V Německu zatkli tři dozorce z Osvětimi (88, 92, 94)

Ludwigsburg - Německé úřady zadržely trojici starých mužů. Jsou podezřelí, že za druhé světové války sloužili jako stráže v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Informuje server BBC.

Německá policie provedla sérii domovních razií ve třech spolkových státech. Prokurátor zabývající se vyšetřováním zločinů z dob nacistické éry následně doporučil obvinit 30 osob.

Zatčeni byli pouze tři muži z Bádenska-Württemberska ve věku 88, 92 a 94 let. Kvůli zdravotnímu stavu však neputovali do vazby, ale do vězeňské nemocnice v Ludwigsburgu.

Všichni jsou podezřelí, že se v letech 1942-1945 podíleli na vraždění v nacistickém táboře Osvětim na území dnešního Polska. Obvinění se zakládá na precedentním rozhodnutí soudu v procesu Johnem Demjanjukem, bývalým dozorcem v jiném vyhlazovacím lágru Treblinka. Soudce tehdy rozhodl, že pracovat v takovém zařízení znamenalo být spoluúčastníkem masového zabíjení. V procesech tak obviněným nacistickým dozorcům již nemusí prokazovat konkrétní případ usmrcení vězně.

Ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka zahynulo v rozmezí necelých tří let na 1,1 milionu lidí, většinou židů. Ve velké zde byli fyzicky likvidováni i příslušníci dalších z nacistického pohledu "podřadných" etnik, například Romové.

Související

Více souvisejících

Osvětim Německo II. světová válka

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy