Dodržování práv občanů EU? Británie bude pod dozorem Bruselu

Evropská komise (EK) bude pozorně sledovat, zda po brexitu Británie dodržuje všechny závazky v oblasti práv unijních občanů. Poslance Evropského parlamentu o tom dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku ujistila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Ochranu práv občanů ze sedmadvaceti unijních zemí označila šéfka komise za nejvyšší prioritu. Británie s největší pravděpodobností EU opustí na konci ledna, tedy za 17 dní.

"Ochrana práv našich občanů vždy byla naší nejvyšší prioritou," ujistila dnes von der Leyenová europoslance. Ti vyjádřili obavy o postavení 3,2 milionu občanů EU žijících v Británii a 1,2 milionu Britů žijících v některé ze 27 členských zemí EU po brexitu.

Podle von der Leyenové Evropská komise plně chápe, že "lidé chtějí mít jistotu o svém životě a své budoucnosti a životě a budoucnosti svých blízkých". Komise proto podle ní bude pečlivě dohlížet na to, aby ustanovení o právech unijních občanů z brexitové dohody Británie dodržovala.

Také hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, kterého po odchodu Británie z EU čeká začátek klíčových jednání o budoucích vztazích Londýna a evropského bloku, dnes europoslance ujistil, že bude "pečlivě sledovat", jak Londýn své závazky plní. Zároveň upozornil, že EU bude muset po brexitu zůstat "ostražitá" a dohlížet i na dodržování mnoha jiných bodů z dohody upravující samotný britský odchod, kterou loni v říjnu s jeho týmem vyjednal premiér Boris Johnson.

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu minulý týden výraznou většinou schválili prováděcí zákon k brexitové dohodě, nyní se jím zabývá horní komora parlamentu, Sněmovna lordů. Očekává se, že i ona zákon schválí. Na straně EU bude muset ratifikovat brexitovou dohodu Evropský parlament. Hlasovat by o ní měl 29. ledna v Bruselu.

Aktuální plenární zasedání je tak pro 73 britských europoslanců podle všeho posledním ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Část z nich v únoru nahradí poslanci z jiných členských zemí, jimž se tak počet zástupců v europarlamentu zvýší. Česka se to nedotkne, i nadále bude mít 21 europoslanců, o jednoho si ale například polepší sousední Slovensko. Celkem po brexitu počet členů EP klesne z nynějších 751 na 705.

Související

Více souvisejících

Brexit Ursula von der Leyenová evropská komise Velká Británie Boris Johnson EU (Evropská unie) evropský parlament Michel Barnier

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy