Někteří politici SPD chtějí přerozdělení uprchlíků z řeckých hranic

V německé koalici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) kancléřky Angely Merkelové panují odlišné názory na to, jak se postavit ke krizi na turecko-řecké hranici, kde se shromáždily tisíce uprchlíků, kteří chtějí do zemí Evropské unie. Zatímco někteří politici SPD jsou pro jejich přerozdělení v rámci EU, zástupci Merkelové CDU to odmítají.

"Uprchlíci musí být rychle registrováni," požaduje mluvčí SPD pro vnitropolitické otázky Ute Vogtová. Lidé, kteří na to budou mít nárok, podle ní musí být rozděleni mezi jednotlivé unijní země. Dolnosaský ministerský předseda Stephan Weil (SPD) zase chce, aby Berlín spolkovým zemím, které o to budou mít zájem, povolil přijetí části uprchlíků z přeplněných řeckých táborů, zejména dětí. Informuje o tom Freie Presse.

Křesťanští demokraté přerozdělování běženců z hranic mezi Tureckem a Řeckem odmítají. "Nebude žádné přerozdělování uprchlíků přicházejících na řecko-tureckou hranici - žádné procházení Evropou jako v roce 2015," zdůraznil jejich expert na vnitropolitické otázky Marian Wendt. Aby Evropa nebyla dlouhodobě závislá na tureckém prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, je podle něj potřeba, aby měla společnou azylovou a migrační politiku.

Šéf sesterské CSU Markus Söder zase vyzval k vyslání jasného signálu uprchlíkům a migrantům v Turecku, že unijní hranice bude i nadále chráněna. Vyslovil se pro podporu Řecku a také tvrdě kritizoval tureckého prezidenta Erdogana, který minulý týden oznámil, že hranice jsou otevřené. Podle Södera je nepřijatelné, aby se Turecko skrze běžence snažilo prosazovat své vlastní zájmy.

Za jasně nepřijatelný krok Erdogana, v jehož zemi je přes 3,5 milionu syrských uprchlíků, už v pondělí označila Merkelová. Běžence podle ní vede do slepé uličky na hranicích Turecka a Řecka. Politička, která opakovaně hovořila o tom, že se rok 2015, kdy do Německa přišlo téměř 900.000 běženců, nesmí opakovat, se také vyslovila pro zachování migrační dohody mezi EU a Tureckem.

O situaci už Merkelová telefonicky s Erdoganem mluvila. Ten podle německých médií vyslovil požadavek, aby se břímě péče o běžence rozdělovalo spravedlivě.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo Angela Merkelová Recep Tayyip Erdogan Řecko Turecko Markus Söder

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy