Lídři EU dali v Bruselu dohromady „novou strategickou agendu“

Na dvoudenním summitu EU, který se konal tento čtvrtek a pátek v Bruselu, se lídři členských států shodli na klíčových oblastech a prioritách pro nadcházející období 2019-2024 a vytvořili tzv. „novou strategickou agendu“. Ta bude v následujících letech výchozím bodem pro rozhodování na politickém poli Evropské unie. Strategická agenda, tak jak ji lídři ve čtvrtek zveřejnili, je dokumentem spíše obecnějšího charakteru. Na konkrétních postupech v jednotlivých oblastech se státy budou muset teprve shodnout.

Strategická agenda, jak se oficiální dokument Evropské rady nazývá, vytváří všeobecný rámec, jehož cílem je vedení a směřování unijních institucí při jejich práci. Mezi hlavní priority, které agenda explicitně zmiňuje, patří ochrana občanů a jejich svobod, rozvoj silné ekonomické základny, vytvoření spravedlivé a klimaticky neutrální sociální Evropy, která bude klást důraz na ekologii a ochranu životního prostředí, a prosazování evropských hodnot a zájmů na globální úrovni. Agenda následně jednotlivé priority rozvíjí a popisuje, jakými způsoby by mělo dojít k jejich naplnění. Tento popis je však velice obecný.

Část agendy týkající se ochrany unijních občanů a jejich svobod klade důraz na svobodnou a bezpečnou Evropu – Evropu, která bude mít kontrolu nad svými vnějšími hranicemi a která si bude rozhodovat o tom, kdo na kontinent vstoupí. Efektivní kontrolu vnějších hranic popisuje jako klíčový aspekt garance bezpečnosti, práva a pořádku v EU, které jdou „ruku v ruce“ s evropskými principy a hodnotami. Za tímto účelem lídři nabádají k vytvoření komplexní migrační politiky EU, která zajistí efektivní kontrolu nad příchozími migranty a azylanty.

Co se ekonomické základny týče, agenda hovoří především o udržení eura coby odolné mezinárodní měny, která má napomoci k prohlubování ekonomické spolupráce v Evropské unii. Agenda v této oblasti klade důraz na dokončení ekonomické a monetární unie, stejně jako i bankovní unie a unie kapitálových trhů.

V kapitole o životním prostředí hovoří zpráva o naléhavé situaci, kterou označuje za existenci ohrožující a kterou je proto třeba náležitě řešit. Jedním z kroků, které je nutno na unijní úrovni učinit, je transformace evropských ekonomik a společností za účelem dosažení klimatické neutrality. Unijní politiky v této oblasti by měly být v souladu s tzv. Pařížskou dohodou, nejedná se však pouze o Evropskou unii jako takovou, která musí jednat. Krok ke spravedlivější a „zelenější“ budoucnosti je vyžadován od každého členského státu.

Evropská unie bude dle agendy nadále podporovat multinárodní organizace a spolupráce s dalšími aktéry světového měřítka. EU by měla vytvořit jedinečný model spolupráce a inspirace, který bude postavený na ambiciózní sousedské politice a spolupráci s ostatními kontinenty, sdílení hodnot, udržitelnosti, demokracii a lidských právech. Model EU se bude i nadále vyznačovat principy subsidiarity a proporcionality, stejně jako principy rovnosti a transparentnosti.

Z nové unijní agendy v neposlední řadě vyplývá také to, že si jsou čelní lídři vědomi skutečnosti, že pro dosažení výše zmíněných a dalších vytyčených cílů je potřeba více jednotné Evropy. Jednotný hlas napříč kontinentem nyní chybí, a to vytváří mezi zeměmi neshody. Aby mohla EU hovořit na světovém poli jednotným hlasem, musí být jednotná i ve svém jádru. A to současná EU není.  

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brusel lidská práva Summit EU Ekonomika životní prostředí Ekologie Evropská rada

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy