Bratislava odebrala čestné občanství Gottwaldovi i Stalinovi

Slovenská metropole po více než 70 letech odňala čestné občanství města prvnímu komunistickému československému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Rozhodlo o tom městské zastupitelstvo. Stejný krok zastupitelé učinili i v případě bývalého sovětského vůdce Josifa Stalina.

Jednání Gottwalda a Stalina nebylo podle magistrátu slučitelné s oceněním v podobě čestného občanství města a dostalo se do rozporu s kritérii příslušného statutu metropole. Gottwaldovi bylo čestné občanství Bratislavy uděleno v roce 1948, Stalinovi o dva roky dříve.

Dlouholetý předák Komunistické strany Československa Gottwald byl zvolen prezidentem v červnu 1948, několik měsíců po komunistickém převratu. Nesl zodpovědnost za nezákonnosti, policejní zvůli i justiční teror nového režimu. Funkci hlavy státu zastával pět let, zemřel v březnu 1953, krátce po Stalinovi.

V komunistickém Československu byla v Bratislavě po Gottwaldovi a Stalinovi pojmenována náměstí, oba politici měli ve městě také sochy.

Zastupitelstvo Bratislavy naopak schválilo udělení čestného občanství města někdejšímu papeži Janu Pavlovi II. in memoriam. Podobné pocty se dříve dostalo také zpěvákovi Karlu Gottovi a někdejšímu československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Související

Klement Gottwald Rozhovor

Gottwald v prezidentském křesle nebyl jen zloduch ani zlomený člověk, kterému se rozpadají ideály, říká historik Lóži

Před 75 lety, 14. června 1948, se stal prezidentem republiky dlouholetý vůdce KSČ Klement Gottwald. Ačkoliv se traduje, že o funkci velmi stál, spíše se zdá, že v úřadu chtěl co nejdéle ponechat Edvarda Beneše, třebaže jako pouhou ceremoniální postavu, která by navenek dodávala legitimitu poúnorovému zřízení, upozorňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marián Lóži. Historik z Ústavu pro studium totalitních režimů, který se specializuje na dějiny KSČ v období stalinismu, rozebral nejen působení Gottwalda v čele státu, ale například i jeho roli v represích přelomu čtyřicátých a padesátých let, stejně jako okolnosti, které vynesly nemanželského syna z chudých poměrů do prezidentského křesla. Mimo jiné se domnívá, že upírat Gottwaldovi schopnosti - třebaže nesouhlasíme s hodnotami, které reprezentuje - je na škodu věci. 
Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

Klement Gottwald Josif Stalin Bratislava Slovensko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy