EU v boji proti koronaviru: Členské státy zlepší vzájemnou koordinaci svých kroků

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dnešní vrcholné schůzce v Bruselu dohodli, že jejich státy zlepší vzájemnou koordinaci kroků zaměřených proti šíření covidu-19. Po skončení dvoudenního summitu EU to v Bruselu řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Unijní země přitom podle něj budou vycházet z návrhů Evropské komise, která ke vzájemnému sladění "covidových semaforů" či společným nákupům léků vyzývá dlouhodobě.

"Rozhodli jsme se, že posílíme naši koordinaci a spolupráci na základě konkrétních návrhů předložených komisí," řekl Michel novinářům po jednání. Společný boj proti aktuální druhé vlně epidemie šířící se Evropou nebyl původně vůbec na programu summitu, který se měl zabývat pouze dlouhodobějšími hospodářskými důsledky pandemie koronaviru.

We need to further reinforce the overall coordination effort in handling #COVID19.Work on the development and distribution of a vaccine at the EU level needs to be accelerated.The European Council will closely monitor progress and come back to this issue regularly.#EUCO

— Charles Michel (@eucopresident) October 2, 2020

Mezi vrcholné představitele členských zemí bloku, kteří debatu o boji s covidem-19 požadovali, patřil i český premiér Andrej Babiš.

"Není to ani tak problém Evropské komise, ale členských států. My musíme přimět naše epidemiology, aby spolu pravidelně diskutovali, vyměňovali si informace a byli v neustálém kontaktu," uvedl předseda české vlády, podle něhož je současná koordinace opatření jednotlivých států nedostatečná. Česko patří v současnosti k zemím, v nichž se v přepočtu na obyvatele šíří covid-19 vůbec nejrychleji.

Unijní exekutiva státům začátkem září navrhla, aby sjednotily kritéria, podle nichž se posuzují rizikové oblasti i svůj přístup k lidem z těchto regionů. Brusel chce také posílit společné nákupy léků a zdravotnického materiálu a klade důraz na koordinaci předběžných nákupů testovaných vakcín.

Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová po dnešním jednání s šéfy států a vlád prohlásila, že EU zahájila předběžné rozhovory s dalšími společnostmi, od nichž by komise pro unijní země mohla nakupovat očkovací látky. "Komise již podepsala dvě smlouvy o předběžném nákupu a jedná o dalších pěti. A nyní jsme začali rozhovory se čtyřmi dalšími společnostmi," řekla novinářům šéfka komise. Celkově by komise mohla v případě úspěšného otestování vakcín všech výrobců, s nimiž jedná, zajistit více než miliardu dávek.

Podle Babiše mají členské země rezervy i v dalších oblastech, jako je například vzájemné uznávání výsledků testů. "Je absurdní, že například Belgie neuznává náš test," podotkl český premiér po jednání v belgické metropoli.

Mnohé členské země se však nechtějí vzdát části své suverenity v rozhodování o zdravotní politice a dosud s výraznějším sladěním postupu proti pandemii váhají.

Související

Více souvisejících

Summit EU Charles Michel Ursula von der Leyenová Andrej Babiš EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy