Obžalovaný šéf slovenské krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba dnes u soudu odmítl vinu v případu šeků s extremistickou symbolikou. Ve věci mu hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu. LSNS v sobotních parlamentních volbách získala stejně jako před čtyřmi lety zhruba osm procent hlasů, tentokrát ale ve sněmovně obsadí více křesel.
Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37.600 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice.
Kotleba u soudu využil svého práva v úvodní fázi procesu nevypovídat. Po výslechu jednoho ze svědků ale řekl, že jeho rodina dostala dar ve zmíněné hodnotě a že nešlo o žádné symboly 14 a 88.
Prostory obchodní akademie si podle její tehdejší ředitelky Dariny Šlosarové objednal Kotleba z pozice předsedy Banskobystrického kraje na 14. března 2017, tedy na den výročí vzniku válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se LSNS hlásí, byla spjata s nacistickým Německem. Šlosarová u soudu řekla, že právě Banskobystrický kraj je zřizovatelem zmíněné obchodní akademie, která aulu školy poskytla Kotlebovi na zmíněnou akci bezplatně.
Jeden z obdarovaných Kotlebovými šeky u soudu řekl, že předseda LSNS na zmíněném slavnostním shromáždění hovořil také o tom, že akce se koná v den výročí vzniku slovenského státu. Svědek rovněž uvedl, že dopředu nevěděl o výši obnosu, který jeho rodina dostane. Podle něj o zmíněné finanční pomoci předem hovořil i s tehdejším poslancem parlamentu za LSNS.
Proces s Kotlebou byl letos v lednu krátce po zahájení odročen poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení.
Soudkyně odmítla několika důkazů včetně policejních dokumentů, které navrhla prokuratura. Zdůvodnila to tím, že nesplňují podmínky dané zákonem.
LSNS v novém 150členném parlamentu obsadí 17 křesel, v předchozím volebním období jí připadlo 14 mandátů. Strana znovu skončí v opozici. Povolební jednání s LSNS již předem odmítlo i vítězné hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které sestavuje nový kabinet.
Obžalobu proti Kotlebovi projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty.
Kotlebu přišli do soudní síně podpořit jeho sympatizanti. Mezi nimi byl i jeho stranický kolega Milan Mazurek, který loni přišel o poslanecký mandát poté, co ho slovenský nejvyšší soud pravomocně uznal vinným za protiromské výroky a uložil mu pokutu. V sobotních parlamentních volbách byl Mazurek díky přednostním hlasům opět zvolen poslancem, a to z posledního místa kandidátní listiny LSNS. Vzhledem k tomu, že uloženou pokutu zaplatil, byl jeho trest zahlazen a a Mazurek se mohl opět ucházet o hlasy voličů.
Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.
Související

Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole

PŘEHLEDNĚ: Kdo se uchází o post prezidenta Slovenska?
Marián Kotleba , Lidová strana Naše Slovensko , Slovensko , extremismus , neonacisté
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny
před 2 hodinami

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru
před 2 hodinami

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta
před 2 hodinami

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?
před 3 hodinami

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu
před 4 hodinami

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?
před 5 hodinami

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů
před 6 hodinami

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc
před 6 hodinami

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny
před 7 hodinami

Myslím, že Netanjahu lže, prohlásil Trump. Británie je situací v Gaze otřesena, dodal Starmer
před 8 hodinami

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní
před 8 hodinami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 9 hodinami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 10 hodinami

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 10 hodinami

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 11 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 11 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 12 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 13 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 13 hodinami
Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.
Zdroj: Jakub Jurek