NÁZOR: "Druhý Orbán" na obzoru? Analytik varuje před kroky slovinského premiéra

Slovinsko přebírá předsednictví Rady EU a vláda premiéra Janeze Janši bude dalších šest měsíců udávat tón evropské politiky, konstatuje Noah Buyon v komentáři pro server Politico. Analytik nevládní organizace Freedom House míní, že Janšovo počínání je třeba bedlivě sledovat.

Maďarskou cestou

Analytik varuje, že Janša realizoval nejdramatičtější odklon od demokracie v historii nezávislého Slovinska a vede zemi cestou Maďarska, kde se premiér Viktor Orbán obrací k demokracii a evropským hodnotám zády.

Před desetiletím, krátce před maďarským předsednictvím Radě EU, mezinárodní média sledovala Orbánovy prvotní antidemokratické kroky a upozorňovala na omezování svobody tisku v zemi, připomíná autor komentáře. Doplňuje, že novinářům tehdy neuniklo ani to, že maďarská vláda do sídla Rady instalovala mapu zachycující hranice země před první světovou válkou, tedy přední maďarský nacionalistický symbol.

Orbán následně využil maďarského předsednictví, aby přijal novou "vylepšenou" ústavu, jelikož se domníval, že evropští představitelé jej nebudou chtít kritizovat, dokud drží evropské opratě, konstatuje Buyon. Poukazuje, že někteří europoslanci sice nemlčeli, ale Orbán se příliš nepřepočítal a během uplynulých deseti let změnil maďarskou demokracii k nepoznání, přičemž Freedom House dnes Maďarsko jako jedinou zemi EU označuje za "hybridní režim".

"Nyní v předvečer slovinského předsednictví se zdá, že historie se opakuje," píše analytik. Upozorňuje, že Janša je obviňován z oslabování všech pilířů demokracie ve své zemi, především médií, která označuje za "prestituty". Za znepokojivý náznak toho, co může přijít v nadcházejících měsících, Buyon označuje zabránění vystavení slovinské národní expozice v Bruselu Janšovou vládou, jelikož jedním z autorů je známý slovinský umělec, který zároveň stávající kabinet kritizuje.

Poté, co v roce 2020 zahájil třetí funkční období, Janša využil koronavirové pandemie k prosazení nesouvisejících opatření, například omezení činnosti environmentálních organizací, a pokusil se protlačit i další kroky, včetně poskytnutí policejních pravomocí armádě, nastiňuje autor komentáře. Dodává, že slovinský premiér se také pokusil postavit mimo zákon třetí nejsilnější opoziční stranu Levica, vykazuje nevládní organizace z objektů ve státním vlastnictví, odmítá financovat nezávislou Slovinskou tiskovou agenturu a vměšuje se do činnosti kanceláře státního žalobce i Úřadu evropského veřejného žalobce.

Janša byl také obžalován z korupce a vytváří nepřátelskou atmosféru skrze svůj účet na Twitteru, především vůči svým ženským kritičkám, uvádí analytik. Zdůrazňuje, že nejde zdaleka o úplný výčet a premiérovo jednání ostatně vyvolává doma silný odpor, který jen letos vyústil ve dvě neúspěšná hlasování o jeho odvolání.

Shovívavost není na místě    

Freedom House hodnotí Slovinsko jako konsolidovanou demokracii, která by musela urazit dlouhou cestu, aby se stala dalším Maďarskem, připouští Buyon. Varuje, že Budapešť ale hodlá pomoci "svému muži" v Lublani, tudíž na Orbána napojení oligarchové skoupili několik slovinských médií, včetně druhé největší televizní stanice v zemi, Planet TV. Nedávno pak došlo k náhlému zastavení prodeje prominentního zpravodajského portálu Siol, jelikož byla přeplacena nabídka maďarského zájemce, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že provládní slovinská média pak šíří narativ o údajně zhoubných aktivitách George Sorose, zmanipulování loňských voleb v USA a další krajně pravicové fantasie.

"Maďarský model, kterému se evropští politici dlouho nedokázali či nechtěli postavit, se šíří," vyvozuje Buyon. Obává se, že pokud se mu podaří zakořenit ve Slovinsku - a po nadcházející půl rok i v Bruselu -, EU posvětí nedemokratické principy jako korupci a státem živenou netoleranci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle autora komentáře jde především o principiální otázku, jelikož EU má tvořit stejné hodnoty sdílející blok a Janša tyto hodnoty cupuje, šíření maďarského modelu ovšem přináší i praktické komplikace. Orbán z premiérského křesla totiž oslabuje schopnost EU zaujímat jasné zahraničněpolitické pozice a dbát na funkční stát, vyzdvihuje Buyon. Domnívá se, že navzdory omezeným pravomocem Rady EU může Janša během nadcházejících šesti měsíců tyto problémy prohloubit.

Janša na jednu stranu označil za prioritu slovinského předsednictví právní stát, ale problém je v tom, že tento koncept chápe jako politický bič, nikoliv princip demokratické vlády, vysvětluje analytik. Zdánlivě neškodné prohlášení ve slovinském předsednickém programu, že EU by měla přistupovat ke všem členům stejně, tak doporučuje číst ve světle předchozích Janšových výroků, že "jisté politické skupiny" otevřeně vyhrožují, že využijí nástroj chybně označovaný jako právní stát k "disciplinaci" konkrétních členských států.

Evropští politici by měli podobné iniciativy odmítat a Janšu "grilovat" během každé schůzky, které budou v nadcházejícím půlroce předsedat, doporučuje Buyon. Za povzbudivé považuje to, že Evropská komise se postavila za Slovinskou tiskovou agenturu a nejvyšší evropská žalobkyně Laura Kövesi kritizovala Janšův kabinet za "demonstrativní nedostatek upřímné spolupráce".

"Naneštěstí však takto nepromlouvají všichni evropští aktéři," kritizuje analytik. Odkazuje především na mlčící Evropskou lidovou stranu, k níž patří Janšova Slovinská demokratická strana. Poté, co se evropským lidovcům konečně letos podařilo ze svých řad dostat Orbánovu stranu Fidesz, neměli by si vydržovat dalšího potenciálního potentáta, nabádá autor komentáře. Deklaruje, že maďarský model, který zapouští kořeny i ve Slovinsku, není slučitelný s evropským modelem, k němuž se Evropská lidová strana hlásí.

Evropští politici by tak neměli k Janšovi přistoupit stejně shovívavě, jako přistupovali k Orbánovi, a nesmí dopustit šíření jeho modelu "neliberální demokracie", apeluje Buyon.     

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko EU (Evropská unie) Janez Janša Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 6 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy