke spravedlivější a „zelenější“ budoucnosti je vyžadován od každého členského státu.
Evropská unie bude dle agendy nadále podporovat multinárodní organizace a spolupráce s dalšími aktéry světového měřítka. EU by měla vytvořit jedinečný model spolupráce a inspirace, který bude postavený na ambiciózní sousedské politice a spolupráci s ostatními kontinenty, sdílení hodnot, udržitelnosti, demokracii a lidských právech. Model EU se bude i nadále vyznačovat principy subsidiarity a proporcionality, stejně jako principy rovnosti a transparentnosti.
Z nové unijní agendy v neposlední řadě vyplývá také to, že si jsou čelní lídři vědomi skutečnosti, že pro dosažení výše zmíněných a dalších vytyčených cílů je potřeba více jednotné Evropy. Jednotný hlas napříč kontinentem nyní chybí, a to vytváří mezi zeměmi neshody. Aby mohla EU hovořit na světovém poli jednotným hlasem, musí být jednotná i ve svém jádru. A to současná EU není.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Brusel , lidská práva , Summit EU , Ekonomika , životní prostředí , Ekologie , Evropská rada
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 23 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 58 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska.
Zdroj: Libor Novák