Německá kontrarozvědka bude sledovat extremistické uskupení v AfD

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Dnes o tom informoval ředitel úřadu Thomas Haldenwang. Řekl, že hlavní představitelé Křídla, šéfové AfD ve spolkových zemích Durynsko a Braniborsko Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou pravicoví extremisté.

Podle Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Křídlo je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Křídlem, sledovat je nebo najímat informátory, napsal server listu Die Welt.

Podle odhadů BfV má Křídlo asi 7000 stoupenců. Kontrarozvědka odhaduje, že v Německu je v současnosti 32.000 pravicových extremistů, z nich 13.000 je ochotných páchat násilné činy.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky proti uprchlíkům a islámu vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety. Kritiku vyvolala i Höckeho prohlášení o době nacismu a holokaustu. Například památník holokaustu v Berlíně nazval památníkem hanby.

Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Křídlo zařadil do kategorie "podezřelých případů" kvůli pravicovému extremismu. Členství v Křídlu oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami ke Křídlu neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) extremismus Německo neonacisté Policie Německo

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 12 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy