Merkelová a Rutte řešili změny klimatu, v Německu má do tří let jezdit milion elektromobilů

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ujistila, že Německo splní svůj cíl, že po německých silnicích bude v letech 2021 nebo 2022 jezdit milion elektromobilů. Po setkání se svým nizozemským protějškem Markem Ruttem v Haagu rovněž podpořila nizozemský návrh, aby EU výrazně přitvrdila svůj cíl ohledně ochrany klimatu do roku 2030.

Merkelová a Rutte i několik ministrů vlád obou zemí dnes v Nizozemsku jednalo zejména o boji proti klimatickým změnám. Kancléřka podle agentury DPA prohlásila, že se dokáže velmi snadno ztotožnit s nizozemským návrhem snížit emise skleníkových plynů vzniklých v EU do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. Dosud uvnitř unie panuje shoda na snížení o 40 procent.

Německo si ale bez ohledu na to už předsevzalo, že své vlastní emise do roku 2030 sníží o 55 procent. Pro Německo by tak ambicióznější cíl na evropské úrovni nepředstavoval žádný problém, řekla kancléřka.

Podle Merkelové zatím nebylo konkrétně určeno, jak by se dalo upraveného cíle dosáhnout. Kromě toho je podle ní třeba hovořit s dalšími partnery na evropské úrovni. To platí i pro cíl učinit EU do roku 2050 klimaticky neutrální, o němž ještě některé členské země pochybují. I přijetí tohoto cíle je však podle Merkelové důležité.

Kanzlerin #Merkel nach dem 1. deutsch-niederländischen Klimakabinett: Wenn wir in Deutschland unseren Klimaplan im September verabschiedet haben, werden sich viele Kooperationen mit unseren Nachbarn, den Niederlanden, ergeben. Dafür haben wir heute den Grundstein gelegt. pic.twitter.com/wvuOwxHMI2

— Steffen Seibert (@RegSprecher) August 22, 2019

Merkelová dnes v Haagu upřesnila také svá středeční vyjádření k brexitu. Prohlásila, že Británii nedala 30denní ultimátum k nalezení řešení sporu kolem takzvané irské pojistky. Ve skutečnosti je podle ní čas do 31. října, kdy má Británie opustit Evropskou unii.

"Řekla jsem, že čeho lze dosáhnout za tři nebo dva roky, lze dosáhnout také za 30 dní. Lépe řečeno, je třeba říct, že toho lze dosáhnout i do 31. října," řekla šéfka německé vlády.

Merkelová ve středu prohlásila, že náhradu za pojistku lze možná nalézt i během 30 dnů. Výrok některá britská média interpretovala jako ústupek britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který požaduje odstranění pojistky z dohody o podmínkách odchodu Británie z evropského bloku.

Irská pojistka je kontroverzním bodem návrhu brexitové dohody, který se sedmadvacítkou připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU ale představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království. Británie by totiž zůstala v celní unii s EU a pro Severní Irsko by platila část pravidel jednotného trhu. Hlavně kvůli irské pojistce brexitovou dohodu třikrát odmítl britský parlament a Mayová nakonec rezignovala.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) elektromobily Německo Nizozemí Brexit Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 20 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy