ROZHOVOR | Europoslancům odcizili z kanceláří počítače i mobily. Mně jen koloběžku, říká pro EZ Zdechovský

ROZHOVOR – Ztratily se jim drahé počítače, mobily i koloběžky, a to přímo v Evropském parlamentu. Europoslanci po koronavirové pauze, během níž kvůli infekci nemohli být přítomni ve svých bruselských kanceláři, sčítají škody, které způsobili neznámí pachatelé. „Během pandemie se provádělo dezinfikování kanceláří a jsem přesvědčen, že někdo z pracovníků firmy, jež byla tímto úkolem pověřena, odcizil drahou techniku. Okradených je přes padesát europoslanců, to není náhoda,“ říká přímo z Bruselu pro EuroZprávy.cz lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je rovněž mezi poškozenými. „Přišel jsem o koloběžku, na níž tady jezdím po chodbách.“ Členovi kontrolního rozpočtového výboru vadí, že česká kolegyně Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu, jež má na starosti bezpečnost, nevyvíjí v celé kauze žádnou aktivitu. „Za tři týdny nebyla schopna s případy pohnout.“

Pane europoslanče, jak si vysvětlujete tak vysoký počet okradených u vašich kolegů, zvláště když budovu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, hlídá Bezpečnostní služba Evropského parlamentu?

Během koronavirové pandemie, kdy bruselská budova Evropského parlamentu byla prázdná, kanceláře europoslanců dezinfikovala firma, jejíž zaměstnanci určitě mají odcizené věci na svědomí. Řadu kanceláří pachatelé dokonale prohledali. Vzali moderní drahou techniku jako počítače a mobily, které kolegové nechali v Bruselu, neboť v domácích zemích je nepoužívají. Mezi okradenými jsem i já, přišel jsem o koloběžku. A co se týče vámi zmiňované bezpečnostní služby, je opravdu pro mě záhadou, co v té době dělala.

Prosím? Europoslanec jezdí na koloběžce v tak vážené a prestižní budově?

Ano, já jsem známý příznivec koloběžek, a tak, abych na zdejších dlouhých chodbách neztrácel čas, užívám tento dopravní prostředek. Zloděj mně způsobil škodu kolem deseti tisíc českých korun.

NEBERTE NÁM, PROSÍM, DÁRKY OD NAŠICH MAMINEK

Ve srovnání s německým europoslancem Nico Semsrottem, jemuž byly odcizeny dva počítače, jste ještě nedopadl tak zle...

Máte naprostou pravdu. Když pominu finanční škodu, která u Nica činí přes sedmdesát tisíc korun, tak je nutné říci, že přišel o důležitá data i dokumenty, která měl uložena v noteboocích. Některým kolegům ze skříněk zmizely opravdu tajné informace, a to je větší malér než finanční škoda, i když ani tu nechci bagatelizovat. Ztráta klíčových dat je opravdu frustrující.

Předpokládám, že pan Nico Semsrott je pořádně zkroušený. Mluvil jste s ním?

Psali jsme si. Ale on je takový standupový komik. Vzal to s nadhledem. Natočil komické video a nechal vyrobit plakáty, na nichž je napsáno: „Bůh Tě vidí!“, „Používejte rukavice, prosím!“ či „Vem si cokoliv jiného, tohle byl dárek od mámy!“ Všichni se na jeho humorné vlně vezeme, a tak třeba máme letáky, na nichž lupiče prosíme, aby, než nám cokoli ukradnou, si nejprve vzali ochranné rukavice, aby se snad náhodou nenakazili koronavirem, neboť o ně máme starost. Anebo je prosíme, aby nám nekradli věci, jež nám darovaly naše maminky, ale vzali si cokoli jiného. Na mísu s ovocem jsme také připevnili nápis, aby si každý vzal jen tolik, co potřebuje.

S humorem jde všechno lépe. Ale přejděme k vážnějšímu tónu v celé věci, protože krádeže v Evropském parlamentu nelze ignorovat. Do Bruselu jste se vrátili už před třemi týdny, ale skandál vyplaval napovrch až nyní. Jak je to možné?

Kdyby se tato informace nedostala k novinářům ze CNN či do redakce Politico, mám vážné obavy, že by se to vůbec neřešilo. Někdo to asi chtěl zamést pod koberec, jinak si to vysvětlit neumím.

Nezlobte se na mě, ale jak někdo může takovou věc zamést, když je budova neustále monitorována kamerovým systémem, a tak by nebyl takový problém pachatele podle nich vypátrat.

Jenže rétorikou kriminalistů je nutné říci, že horká stopa po třech týdnech už vychladla. Teprve nyní po zájmu zahraničních médií se rozhoupala bezpečnostní služba, v níž jsou zastoupeni i policejní vyšetřovatelé. Opravdu to působí podivně. Znovu tedy opakuji, že někdo chtěl celou kauzu zamést pod koberec.

POSTOJ MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ CHARANZOVÉ VYVOLAL ROZPAKY

Nezarazil vás chladný přístup české europoslankyně Dity Charanzové, která je v Evropském parlamentu nominovaná za hnutí ANO? Od místopředsedkyně této instituce, v níž je členkou Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), a od člověka který má v gesci bezpečnost, bych očekával větší zájem o prošetření této události. Vždyť jen pro Politico podotkla, že prozatím není jasné, zda se jedná o ojedinělé krádeže nebo jde o rozšířené případy a kolegy vyzvala, že pokud zjistí ztrátu věcí, aby jí to okamžitě nahlásili.

Z jejího postoje jsem šokován. Za tři týdny nebyla schopna s případy pohnout. Moc dobře ví, že je okradeno přes padesát europoslanců, a tak se nejedná o ojedinělé krádeže. A vyzývat někoho, aby nahlásil ztrátu věcí, když už tak učinil před třemi týdny hned po zjištění absence důležité techniky či dokumentů, mně přijde naprosto nelogické, něco jako černý humor. Paní europoslankyně měla z celé záležitosti vyvodit okamžité personální důsledky, a to u vedení Bezpečnostní služby Evropského parlamentu. Osobně jsem ji ale nekontaktoval.

Přijde mně, že případ krádeží se ocitl v patové situaci, co se bude dít dále?

Dnes se koná zasedání předsednictva a naše Evropská lidová strana bude požadovat důsledné prošetření všech krádeží a spravedlivé potrestání viníků. Budeme také chtít znát, jaké kroky, respektive prevence, se podniknou, aby se tento ostudný případ neopakoval. Rozhodně nic nesmí vyznít doztracena.

V souvislosti s odcizením věcí u více než padesátky europoslanců zní až paradoxně zpráva, že na ostrahu budov a bezpečnosti Evropského parlamentu v Lucemburku, Štrasburku a Bruselu bylo jen pro letošní rok vyčleněno více než 23 milionů eur...

Zní to opravdu humorně, když si uvědomíme, co se nyní stalo a kolik kanceláří bylo pachateli důkladně prohledáno a zároveň se dostali i do uzamčených skříní. Ovšem je nutné si uvědomit, že v těchto třech zmíněných budovách působí kolem osmi tisíc lidí. A tak je nutné, aby ostraha měla tu nejmodernější techniku na bezpečnost. Není to však jen o technice, ta v Bruselu zřejmě neselhala, s největší pravděpodobností v tom sehrál roli lidský faktor z míst, která mají věci europoslanců chránit.

Související

Tomáš Zdechovský Původní zpráva

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Kateřina Konečná

Komunistka Konečná komentovala rozhodnutí Pekarové Adamové. U omluvy něco nehraje

Předsedkyně koalice Stačilo! Kateřina Konečná (KSČM) schytala ostrou kritiku za své prohlášení na sociální síti X, kde se opřela do rozhodnutí Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nekandidovat ze zdravotních důvodů slovy: „Od kdy je svědomí zdravotní problém?“ Zprvu se za svůj příspěvek omluvila, o chvíli později už ale svalovala vinu na spolupracovníky. 

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) rozhovor evropský parlament EU (Evropská unie) krádeže Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

před 4 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

před 5 hodinami

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

před 6 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

před 7 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

před 8 hodinami

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

před 9 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy