Merkelová přes videomost jednala s čínským premiérem, řešili i lidská práva

O spolupráci při potírání pandemie covidu-19, dialogu v oblasti lidských práv nebo situaci v Hongkongu spolu dnes přes videomost jednali německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang. Informovalo o tom berlínské kancléřství.

"Kancléřka Merkelová zdůraznila německý zájem na volném multilaterálním obchodu založeném na pravidlech, na posílení Světové obchodní organizace (WTO), jakož i na stabilních bilaterálních obchodních vztazích," konstatuje tisková zpráva kancléřství.

Dlouholetá šéfka německé vlády podle ní poukázala také na nutnost dalších kroků ze strany Pekingu, pokud jde o přístup na čínský trh a také o rovnoprávné zacházení se zahraničními firmami.

Kanzlerin #Merkel und @BMWi_Bund-Minister @peteraltmaier haben heute mit dem ?? chinesischen Ministerpräsidenten Li Keqiang gesprochen. Themen u.a.: #Covid19, #HongKong, der deutsch-chinesische Menschenrechtsdialog und Investitions- und Handelsfragen. https://t.co/umgZKTwxDK

— Steffen Seibert (@RegSprecher) June 11, 2020

Na některé obchodní i mezinárodní otázky je pohled Berlína a Pekingu výrazně odlišný. Patří k nim například otázka lidských práv, jejichž význam Merkelová při jednáních s čínskými politiky pravidelně zdůrazňuje, nebo otázka Hongkongu.

Občané této dřívější britské kolonie od loňska protestují proti plánům pevninské Číny prosadit zákony, které podle nich omezí svobodu. Peking část demonstrantů označuje za teroristy. Merkelová se už loni nechala slyšet, že by se situace v Hongkongu měla řešit nenásilně dialogem a na základě tamních zákonů, které občanům tohoto čínského regionu garantují širší svobody než těm v pevninské Číně.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Li Kche-čchiang (čínský premiér) Německo Čína lidská práva

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy