EU se rozšiřovat nebude. Balkánské státy dostaly stopku, reakce jsou bouřlivé

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dvoudenním summitu neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že pro návrh byla velká většina zemí, k potřebné jednomyslnosti to ale nestačilo. Zástupci obou států dávají najevo zklamání, stejně jako český premiér Andrej Babiš, podle kterého je to špatný signál pro celý region západního Balkánu.

Evropská rada oběma státům slíbila začít jednání do konce října, pokud splní stanovené podmínky. Tirana i Skopje podle Evropské komise požadavkům vyhověly, avšak summit se na slíbeném kroku neshodl. Podle diplomatů byla proti zejména Francie, výhrady mělo i Nizozemsko a Dánsko.

"Chci říct jasně, že to není vina Albánie a Severní Makedonie... ty jsou připraveny. Bohužel nejsou připraveny některé členské země," poznamenal Donald Tusk na tiskové konferenci. Končící šéf unijních summitů obě země vyzval, aby svou snahu nevzdávaly. Summit se shodl pouze na tom, že se političtí vůdci k tématu vrátí před vrcholnou schůzkou EU a zemí západního Balkánu v květnu příštího roku.

I would like to send a message to our Macedonian and Albanian friends: don’t give up! You did your share and we didn’t. But I have absolutely no doubt that you will become full members of the European Union.https://t.co/8G5z2NjHPr pic.twitter.com/xgTjKS0HML

— Donald Tusk (@eucopresident) October 18, 2019

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker označil rozhodnutí summitu za zklamání a dodal, že tím snaha o rozšíření nekončí. "Pokud chceme být respektováni, musíme plnit sliby," řekl Juncker, který svou funkci stejně jako Tusk opustí před koncem roku.

Velké zklamání dal najevo také český premiér Andrej Babiš. Rozhodnutí nezahájit přístupová jednání označil za "nepochopitelné". Z jeho pohledu se totiž jedná o "formální záležitost". "Šlo jen o to, abychom řekli: ano, začneme vyjednávat. A to vyjednávání samozřejmě může trvat deset, patnáct let," zdůraznil. Severní Makedonie podle něj udělala mimořádně mnoho, aby s ní EU zahájila rozhovory, Albánie už méně. Aktuální rozhodnutí summitu je podle Babiše ale "špatným signálem pro celý region" a bude mít dopad na důvěryhodnost EU.

Nespokojenost s odkladem rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů dnes vyjádřila i řada dalších premiérů. "Měly by nárok na přístupová jednání. Ztroskotalo to na některých státech," řekla například rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová.

Také její krajan Johannes Hahn, který v současné Evropské komisi zastává funkci komisaře pro sousedskou politiku a rozšíření, vyjádřil "mimořádné zklamání". Podle něj hrozí "destabilizace západního Balkánu s plným dopadem na EU". Italský premiér Giuseppe Conte řekl, že na rozhodnutí Evropské rady o Severní Makedonii a Albánii "se bude vzpomínat jako na historický omyl".

"To nejmenší, co Evropská unie regionu dluží, je, aby s námi mluvila na rovinu," kritizoval dnes na twitteru postoj šéfů států a vlád severomakedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov.

President @JunckerEU at press-conference following #EUCO: "I am very disappointed by the result of the #EUenlargement discussion. It is a grave historical mistake not to open accession negotiations with ??#Albania &??#NorthMacedonia. A grave historical mistake." pic.twitter.com/DF9Bdzm9by

— EU NEAR?? (@eu_near) October 18, 2019

Albánský premiér Edi Rama vyjádřil lítost nad rozhodnutím, které podle něj souvisí s "otevřenou konfrontací v rámci EU samotné".

Související

Více souvisejících

Summit EU Severní Makedonie albánie Donald Tusk Andrej Babiš EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy