NÁZOR: EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko vyloučit

Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly nejnižšího bodu, konstatuje politolog George Kyris z Birminghamské univerzity. V komentáři pro server The Conversation poukazuje, že Orbán mnoho let prosazuje krajně pravicovou agendu, která často odporuje základním hodnotám EU.

Orbán naposledy prosadil legislativu, kterou označuje jako "zákon na ochranu dětí", jejíž podstatou je kriminalizace sdílení takových informací s nezletilci, jež by mohly být považovány za propagaci homosexuality, nastiňuje politolog. Dodává, že zákon zakazuje veškeré produkty, reklamu a mediální obsah zachycující homosexualitu, stejně jako osvětové programy o sexuálních menšinách, pokud se byť jen zmiňují o existenci gayů a transsexuálů jedinců.

Zákon autor komentáře označuje za poslední z řady snah omezit práva a svobody sexuálních menšin v Maďarsku. Situaci přirovnává k někdejšímu britskému zákonu iniciovanému Margareth Thatcherovou, který zakázal vzdělávacím institucím v zemi "učení o přijatelnosti homosexuality coby náhrady rodinného vztahu". I proti této legislativě existovala od počátku opozice, přesto byla zrušena až v roce 2003 a britští konzervativci se nakonec za její zavedení omluvili, poukazuje Kyris.  

Europarlament považuje maďarský zákon za součást postupného rozkladu základních práv v zemi a státem propagovanou fobii ze sexuálních menšin vnímá nejen jako útok na lidská práva, ale jako širší politickou agendu, jejímž cílem je podlomit demokracii a právní stát, uvádí politolog. Odkazuje také na stanovisko Evropské komise, že rovnost a respekt k důstojnosti a lidským právům jsou základní hodnoty EU zakotvené v druhém článku její smlouvy.

Evropská komise tak zahájila s Maďarském řízení a mnoho členských zemí volá po rozhodné akci, upozorňuje Kyris. Zmiňuje prohlášení nizozemského premiéra Marka Rutteho, podle něhož zákon ukázal, že Maďarsko již nemá v EU místo, stejně jako slova lucemburského ministra zahraničí, že by mělo být vypsáno referendum o tom, zda Maďarsku umožnit další členství v Unii.   

"Může ale EU vyloučit Maďarsko, pokud bude chtít?" klade otázku odborník. Vyzdvihuje, že ukončení členství v mezinárodní organizaci není příliš časté a pokud se podíváme na OSN - nejambicióznější pokus o sdružení států v mezinárodní organizaci -, nemusí být sice vždy lehké vstoupit, přesto je mnohem těžší členský stát vyloučit.   

Precedenty z minulosti

V roce 1971 Valné shromáždění OSN rozhodlo o nahrazení představitelů z Tchaj-wanu těmi z pevninské Číny, připomíná politolog. Vysvětluje, že důvodem bylo uznání, že Maův, nikoliv Čankajškův režim reprezentuje čínský stát, což zároveň znamenalo, že Tchaj-wan byl v praxi z OSN vyloučen.   

Dalším vzácným příkladem je rozhodnutí Valného shromáždění OSN, že na Federativní republiku Jugoslávie, která se v té době skládala pouze ze Srbska a Černé Hory, po oddělení dalších bývalých republik automaticky nepřechází členství někdejší Jugoslávie v OSN a okleštěný státní útvar o něj musí opět požádat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že v praxi to znamenalo vyloučení Jugoslávie z organizace, přičemž trvalo dalších 8 let, než byl její nástupce opětovně přijat coby nový stát.  

"Klíčový rozdíl mezi případy Tchaj-wanu, Federativní republiky Jugoslávie a Maďarska je to, že členství v OSN závisí především na tom, aby člen byl mírumilovným státem, zatímco EU má o poznání složitější kritéria," píše Kyris. Dodává, že z tohoto důvodu stojí mnoho států mimo EU, ale jen málo uznaných států stojí mimo OSN.

Navíc členství Tchaj-wanu a Federativní republiky Jugoslávie v OSN bylo v praxi ukončeno, protože tyto útvary přestaly být považovány za státy, zdůrazňuje expert. Podotýká, že maďarský případ je jiný, nikdo nezpochybňuje jeho maďarský status státního útvaru, pouze dodržování povinností člena EU pod Orbánovým vedením a v takovém případě bývá běžnější reakcí pozastavení členství, nikoliv vyloučení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho mezinárodních organizací například pozastavilo členství Jihoafrické republice během apartheidu, připomíná Kyris. Dodává, že Organizace amerických států zase pozastavila členství Kubě a Hondurasu, konkrétně mezi lety 1962-2009, resp. 2009-2011, jelikož tamní vlády porušovaly závazek k demokratickým institucím vyplývající z Meziamerické demokratické charty.   

Jak politolog uvádí, také Řecku bylo na přelomu 60. a 70. let pozastaveno členství v Radě Evropy kvůli diktátorskému režimu, podobně jako má od roku 2011 Sýrie pozastavené členství v Lize arabských států a od roku 2012 v Organizaci islámské spolupráce.

Příběh se opakuje?

Sedmý článek smlouvy o EU umožňuje členskému státu pozastavit hlasovací právo, pokud závažně a trvale porušuje principy, na nichž je Unie založená, konstatuje expert. Domnívá se, že dopad by nebyl příliš odlišný od výše uvedených minulých kroků jiných mezinárodních organizací.    

"Tento mechanismus ale nebyl nikdy použit a nebylo by snadné jej aktivovat," soudí Kyris. Připomíná, že předchozí pokusy o uplatnění sedmého článku proti Maďarsku v reakci na jeho zacházení v uprchlíky a migranty neuspěly.

Zmíněný mechanismus nicméně v současnosti může představovat jedinou adekvátní odpověď na maďarské jednání, myslí si politolog. Zdůrazňuje přitom, že aktuálně neexistuje jasná cesta, jak z EU vyloučit členský stát, a protože mezinárodní organizace své členy příliš často nevylučují, dočasné opatření jako například zbavení Maďarska hlasovacího práva či jiných výhod členství v EU může být lepším postupem.

"Pakliže jsou podmínkou členství (v EU) svoboda, demokracie a dodržování lidských práv, základních svobod a právního státu, nemělo by jejich nerespektování přinášet důsledky?" vznáší autor komentáře závěrečnou řečnickou otázku.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán EU (Evropská unie) Homosexuálové OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy