Klimatická neutralita? Babiš doufá, že summit EU dospěje ke kompromisu

Premiér Andrej Babiš doufá, že lídři zemí Evropské unie naleznou v debatě o takzvaně klimaticky neutrální unii kompromis a že tento cíl nebude na začínajícím summitu EU znovu zablokován. Nejdůležitější je pro něj to, aby Česko mohlo i nadále rozhodovat o tom, z jakých zdrojů bude vyrábět elektřinu. Český premiér to dnes řekl novinářům při příchodu na zasedání Evropské rady.

Šéfové států a vlád EU dnes probírají zejména to, zda podpoří cíl dosáhnout na úrovni evropského bloku k roku 2050 stav uhlíkové neutrality. To znamená, že by v polovině století byly veškeré emise oxidu uhličitého (CO2) v EU kompenzovány například vysázenými stromy. V červnu Evropská rada tento cíl nepodpořila, Česko se postavilo proti společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem.

Za účasti premiéra @AndrejBabis začalo v Bruselu poslední letošní zasedání Evropské rady. Představitele členských zemí EU čeká náročné jednání o opatřeních v boji se změnou klimatu. Aby i ČR mohla splnit nové, ještě ambicióznější plány, potřebuje rozšířit podíl energie z jádra. pic.twitter.com/ui1DjYhF0W

— Úřad vlády ČR (@strakovka) December 12, 2019

"Doufám, že nebude blokace, že se domluvíme na nějakém kompromisu," odpověděl Babiš na otázku, zda je připraven postupovat stejně jako v létě. Česko se v tomto ohledu před summitem dostalo do sporu zejména s Rakouskem kvůli přístupu k jaderné energetice. Babiš požadoval, aby lídři EU uznali jádro jako "čistý" zdroj a umožnili jeho podporu z unijních peněz.

Podle posledního vyjádření je pro Babiše nejdůležitější energetická bezpečnost a "to, aby my jsme si mohli rozhodnout, jakou energii budeme vyrábět".

Předběžný návrh závěrů summitu, který má ČTK k dispozici, ujištění v tomto smyslu obsahuje. "Evropská rada uznává potřebu zajistit energetickou bezpečnost a respektovat právo členských států rozhodovat o svých energetických mixech," píše se v dokumentu. Před odletem do Bruselu ale Babiš naznačil, že tato formulace pro něj není dostatečná. Má obavu, že Evropská komise (EK) nebo někteří členové EU budou chtít blokovat výstavbu nových českých jaderných bloků.

Babiš už dnes na schůzi evropských liberálů o záležitosti hovořil s francouzským prezidentem Macronem, který by podle něj měl jadernou energetiku prosazovat, protože "má 60 jaderných elektráren". "Oni argumentují tím, že - a to je pravda - my si můžeme vlastně vybrat svobodně ten energetický mix, ale samozřejmě bude to debata," řekl předseda české vlády.

"Myslím, že Andreje Babiše můžeme přesvědčit. Tu diskusi jsem zahájil," reagoval při příchodu na summit francouzský prezident Emmanuel Macron. Řekl, že jednotlivé členské státy EU by měly mít možnost přechod na klimaticky šetrnější hospodářství držet ve svých rukách. V závěrech vrcholné schůzky prý tento aspekt bude zakotven, o jaderné energetice se v nich podle Macrona nemluví.

"Znamená to, že jádro může být součástí (energetického) mixu," uvedl. Francouzský prezident avizoval, že se společně s dalšími lídry bude ze všech sil snažit přesvědčit váhající členské země o potřebě dosažení klimatické neutrality v polovině století.

Související

Více souvisejících

Summit EU Andrej Babiš jaderné elektrárny Emmanuel Macron Česká republika Energetika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy