NÁZOR: EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko vyloučit

Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly nejnižšího bodu, konstatuje politolog George Kyris z Birminghamské univerzity. V komentáři pro server The Conversation poukazuje, že Orbán mnoho let prosazuje krajně pravicovou agendu, která často odporuje základním hodnotám EU.

Orbán naposledy prosadil legislativu, kterou označuje jako "zákon na ochranu dětí", jejíž podstatou je kriminalizace sdílení takových informací s nezletilci, jež by mohly být považovány za propagaci homosexuality, nastiňuje politolog. Dodává, že zákon zakazuje veškeré produkty, reklamu a mediální obsah zachycující homosexualitu, stejně jako osvětové programy o sexuálních menšinách, pokud se byť jen zmiňují o existenci gayů a transsexuálů jedinců.

Zákon autor komentáře označuje za poslední z řady snah omezit práva a svobody sexuálních menšin v Maďarsku. Situaci přirovnává k někdejšímu britskému zákonu iniciovanému Margareth Thatcherovou, který zakázal vzdělávacím institucím v zemi "učení o přijatelnosti homosexuality coby náhrady rodinného vztahu". I proti této legislativě existovala od počátku opozice, přesto byla zrušena až v roce 2003 a britští konzervativci se nakonec za její zavedení omluvili, poukazuje Kyris.  

Europarlament považuje maďarský zákon za součást postupného rozkladu základních práv v zemi a státem propagovanou fobii ze sexuálních menšin vnímá nejen jako útok na lidská práva, ale jako širší politickou agendu, jejímž cílem je podlomit demokracii a právní stát, uvádí politolog. Odkazuje také na stanovisko Evropské komise, že rovnost a respekt k důstojnosti a lidským právům jsou základní hodnoty EU zakotvené v druhém článku její smlouvy.

Evropská komise tak zahájila s Maďarském řízení a mnoho členských zemí volá po rozhodné akci, upozorňuje Kyris. Zmiňuje prohlášení nizozemského premiéra Marka Rutteho, podle něhož zákon ukázal, že Maďarsko již nemá v EU místo, stejně jako slova lucemburského ministra zahraničí, že by mělo být vypsáno referendum o tom, zda Maďarsku umožnit další členství v Unii.   

"Může ale EU vyloučit Maďarsko, pokud bude chtít?" klade otázku odborník. Vyzdvihuje, že ukončení členství v mezinárodní organizaci není příliš časté a pokud se podíváme na OSN - nejambicióznější pokus o sdružení států v mezinárodní organizaci -, nemusí být sice vždy lehké vstoupit, přesto je mnohem těžší členský stát vyloučit.   

Precedenty z minulosti

V roce 1971 Valné shromáždění OSN rozhodlo o nahrazení představitelů z Tchaj-wanu těmi z pevninské Číny, připomíná politolog. Vysvětluje, že důvodem bylo uznání, že Maův, nikoliv Čankajškův režim reprezentuje čínský stát, což zároveň znamenalo, že Tchaj-wan byl v praxi z OSN vyloučen.   

Dalším vzácným příkladem je rozhodnutí Valného shromáždění OSN, že na Federativní republiku Jugoslávie, která se v té době skládala pouze ze Srbska a Černé Hory, po oddělení dalších bývalých republik automaticky nepřechází členství někdejší Jugoslávie v OSN a okleštěný státní útvar o něj musí opět požádat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že v praxi to znamenalo vyloučení Jugoslávie z organizace, přičemž trvalo dalších 8 let, než byl její nástupce opětovně přijat coby nový stát.  

"Klíčový rozdíl mezi případy Tchaj-wanu, Federativní republiky Jugoslávie a Maďarska je to, že členství v OSN závisí především na tom, aby člen byl mírumilovným státem, zatímco EU má o poznání složitější kritéria," píše Kyris. Dodává, že z tohoto důvodu stojí mnoho států mimo EU, ale jen málo uznaných států stojí mimo OSN.

Navíc členství Tchaj-wanu a Federativní republiky Jugoslávie v OSN bylo v praxi ukončeno, protože tyto útvary přestaly být považovány za státy, zdůrazňuje expert. Podotýká, že maďarský případ je jiný, nikdo nezpochybňuje jeho maďarský status státního útvaru, pouze dodržování povinností člena EU pod Orbánovým vedením a v takovém případě bývá běžnější reakcí pozastavení členství, nikoliv vyloučení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho mezinárodních organizací například pozastavilo členství Jihoafrické republice během apartheidu, připomíná Kyris. Dodává, že Organizace amerických států zase pozastavila členství Kubě a Hondurasu, konkrétně mezi lety 1962-2009, resp. 2009-2011, jelikož tamní vlády porušovaly závazek k demokratickým institucím vyplývající z Meziamerické demokratické charty.   

Jak politolog uvádí, také Řecku bylo na přelomu 60. a 70. let pozastaveno členství v Radě Evropy kvůli diktátorskému režimu, podobně jako má od roku 2011 Sýrie pozastavené členství v Lize arabských států a od roku 2012 v Organizaci islámské spolupráce.

Příběh se opakuje?

Sedmý článek smlouvy o EU umožňuje členskému státu pozastavit hlasovací právo, pokud závažně a trvale porušuje principy, na nichž je Unie založená, konstatuje expert. Domnívá se, že dopad by nebyl příliš odlišný od výše uvedených minulých kroků jiných mezinárodních organizací.    

"Tento mechanismus ale nebyl nikdy použit a nebylo by snadné jej aktivovat," soudí Kyris. Připomíná, že předchozí pokusy o uplatnění sedmého článku proti Maďarsku v reakci na jeho zacházení v uprchlíky a migranty neuspěly.

Zmíněný mechanismus nicméně v současnosti může představovat jedinou adekvátní odpověď na maďarské jednání, myslí si politolog. Zdůrazňuje přitom, že aktuálně neexistuje jasná cesta, jak z EU vyloučit členský stát, a protože mezinárodní organizace své členy příliš často nevylučují, dočasné opatření jako například zbavení Maďarska hlasovacího práva či jiných výhod členství v EU může být lepším postupem.

"Pakliže jsou podmínkou členství (v EU) svoboda, demokracie a dodržování lidských práv, základních svobod a právního státu, nemělo by jejich nerespektování přinášet důsledky?" vznáší autor komentáře závěrečnou řečnickou otázku.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán EU (Evropská unie) Homosexuálové OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

před 3 hodinami

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

před 4 hodinami

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 12 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 13 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas

O vítězi probíhajícího ročníku Tipsport extraligy rozhodne až sedmý zápas finálové série play-off. Dynamo Pardubice si ho v neděli vynutilo vítězstvím 5:1 na ledě Komety Brno. Jméno nového mistra, který na trůnu po letech nahradí Oceláře Třinec, budeme znát v úterý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy