Jednání Česka s Polskem o pokračování těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice, dopadech těžby a případných kompenzacích škod by měla pokračovat v příštím týdnu. Nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) by měla zasednout k dalšímu jednání s polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou.
ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Dalšímu kolu jednání bude předcházet návštěva Hubáčkové v Libereckém kraji ve čtvrtek 13. ledna.
"Paní ministryně chce mluvit se starosty obcí, kterých se problematika Turówa nejvíc týká, to znamená, že tam budou zastoupeni jak starostové z Hrádecka a Chrastavska, tak z Frýdlantska. Chceme paní ministryni vysvětlit náš pohled na celou tu situaci, přítomni budou i zástupci vodárenských organizací, abychom dokázali vysvětlit, co vlastně v rámci toho vyjednávání s Polskem požadujeme," řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V okolí německé Žitavy, Hirschfelde a polské Bogatyně se hnědé uhlí těží od konce 18. století. V současné době zásobuje důl Turów hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Důl plánuje postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Těžit se Poláci chystají až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů.
Obce na české straně hranice bojují proti rozšíření dolu už šest let, obávají se zvýšené prašnosti a hluku, ale především ztráty zdrojů pitné vody. Už dnes voda v příhraničí mizí, což potvrzují měření České geologické služby. "My bychom rádi, aby PGE jasně garantovalo, že na českém území nebudou porušovány limity, které chrání obyvatele, limity prašnosti, limity hluku, že bude ochráněna pitná voda v České republice. Že tam bude probíhat společný monitoring a jeho vyhodnocování a také, že investor bude investovat do ochranných opatření," řekl Půta. Postavit by měl kromě jiného ochrannou stěnu, která by měla zabránit odtoku vody z českého území. Vybudovat má také zelený val, který před prachem a hlukem z dolu ochrání Uhelnou, jež je dolu na české straně nejblíž.
Poslední oficiální jednání s Poláky se podle Půty uskutečnila před sněmovními volbami loni na podzim. "Pak ještě proběhla nějaká konzultace po výměně ministrů životního prostředí v Polsku, od té doby jednání neprobíhala," řekl liberecký hejtman. Poláci v polovině listopadu poslali další návrh dohody, který byl ale pro českou stranu nepřijatelný. Jednání tak budou pokračovat po více než dvouměsíční pauze. Podle Půty je ale dohoda lepší, než se s Polskem soudit.
Česko se kvůli těžbě obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Protože Varšava se odmítla podřídit a práce v dole dál běží, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,6 milionu korun) denně. Polská vláda odmítá přerušení těžby, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země, neplatí ani nařízené sankce. Negativní vlivy těžby na českém území Polsko dlouhodobě odmítá.
Za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření dolu vznikla petice, pod kterou se podepsalo přes 13.000 lidí nejen z Libereckého kraje. Podpisy pod ní jsou z celé České republiky, ale také z Německa a Polska. Odpůrci těžby žádají uzavření dolu a obrátili se i na Evropský parlament. Na sobotu 15. ledna svolala skupina odpůrců těžby z Polska, Česka a Německa demonstraci přímo před důl Turów, odkud chtějí jít do Bogatyně.
Související
Lidé dnes v Praze demonstrovali před ambasádou kvůli těžbě v dole Turów
Měření prachu v okolí dolu Turów loni překročení limitů neukázala
důl Turów , Polsko , Anna Hubáčková
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 30 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 52 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek