Evropský parlament nehodlá ustoupit v požadavku co nejtěsnějšího spojení kvality právního státu v členské zemi a jejího přístupu k penězům ze společných fondů Evropské unie.
Šéfové nejsilnějších europarlamentních skupin dnes společně vyzvali členské státy, aby zpřísnily pravidlo, které by zabránilo přidělovat peníze z budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik zemím porušujícím demokratické principy.
Europoslanci dávají najevo, že jsou kvůli tomu připraveni blokovat konečné schválení celého finančního balíku, který by měl být státům k dispozici od ledna. Spojení těchto dvou věcí je princip, který odmítá zejména Maďarsko a Polsko. Ministři financí členských zemí se dnes dohodli na společné vyjednávací pozici k fondu, která požadavky EP nijak nezohledňuje.
Lídři unijních zemí již na červencovém summitu po tlaku Budapešti a Varšavy vypustili z rámcové dohody konkrétní provázanost mezi dodržováním principů právního státu a penězi z rozpočtu a fondu, z nichž by v příštích sedmi letech mělo 27 zemí obdržet přes 1,8 bilionu eur (50 bilionů korun).
Státy nyní míru této podmíněnosti dojednávají s europoslanci. Návrh německého předsednictví EU počítá s tím, že Evropská komise bude moci vydávat doporučení, jaké částky mají být kterým státům zablokovány. Země by podněty Bruselu musely schválit kvalifikovanou většinou hlasů, kterou tvoří nejméně 15 zemí.
Zástupci čtyř hlavních europarlamentních frakcí majících v poslaneckém sboru pohodlnou většinu však trvají na přísnější podmíněnosti. Podporují původní návrh komise, aby unijní exekutiva měla pravomoc přímo rozhodovat o pozastavení financí, což by mohly členské státy kvalifikovanou většinou hlasů zvrátit.
"V sázce je příliš mnoho. V některých zemích se stávají normou útoky na svobodu médií a občanskou společnost či přebírání mediálních skupin vládnoucí oligarchií, což podrývá fungování demokracie v EU," uvedli ve společném textu zveřejněném dnes bruselským webem Politico šéfové klubů lidovců, socialistů, liberálů a zelených. Členské státy musí podle nich podmíněnost zakotvit ve schvalovaném rozpočtu a fondu ještě před začátkem rozdělování peněz, jinak by se vyjednávání mohlo táhnout dlouhé měsíce či roky.
Parlament podle předsedů nejsilnějších skupin nechce stát v cestě potvrzení finančních prostředků, které ekonomiky zasažené koronavirovými omezeními nutně potřebují, avšak zároveň hodlá zajistit ochranu unijních fondů před zneužíváním.
"Nemůžeme připustit, aby se kvůli protahujícím se diskusím odkládalo rozdělování fondů. Také ale musíme mít na paměti, že naše hodnoty nejsou na prodej," uvedli významní europoslanci.
Maďarsko a Polsko jakékoli spojování peněz a vlády práva blokují a hrozí vetem celého rozpočtu. Unijní orgány vedou s oběma zeměmi řízení pro porušování evropských hodnot, což je podle Budapešti a Varšavy dostačující a není nutno sahat k dalším krokům. Zvláště země západní a severní Evropy však namítají, že vlekoucí se řízení nevede ke konkrétním výsledkům a odříznutí od fondů by podle nich mohlo být účinnější pákou.
Ministři financí unijních států dnes většinou hlasů schválili základní návrh německého předsednictví k parametrům fondu, který s ústupky směrem k europoslancům nepočítá. "Máme vyvážený návrh, který je základem pro další vyjednávání s europarlamentem," uvedl po jednání německý ministr financí Olaf Scholz. Prioritou pro členské země je podle něj co nejrychlejší konečné schválení fondu, které umožní pumpovat peníze do ekonomik již od ledna.
Pokud však státy a EP nenašly shodu do konce roku, členské státy budou zřejmě muset na unijní peníze čekat déle, než předpokládaly.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , evropský parlament , europoslanci , eurofondy , Maďarsko , Polsko
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák