Nizozemci a Rakušané protestovali proti koronavirovým omezením

Desetitisíce demonstrantů v nizozemských městech a tisícovky ve Vídni dnes demonstrovaly proti omezením a zákazům souvisejících s covidovou pandemií. V Nizozemsku se lidé vydali do ulic v doprovodu hudebníků a dýdžejů, aby protestovali proti omezením kulturních akcí. Desetitisíce Dánů se dnes naopak vydaly na rockový koncert.

V některých nizozemských městech nabyly demonstrace podobu průvodů s ozvučenými vozy. Lidé tancovali v ulicích, uvedla agentura ANP. Organizátoři svolali protestní akce do deseti měst. Konaly se například v Amsterodamu, Haagu, Groningenu a Maastrichtu.

Kluby a diskotéky mohly na konci června opět otevřít. Konat se mohly i festivaly a studentské večírky. Zanedlouho ale vláda opět zatáhla za nouzovou brzdu kvůli prudce rostoucí incidenci. V současnosti se vláda radí, zda by bylo možné noční podniky na konci září opět otevřít. Zavřeny byly v polovině srpna a zákaz byl vyhlášen do 1. listopadu.

"Musíme se zasadit o pořadatelskou branži, která je už půldruhého roku stojí," píše pořádající iniciativa Unmute Us na svém webu. Podle odpůrců opatření zvláště mladým dospělým chybí party a další akce a mnozí z nich kvůli trvalým restrikcím trpí duševními problémy. Vláda údajně nereagovala a první protesty hnutí Unmute Us z 21. srpna, kdy je jich prý zúčastnilo na 70.000 lidí. Proto byly svolány další demonstrace.

Tisíce lidí dnes proti omezením opět demonstrovaly také ve Vídni. Protestující skandovali "Svobodu". Podle police se sešlo zhruba 2000 lidí, kteří žádali odstoupení kancléře Sebastiana Kurze. Na transparentech měli výzvy jako "Zastavte diktaturu" nebo "Nechte děti na pokoji".

Rakousko patřilo mezi první evropské země, které zavedly systém covidových pasů. Od všeobecného rozvolnění v polovině května je třeba se prokazovat negativním testem nebo potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci při návštěvě hotelů, restaurací, sportovních zařízení, kadeřnictví nebo sportovních a kulturních akcí.

V devítimilionovém Rakousku od začátku pandemie na jaře 2020 zemřelo téměř 11.000 lidí s covidem-19. Dokončené očkování má přibližně 60 procent obyvatel. V poslední době však očkovací kampani dochází dech a počty nakažených opět vzrostly na více než 2000 denně. Kancléř Sebastian Kurz tento týden ohlásil zpřísnění restrikcí pro neočkované, pokud se bude situace nadále zhoršovat.

Zcela jiná nálada panuje v Dánsku, které zrušilo i poslední proticovidové restrikce. Dnes večer se tak v Kodani na stadionu Parken může konat vyprodaný koncert rockové kapely The Minds of 99 s 50.000 diváky. Podle pořadatelů i deníku Jyllands-Posten jde o první stadionovou show v Evropě od začátku pandemie s plným využitím kapacity. Lidé se přitom mohli hodiny před koncertem nedaleko stadionu nechat naočkovat. Takové očkovací stanice mají být zřizovány i při dalších větších koncertech a akcích. Cílem je, aby očkovací kampaň zasáhla především mladší ročníky.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Rakousko Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy