Francie, Británie a Německo podaly stížnost na Írán kvůli jaderné dohodě, ve hře je i obnovení sankcí

Francie, Británie a Německo dnes využily možnosti, kterou nabízí mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, a podali na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. Uvedli to ve společném prohlášení ministři zahraničí západoevropské trojice. Cílem je podle nich záchrana dohody a obnovení diskuze s Íránci, která by Teheránu umožnila přehodnotit některá jeho minulá rozhodnutí.

Stížnost nemá směřovat k obnovení protiíránských sankcí uvalených OSN. Teherán krok evropských zemí vnímá jako strategickou chybu. Rusko nepovažuje stížnost evropských signatářů za dobrou volbu.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Dohoda předpokládá, že v případě podezření z jejího porušování si mohou signatáři stěžovat u společné komise, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN vůči Íránu, které dohoda původně uvolnila.

Ministři tria evropských zemí dnes oznámili, že "vzhledem ke krokům Íránu nemají na výběr" a obracejí se na komisi se stížností.

"Činíme tak v dobré víře, se společným cílem zachránit (dohodu) JCPOA a v upřímné snaze najít cestu ze zablokované situace prostřednictvím konstruktivního diplomatického dialogu," uvádí ve společném prohlášení. Ministři s odvoláním na americké sankce dodali, že jejich země "se nepřipojí ke snahám o vyvinutí maximálního tlaku na Írán".

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell zdůraznil, že vidí ve stížnosti snahu zachránit jadernou dohodu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že Írán je připraven podpořit konstruktivní snahy vedoucí k záchraně jaderné dohody. Později íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil stížnost evropských signatářů za "strategickou chybu", která nemá žádné právní opodstatnění.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury TASS uvedlo, že evropští signatáři stížností spustili mechanismus, který může vyloučit návrat k plnění jaderné dohody.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně a vyzval Západ, aby skrze OSN obnovil sankce proti Teheránu.

Související

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.

Více souvisejících

jaderná dohoda s Íránem Německo Francie Velká Británie Írán OSN Josep Borrell EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy