Litva zablokovala Bělorusku peníze EU pro přeshraniční spolupráci

Litva zablokovala evropské finance na program přeshraniční spolupráce s Běloruskem. Vilnius se obává, že by v Bělorusku peníze z EU mohly být zneužity. S odvoláním na běloruské vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Členská země EU Litva s nečlenským Běloruskem sousedí na východě a jihu. Evropská unie patří ke kritikům Minsku za postup proti demonstracím, jež začaly po sporných srpnových volbách, a desítkám běloruských představitelů zmrazila peníze a zakázala cestovat. Litva také poskytla útočiště soupeřce autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka ve volbách a vůdkyni opozice Svjatlaně Cichanouské.

Mluvčí litevského ministerstva zahraničí dnes řekla, že vláda ukončila program přeshraniční spolupráce hned po zahájení povolebních nepokojů. Vedly ji k tom obavy, že vláda v Minsku peníze zneužije.

"Zastavili jsme všechny platby, dokud se k riziku nevysloví Evropská komise," sdělila mluvčí. Podle ní je pozastavena výplata několika projektů, jedna z nich byla v objemu tří milionů eur (81 milionů korun). Programy jsou určeny k rozvoji příhraničních oblastí na obou stranách hranice. EU se má podílet 74 miliony eur, přičemž peníze pro Bělorusko procházejí sousedními členskými státy. Letos mělo být do programu investováno přes 18 milionů eur, příští rok 10,7 milionu.

Web euobserver tento týden uvedl, že Bělorusko použilo evropské peníze k nákupu 15 hlídkovacích bezpilotních letadel, což vyvolalo znepokojení, že Minsk peníze může použít i k financování zásahů proti demonstrantům či nákupu materiálu, který je při takových zásazích používán.

Související

Více souvisejících

Litva Bělorusko EU (Evropská unie) Svjatlana Cichanouská Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy