Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem.
Europoslancům to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny. Poslanci v debatě zdůrazňovali, že nemohou dohodu schválit ze dne na den a že potřebují čas na její prostudování.
Británie po 47 letech opustila evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.
"Zbývá nám velmi málo času a my uděláme pro dosažení dohody vše, co bude v našich silách. Jsme připraveni být kreativní, ale nejsme připraveni zpochybnit integritu našeho jednotného trhu," řekla šéfka unijní exekutivy. EU má podle ní jasně vytyčený požadavek sjednocení pravidel hospodářské soutěže, z něhož nehodlá ustoupit.
From Brexit to the fight against #COVID19,From our EU budget to the fight against terrorists,It is when we manage to join forces, that we, Europeans, can achieve most.My address at the @Europarl_EN https://t.co/075YLD7OsO pic.twitter.com/zzBGMevT6t
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 25, 2020
Také otázky dohledu nad řešením sporů a rybolovných práv v britských vodách jsou podle von der Leyenové pro unii stále klíčové. Zásadní ústupky však zatím odmítá i britská strana. Vyjednávači se proto podle diplomatů v posledních dnech zabývali možností, zda by ve sporných otázkách nešlo dosáhnout prozatímní dohody, jejíž podmínky by po několika letech bylo možné změnit.
Vrcholící vyjednávání minulý týden přerušil pozitivní covidový test člena unijního týmu, po němž rozhovory pokračují pouze na dálku. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londýně.
Von der Leyenová dnes podotkla, že v řadě témat jsou již hotové "obrysy možného finálního textu" dohody. Brusel a Londýn se podle ní shodly například na bezpečnostní a justiční spolupráce, koordinaci v sociálních otázkách či na principech spolupráce v obchodě, službách a dopravě.
Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.
Europoslanci přitom v debatě s šéfkou unijní exekutivy dali najevo, že úmluvu, kterou jim vyjednávači předloží, nehodlají schválit ze dne na den. "Parlament potřebuje čas na prostudování a na debaty, nepodepíšeme se pod dohodu automaticky," řekla předsedkyně parlamentního klubu zelených Ska Kellerová, s níž se shodovali i lídři dalších skupin.
EP standardně potřebuje na schvalování mnohasetstránkových textů řadu týdnů, aby je stihl přeložit a projednat ve výborech před konečným hlasováním. Nyní se poslanci připravují na to, že dostanou výrazně kratší dobu a že v zájmu budoucích vztahů s Británií budou muset svolat mimořádné jednání v posledníc dnech roku.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Ursula von der Leyenová , evropský parlament , EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák