Lídři EU budou o covidu jednat na dálku každý týden, řekl Babiš

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou každý týden na dálku jednat o společném boji proti rychle se šířící pandemii covidu-19. Na začátku druhého dne unijního summitu to oznámil český premiér Andrej Babiš, podle něhož by unijní země měly více spolupracovat a koordinovat svá koronavirová opatření.

Nemoc dnes stejně jako ve čtvrtek zasáhla přímo do summitového jednání: den po předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové opustila předčasně vrcholnou schůzku kvůli kontaktu s nakaženým člověkem také finská premiérka Sanna Marinová.

Evropské státy včetně Česka se potýkají s rekordními nárůsty počtu nakažených a jednotlivé země stejně jako na jaře začínají omezovat veřejný život. Šéfové států ve čtvrtek diskutovali o tom, jak by unie mohla zefektivnit společný postup.

"Je to největší hrozba pro Evropu od druhé světové války a my jsme konstatovali, že musíme zintenzivnit komunikaci," řekl dnes českým novinářům v Bruselu Babiš. Unijní lídři se ve čtvrtek pozdě večer mimo jiné shodli, že chtějí sjednotit pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19 včetně vzájemného uznávání testů.

Babiš uvítal návrh německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj bude každý týden pořádat videokonference šéfů států a vlád. "Účast je dobrovolná, ale my se za Českou republiku určitě účastnit budeme," prohlásil premiér. Podobně se dnes vyjadřovali další šéfové vlád, například italský premiér Giuseppe Conte či jeho irský kolega Michéal Martin.

Covidová koordinace se na program schůzky lídrů dostala v krátké době podruhé po mimořádném summitu ze začátku října. Již tehdy šéfové států a vlád vyzvali ke sjednocení cestovních omezení, unijní země se však od té doby shodly pouze na společném barevném hodnocení rizikových regionů a ke sladění covidových testů či karantén dosud nepřikročily. Ochrana zdraví obyvatel je v kompetenci členských států EU a řada z nich nechce přenechávat pravomoci Bruselu a dát na doporučení Evropské komise, která ke koordinaci vyzývá dlouhodobě.

My v EU proto musíme zintenzivnit komunikaci. Na návrh Německa, které předsedá Radě EU, bude kancléřka Merkelová pořádat pravidelné videokonference. I když bude účast dobrovolná, my za ČR se určitě budeme účastnit.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 16, 2020

"Byly tam debaty, různé země reagovaly různě, samozřejmě v každé zemi jsou epidemiologové, kteří nemají stejné názory," popsal ne zcela jednotný přístup lídrů k možnostem další spolupráce Babiš. Například sjednocení karanténních pravidel může být podle diplomatů problém, protože část zemí se řídí doporučením Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které považuje za nezbytnou 14denní karanténu. Další státy včetně Česka však z praktických důvodů její dobu zkrátily na deset dní či týden.

Koronavirová nákaza zasáhla i čtvrteční jednání summitu, které kvůli kontaktu s nakaženým spolupracovníkem musela krátce po začátku opustit šéfka unijní exekutivy von der Leyenová. Babiš, který s ní osobně zhruba půl hodiny hovořil v jejím úřadě ve čtvrtek dopoledne, neuvažuje o tom, že by se sám izoloval.

"Já mám stále respirátor a ty židle byly od sebe téměř na tři metry, takže tam nevidím žádný problém," řekl novinářům. Sama německá politička měla covidový test negativní a problém v kontaktu s ní nevidí ani další lídři, belgická pravidla navíc izolaci pro takový případ nevyžadují.

Finská premiérka dnes summit opustila předčasně kvůli tomu, že se v minulých dnech ocitla v jedné místnosti s finským politikem později pozitivně testovaným na covid-19. "Opustila jsem jednání Evropské rady z preventivních důvodů a požádala švédského premiéra Stefana Löfvena, aby zastupoval Finsko," uvedla Marinová na twitteru.

Olen poistunut Eurooppa-neuvoston kokouksesta varotoimenpiteenä ja pyytänyt Ruotsin pääministeri Stefan Löfveniä edustamaan Suomea loppukokouksen ajan. https://t.co/SVFH7YAFb1

— Sanna Marin (@MarinSanna) October 16, 2020

Marinová při čtvrtečním jednání položila předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dotaz, zda je vhodné pořádat v době rychle se šířící nákazy osobní setkání lídrů. Michel reagoval slovy, že k některým zásadním tématům jsou jednání tváří v tvář nutná a že k nim má i do budoucna podporu národních lídrů.

Ze summitu věnovaného dnes výhradně zahraničněpolitickým tématům odjel ještě před koncem i Babiš, aby stihl odpolední schůzi české vlády věnovanou aktuálnímu vývoji nákazy. Sám český premiér zastupoval v Bruselu svého polského kolegu Mateusze Morawieckého, který zůstal v rámci koronavirové prevence doma.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš EU (Evropská unie) Summit EU Ursula von der Leyenová evropská komise Sanna Marinová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy