Europoslanci budou nosit roušky, diplomaté dodržovat vzdálenost

Budovy institucí Evropské unie jsou sice v těchto dnech vyprázdněné a většina jednání se odehrává na dálku, jejich vedení se však již připravuje na pozvolný návrat k normálnímu provozu. S ním by mělo být spojeno i povinné nošení roušek, které chystá Evropský parlament či v některých případech Rada Evropské unie. Týkat se bude i europoslanců. Diplomaté naproti tomu spoléhají na dodržování bezpečných odstupů.

Evropská komise, parlament i rada sídlí v Bruselu a podléhají tak pravidlům platným pro Belgii. Místní vláda rozhodla, že od pondělka začne postupné uvolňování restrikcí spojených se šířením pandemie.

Unijní instituce proto tento týden přišly s novými pravidly vnitřního provozu, která začnou platit v průběhu května. Předsednictvo europarlamentu schválilo návrh, aby europoslanci, jejich asistenti i další zaměstnanci nosili roušky v případě, že v místnosti bude více než jeden člověk.

"Jsem ráda, že se parlament vydá touto cestou, a to i díky příkladu Česka, kde mají roušky nepopiratelný vliv na sestupnost šíření viru," řekla ČTK místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která v předsednictvu europarlamentu nošení roušek prosazovala dlouhodobě.

Podle schváleného návrhu se rovněž bude všem lidem vstupujícím do sídla EP povinně měřit tělesná teplota.

Na dodržování bezpečné vzdálenosti mezi lidmi chce vsadit Rada EU, v jejíchž budovách se za normálních okolností scházejí političtí vůdci a ministři členských zemí. Podle odhadů diplomatů se sice během května návrat k fyzickým setkáváním zástupců vlád spíše ještě nečeká, do práce by se však mohli postupně vracet zaměstnanci rady, jejichž většina v současnosti pracuje z domova.

Podle mluvčího rady Alaina Taverritiho bude nošení roušek povinné v místech, "kde nepůjde zaručit dodržení bezpečné vzdálenosti".

Tímto pravidlem se již od vypuknutí pandemie snaží řídit velvyslanci unijních zemí, tedy nejvýše postavení zástupci členských států, kteří se nepřestávali setkávat osobně.

Podle českého velvyslance při EU Jakuba Dürra jsou zasedací místnosti rady upraveny tak, že diplomaté i jejich poradci sedí dva metry od sebe, a roušky proto nenosí.

"Pro fyzická jednání využíváme kvůli bezpečné vzdálenosti jen ty největší místnosti, takže vlastně můžeme použít jen jednu třetinu zasedacích kapacit," popsal situaci Dürr, podle něhož se zřejmě bude dodržování osobního odstupu uplatňovat ještě dlouho.

Roušky má pro své zaměstnance připraveny Evropská komise, která však v nejbližších týdnech nehodlá nařizovat jejich hromadný návrat do kanceláří. "Návrat bude postupný a opatrný a nebude znamenat rychlé obnovení normálního stavu," sdělil ČTK mluvčí komise Balazs Ujvari s tím, že v příštích týdnech bude stále většina zaměstnanců pracovat z domova.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Dita Charanzová (ANO) Jakub Dürr (diplomat) EU (Evropská unie) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy