V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku této nákazy k dnešnímu večeru 11 lidí. Nově testy přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. Po celém světě je infikovaných přes 80.000 osob.
V ČR se kvůli novému koronaviru dnes večer schází předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tuzemské nemocnice jsou na případný výskyt nemoci připraveny, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Italské úřady evidují 322 nakažených, z toho 240 jich je hlášeno z Lombardie na severu země, která je v Itálii ohniskem nákazy. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.
Epidemie za sebou zanechala prázdné ulice, zavřené restaurace i obchody a zatímco část Italů bere situaci sportovně, virus rozhádal italské politiky, konkrétně italského ministra Giuseppa Conteho a regionální správu regionu Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy.
K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie dnes vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno 11 českých studentů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.
První případy onemocnění dnes oznámily hned tři evropské země, Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko. Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů mladí Italové žijící v Innsbrucku, kteří byli minulý týden na návštěvě v lombardském Bergamu. Žena pracuje jako recepční v jednom z innsbruckých hotelů, ten je nyní uzavřený. Ve Švýcarsku se koronavirem nakazil 70letý muž z kantonu Ticino ležícího u italských hranic, který byl v půlce února v Milánu. Naopak úřady v Rumunsku popřely informaci, že v zemi je první potvrzený případ koronaviru.
V karanténě je kvůli koronaviru šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Potvrdila se tam nákaza u dvou hostů, manželského páru z Itálie. Opatření se týká zhruba tisícovky lidí, kteří nesmějí opustit areál. Španělské úřady dnes informovaly o novém případu v Katalánsku a francouzské úřady o dvou. Ve Francii je tak doposud 14 infikovaných, z nich jeden zemřel a 11 pacientů se uzdravilo a opustilo nemocnici.
Další tři úmrtí dnes oznámily íránské úřady, v zemi podle agentury Reuters od minulého týdne zemřelo 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Mezi pacienty je i náměstek ministra zdravotnictví a jeden z poslanců.
Čínské úřady dnes v rámci každodenního hlášení nové bilance informovaly o dalších 71 mrtvých v pevninské Číně, z nichž většina pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum nákazy. Země bez započítání autonomních oblastí Hongkong a Macao registruje přes 77.000 nakažených.
Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy, celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění podlehlo. Většina nakažených je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena.
Další oběť z výletní lodi Diamond Princess dnes ohlásily japonské úřady, které plavidlo vzaly do karantény. Zesnulému muži bylo okolo osmdesáti let. Postup Japonska v případě nákazy na lodi podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.
Související

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
EU (Evropská unie) , evropa , nemoci , viry a bakterie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 35 minutami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 1 hodinou

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 3 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera
Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
Smrt papeže Františka znamená konec jedné výjimečné etapy moderního katolicismu. V čele církve stál více než deset let a jeho přístup byl od začátku jiný. Ne, že by měnil samotné základy víry nebo církevní zákony, ale měnil způsob, jakým se o nich mluvilo – a v tom byl průlomový.
Zdroj: Jakub Jurek