Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou média

Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Fáize Sarrádže, shodují se po nedělním setkání představitelé zúčastněných států, zástupci mezinárodních organizací i média. Podle francouzského deníku Le Monde zahaluje zdánlivě úspěšná jednání "mrak nejistoty" a až čas ukáže, zda budou obě strany konfliktu schopné dodržet příměří.

Účastníci berlínské konference, kterou na nejvyšší úrovni svolala německá kancléřka Angela Merkelová, se shodli na potřebě dodržovat a důkladněji kontrolovat stávající zbrojní embargo OSN. To existuje už od roku 2011, kdy v Libyi po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího propukl chaos. Domluvu však porušovalo hned několik zemí, jen za minulý rok jich bylo deset, uvádí alžírský deník El Watan.

Wir müssen es schaffen, dass alle Parteien, die mit dem Libyen-Konflikt verbunden sind, mit einer einzigen Stimme sprechen - Kanzlerin #Merkel über die Grundlagen der #BerlinConference zu Libyen. Mehr über die Ergebnisse heute unter https://t.co/lTyxBRcsr7 pic.twitter.com/gGwWO1MZcp

— Steffen Seibert (@RegSprecher) January 19, 2020

Zbrojní embargo budou země dodržovat pouze tehdy, když v případě jeho porušení důsledně zakročí Rada bezpečnosti OSN, upozornila dnes korespondentka BBC Rana Jawadová. Očekávat od libyjských soupeřů vyhlášení úplného klidu zbraní a to, že příměří následně skutečně udrží, je však podle ní v tuto chvíli přehnané.

Dosáhnout trvalého klidu zbraní je největší výzvou i podle listu Le Monde. Příměří navržené Ruskem a Tureckem, na kterém se Haftar a Sarrádž dohodli 12. ledna, zůstane křehké, dokud ho oba muži neformalizují a nestvrdí podpisem na mírové dohodě, napsal dnes list. Dohodu zatím na jednání v Moskvě podepsal pouze Sarrádž.

Nejistý výsledek nedělního setkání si uvědomuje i Merkelová. "Víme, že jsme dnes nevyřešili všechny problémy Libye, ale snažíme se o nový začátek," upozornila kancléřka hned v neděli na tiskové konferenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil obavy o další vývoj v severoafrické zemi, ačkoliv konference podle něj byla "velmi užitečná". Po jednání uvedl, že se zúčastněným státům "zatím nepodařilo nastolit vážný a stabilní dialog" mezi oběma stranami konfliktu. Lavrov i Merkelová shodně označili jednání v Berlíně za "krůček vpřed", upozornila agentura AFP.

S podobným slovním obratem, avšak poněkud kritičtěji, se k výsledku už několikáté konference k libyjskému konfliktu vyjádřila analytička Mezinárodní krizové skupiny (ICG) pro Libyi Claudia Gazziniová. "Berlínská konference byla v nejlepším případě skromným krokem vstříc snahám ukončit válku a zemi stabilizovat," citoval analytičku francouzský list La Croix.

Výsledky konference podle italského listu Corriere della Sera nejlépe ilustrovala odpověď Merkelové na nedělní tiskové konferenci na otázku jednoho z novinářů. Toho zajímalo, jaké existují záruky příměří mezi Haftarem a Sarrádžem. "Důležité je, že se účastníci zavazují, že konflikt nebudou eskalovat," odpověděla mu Merkelová. Je však jasné, že trvání takového závazku se teprve ukáže, píše Corriere della Sera.

Související

Více souvisejících

Libye Angela Merkelová Fáiz Sarrádž Chalífa Haftar zbraně EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy