Von der Leyenová prosazuje genderovou rovnost, polovinu jejího týmu mají tvořit ženy

Důraz na rovné příležitosti mužů a žen byl dnes patrný z celého vystoupení Ursuly von der Leyenové, kandidátky do čela příští Evropské komise, v europarlamentu. Pokud večer německá politička uspěje, nejenže se stane historicky první ženou v čele unijní exekutivy, bude také muset splnit svůj dnešní slib, že polovinu jejího týmu budou tvořit ženy.

Hned v úvodu svého asi půlhodinového vystoupení von der Leyenová připomněla, že před čtyřmi desítkami let byla do čela tehdejšího europarlamentu zvolena Simone Veilová. Francouzská politička a právnička stála v čele této evropské instituce v letech 1979 až 1982. "Je to díky ní a dalším evropským ikonám, že dnes... o 40 let později můžeme konečně říci, že kandidátkou na předsedkyni Evropské komise je žena," prohlásila von der Leyenová.

Rovné postavení žen bude jednou z priorit, pokud dnes von der Leyenovou europarlament podpoří. V dokumentu, který shrnuje její plán pro práci budoucí komise, německá politička zmiňuje vznik nové evropské genderové strategie, a slibuje, že hned v prvních sto dnech práce své komise přijde s opatřeními, která zajistí transparentnost v platech.

Dokument totiž připomíná, že podle statistik v EU ženy v průměru berou o 16 procent nižší mzdu než muži, ačkoliv jsou mnohdy lépe kvalifikovány než muži. Von der Leyenová plánuje oprášit například možnost kvót pro zastoupení žen ve vedení velkých firem, aby pro ně bylo snazší prorazit "skleněný strop" v kariérním postupu.

"Evropská unie musí udělat vše, co může, aby zabránila domácímu násilí, ochránila oběti a potrestala násilníky," napsala von der Leyenová do dokumentu.

Klíčovou prioritou pro její komisi tak bude snaha, aby Evropská unie jako celek přistoupila k Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám. Proti úmluvě, domlouvané od roku 2011, kterou některé státy EU už ratifikovaly, se v jiných zemích zvedla vlna odporu.

Rovnost mezi muži a ženami je podle von der Leyenové zásadním prvkem ekonomického růstu. Nová strategie bude proto podle ní systematicky řešit způsoby, jakým evropská pravidla dopadají na ženy a jejich rozhodnutí okolo kariéry, manželství, rodičovství či penzí.

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie) evropský parlament ženy genderová rovnost

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 32 minutami

před 41 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy