Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Po dnešním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou to prohlásil český premiér Andrej Babiš.
O podrobnostech návrhu, který dává zemím na výběr, zda přijmou běžence nebo budou organizovat návraty neúspěšných žadatelů, bude podle něj Česko s ostatními zeměmi diskutovat. Babiš uvedl, že ČR stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranici unie.
Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.
Good discussion with Viktor Orbán, @AndrejBabisand Mateusz @MorawieckiM, on EU Budget and Recovery Plan, climate, migration, rule of law and on the economic plan for #Belarus which they presented. We agreed to work closely together on these important issues. pic.twitter.com/0MuLSJr44Q
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 24, 2020
"Pozitivní je, že tam nejsou ty kvóty, to je pro nás velice důležité. Stejně jako možnost jednotlivých členských států, aby solidárně podpořily (země v nouzi), ale aby si vybraly jak," prohlásil Babiš po jednání v sídle Evropské komise. Český premiér hovořil se šéfkou unijní exekutivy ve společnosti svých kolegů z Polska a Maďarska Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána. Všechny tři země dlouhodobě odmítají přijímat uprchlíky a do předchozího systému povinných kvót se nezapojily, čímž podle soudu EU porušily své povinnosti.
Babiš ještě před jednáním hovořil o tom, že Česko s návrhem komise nesouhlasí, neboť se málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po setkání s šéfkou komise svá slova zmírnil. ČR přitom podle něj nadále hodlá usilovat o větší důraz na ochranu vnějších hranic a bude se snažit, aby EU posuzovala uprchlíky již před jejich cestou do Evropy.
Český premiér přímo neřekl, zda by byla Praha ochotna organizovat návraty migrantů například z Řecka, aby se vyhnula dlouhodobě odmítané variantě přijímání azylantů. Podle návrhu komise by odmítnutí migranti mohli až osm měsíců zůstávat na území států, do nichž přišli a odkud by byli vraceni. Teprve potom by se jich v případě neúspěchu snahy o deportaci musela ujmout organizující země a dočasně je umístit na svém území. "My jsme se vždycky podíleli finančně a budeme se podílet i nadále," prohlásil Babiš, podle něhož by Česko i nadále preferovalo například finanční podporu afrických zemí či pomoc jihoevropským státům třeba v podobě vysílání policistů.
Kritickým tónem hodnotil po jednání s von der Leyenovou návrh maďarský premiér. "Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty," uvedl Orbán, podle něhož se komise příliš soustředí na to, jak se vyrovnat s běženci, kteří dorazí do Evropy, a ne jak jim v tom lépe zabránit. Zatímco premiéři se shodli, že by unie měla žadatele o azyl posuzovat v takzvaných hotspotech například v severoafrických zemích, EK počítá s tím, že to bude na hranicích států, kam v Evropě dorazí. Procedura by se podle návrhu komise měla zkrátit na 12 týdnů, kdežto v současnosti se často vleče mnoho měsíců i několik let.
Výhrady k návrhu dali již ve středu najevo i někteří politici jihoevropských zemí, podle nichž jejich státům neuleví v počáteční fázi, kdy se budou muset postarat o posuzování migrantů. Návrh naproti tomu podporuje Německo, které se podle ministra vnitra Horsta Seehofera bude jako předsednická země snažit dovést členské státy k předběžné shodě do konce roku. Sama komise nepočítá s tím, že by složitý návrh měnící několik unijních norem mohl být zcela schválen dříve než v roce 2023.
Související

Andrej Babiš řekl, co očekává od Pavla ohledně důchodů. ANO jde za prezidentem ve středu

Události Petra Nutila: Rajchlova nepovedená věštba, válka proti Evropě, rabování na Hradě a fackovaná v podhradí
Andrej Babiš , Ursula von der Leyenová , uprchlíci , EU , evropská komise , Česká republika , visegradská čtyřka , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů
před 41 minutami

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů
před 46 minutami

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě
před 54 minutami

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů
před 1 hodinou

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu
před 1 hodinou

Šilhavý povolal do reprezentace šestici nováčků z pražských „S“. Schick se kvůli zranění nedostaví
před 1 hodinou

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků
před 1 hodinou

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče
před 2 hodinami

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně
před 2 hodinami

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje
Aktualizováno před 3 hodinami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a "odehnala" americký torpédoborec
před 3 hodinami

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, nafta je v meziročním srovnání levnější o 11 korun
před 4 hodinami

Počasí přinese v příštích dnech teplotní pád. Rapidně se ochladí
před 5 hodinami

První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral
před 5 hodinami

Putinova válka na Ukrajině podle odhadu způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů
před 5 hodinami

Česká pošta k 1. červnu propustí 2269 pracovníků, většinou na přepážkách
před 5 hodinami

Lidé od začátku tisíciletí rozšířili pobřeží o 2500 kilometrů čtverečních
před 8 hodinami

V Austrálii objevili nový druh pavouka, který si buduje podzemní nory
před 8 hodinami

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka
Aktualizováno před 8 hodinami
Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
Nejméně pět migrantů z Afriky přišlo o život a dalších 28 se jich pohřešuje poté, co se s nimi u tuniských břehů potopila loď, se kterou chtěli doplout do Itálie.
Zdroj: ČTK