Junckerova Evropská komise se pomalu loučí, začíná udržovací období

Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem dnes končí svou plnohodnotnou pětiletou misi a zahajuje „udržovací“ období. Až do nástupu příští unijní exekutivy vedené Ursulou von der Leyenovou proto z Bruselu nevzejdou žádná zásadní rozhodnutí či plány do budoucna. Junckera navíc čeká v polovině listopadu operace. Německá šéfka by v sídle komise chtěla začít úřadovat od prosince, průtahy kolem výběru a schvalování chybějících komisařů však mohou způsobit ještě větší zdržení.

Von der Leyenová se měla původně chopit práce už tento pátek, ale trojici navržených eurokomisařů z Francie, Maďarska a Rumunska neschválil Evropský parlament. Jako již opakovaně v minulosti si tak dosluhující komise protáhne své působení v Berlaymontu nejméně o měsíc.

„Pravomoci komise budou omezeny na vykonávání takzvaných běžných záležitostí. Bude tedy pokračovat v každodenní agendě, ale zdrží se politických rozhodnutí, která by předurčovala směr práce nastupující EK,“ řekla dnes novinářům mluvčí komise Mina Andreevová.

Sám šéf komise navíc 11. listopadu podstoupí operaci kvůli výduti v cévní soustavě a nebude se moci práci věnovat naplno.

Junckerovi lidé podle mluvčí vedle běžné agendy a neodkladných záležitostí budou nadále řešit například případné porušování povinností členskými státy. Nebudou se naproti tomu angažovat ve věcech s dlouhodobějším přesahem do budoucna, tedy například v otázce podoby budoucího víceletého rozpočtu EU, na jehož schválení se členským zemím začíná krátit čas.

Končící komisař pro rozpočet Günther Oettinger ve středu přiznal, že původní plán dosáhnout dohody do prosince naplněn nebude. Tahanice o rozpočet se tak kvůli zásadně rozdílným pohledům členských států zřejmě stanou hlavním politickým tématem první poloviny příštího roku.

Von der Leyenová mezi své priority řadí dosažení klimatické neutrality do poloviny století či vytvoření fondu pro země závislé na fosilních zdrojích. Lídři členských zemí proto podle diplomatů nechtějí podrobnosti jednotlivých kapitol rozpočtu řešit před jejím nástupem, neboť v porovnání se současným návrhem čekají určité změny.

Německá předsedkyně budoucí komise se snaží tlačit zvláště na Rumunsko, které zatím kvůli změně vlády nedodalo svého kandidáta. Nový menšinový kabinet liberálů již přislíbil dát na výběr dvě jména, nejdříve však po pondělním hlasování o důvěře v rumunském parlamentu. Navržené komisaře z Francie a Maďarska čeká od příštího týdne prověřování v europarlamentu. Zvláště v případě francouzského exministra hospodářství Thierryho Bretona se přitom dají očekávat námitky europoslanců vzhledem k jeho angažmá v čele technologické firmy Atos, v níž vlastní akcie za desítky milionů eur.

Pokud by Rumunsko s návrhem svého jména otálelo nebo by jakýkoli z kandidátů neuspěl při slyšeních v europarlamentních výborech, bylo by ohroženo schválení komise jako celku plénem EP na konci listopadu a tím i její prosincový nástup.

Von der Leyenová požaduje člena do svého exekutivního týmu i od Británie, na což zatím Londýn oficiálně nereagoval. Premiér Boris Johnson však již dříve prohlásil, že vzhledem k plánu vyvést zemi co nejdříve z EU do komise svého člověka posílat nehodlá. Podle expertů může EK začít pracovat i v neúplném složení. Dosluhující Junckerova komise má po odchodu komisařů z Estonska a Rumunska do europarlamentních lavic 26 členů.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 16 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy