Leyenová se sešla s Junckerem a Tuskem, žádá podporu v EP

Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pomůže své předpokládané nástupkyni Ursule von der Leyenové s převzetím funkce. Juncker nynější německé ministryni obrany podporu přislíbil při jejich dnešním setkání v Bruselu. Předseda Evropské rady Donald Tusk se s německou kandidátkou sešel také, když předtím ještě ve Štrasburku vyzval Evropský parlament, aby von der Leyenovou do funkce potvrdil. Europoslanci během debaty kritizovali způsob, jakým summit Evropské unie tento týden rozhodoval o obsazení vrcholných funkcí v klíčových unijních institucích.

Představitelé unijních zemí nerespektovali europarlamentem prosazovaný princip takzvaných spitzenkandidátů, tedy hlavních lídrů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb a ze kterých měl podle představ europarlamentu vzejít šéf nové unijní exekutivy.

"Bylo to setkání dvou skutečných Evropanů, kteří se navzájem znají dlouhé roky," poznamenal Junckerův mluvčí Margaritis Schinas o dopoledním setkání šéfa EK s von der Leyenovou. Oba podle Schinase mají zájem na hladkém předání komise v případě, že Němku později tento měsíc Evropský parlament ve funkci potvrdí. Von der Leyenová se europoslancům ve Štrasburku představila už ve středu a k nástupu do funkce bude potřebovat souhlas většiny europarlamentu.

Za podporu von der Leyenové se dnes ve Štrasburku přimlouval Tusk, který se s německou kandidátkou sešel odpoledne v Bruselu. Na twitteru ji označil za výbornou volbu, protože von der Leyenová dbá na zásady právního státu a má představu, jak udržet EU jednotnou. Europoslancům Tusk zdůraznil, že návrh summitu na obsazení vrcholných unijních pozic je vyvážený a představuje pozitivní změnu v zastoupení žen. "Vůbec poprvé jsme docílili dokonalé genderové vyváženosti na vrcholných pozicích... Je to změna k lepšímu," prohlásil.

Vedle návrh ma obsazení křesla v čele EK rozhodl v úterý summit o obsazení postu předsedy Evropské rady liberálním belgickým premiérem Charlesem Michelem, prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Francouzkou Christine Lagardeovou a šéfa evropské diplomacie španělským socialistou Josepem Borrellem.

Část europoslanců vyjádřila nesouhlas s ignorováním systému takzvaných vedoucích kandidátů při výběru předsedy Evropské komise. Rozhořčení dal dnes najevo i místopředseda evropských lidovců (EPP), nejsilnějšího klubu v EP, Esteban Gonzáles Pons, který ovšem zároveň připustil, že lidovečtí poslanci von der Leyenovou podpoří.

Výhrady měla i šéfka socialistů, druhé nejsilnější frakce, Iratxe Garcíaová. Ta řekla, že hlasy její skupiny může německá politička získat jen v případ, že přijde s programem, který změní unijní politiku.

Předseda liberální skupiny RE Dacian Cioloş podotkl, že by si představoval větší zastoupení východních zemí ve vedoucích pozicích. S odchodem Tuska na konci listopadu postkomunistické země přijdou o jediného zástupce v čele EU. Tusk bez podrobností řekl, že ale stále lze zlepšit zastoupení východoevropských zemí "v celkové struktuře" unijních pozic.

Navržení von der Leyenové vyvolalo otázky nejen v Evropském parlamentu, ale také na vnitroněmecké politické scéně, kde se hovořilo o možnosti rozpadu vlády. Návrh summitu EU se totiž nelíbí německým sociálním demokratům SPD, kteří jsou koaličním partnerem konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Prozatímní šéfka SPD Malu Dreyerová dnes ale prohlásila, že koalice by se kvůli nominačnímu sporu rozpadnout neměla.

Nominacím do vrcholných unijních pozic se věnuje evropský tisk. Maďarský list Népszava se domnívá, že takzvaná visegrádská čtyřka (V4 - Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko) dosáhla na summitu k personálním otázkám Pyrrhova vítězství, neboť může být ještě překvapena tím, jak EK pod von der Leyenovou bude na dodržování zásad právního státu dbát. Tomuto tématu se věnoval i deník Die Welt, podle kterého V4 von der Leyenovou podpořila, neboť doufá, že bude snáze ovlivnitelná než dosavadní Juncker. Britský list Financial Times si naopak povšimnul, že von der Leyenová a Lagardeová budou "ztělesňovat francouzsko-německou dominanci v srdci unijního rozhodování".

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová Donald Tusk Jean-Claude Juncker evropský parlament

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy